moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BohaterONy 2021 wręczone!

Za prowadzenie domu wsparcia dla powstańców warszawskich, zaprojektowanie gry komputerowej o Bitwie Warszawskiej, poszukiwanie rodzin poległych żołnierzy czy napisanie książki o położnej z Auschwitz – znamy laureatów nagrody BohaterON. W tym roku przyznano 22 statuetki.

– Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii naszego kraju, a bez bohaterskiej postawy powstańców nie byłoby dzisiaj wolnej Polski – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podczas gali wręczenia nagród BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich. W czasie uroczystości minister podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pamięć o heroicznej postawie bohaterów powstańczej stolicy. – Te nagrody to wspaniały przykład działań, dzięki którym pamięć o nich pozostaje żywa – dodał Piotr Gliński.

 

Historia ciekawa i rzetelna

List do laureatów zgromadzonych wczorajszego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia napisał premier Mateusz Morawiecki. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat, a powstańcy warszawscy zajmują wśród nich wyjątkowe miejsce” – podkreślił szef rządu. Morawiecki pogratulował laureatom i dodał, że dzięki ich działaniom dokonania powstańców stają się wzorcem nowoczesnego patriotyzmu.

Nagrody BohaterON przyznawane są w siedmiu kategoriach. W każdej wręczane są złote, srebrne i brązowe statuetki. Kandydata do wyróżnienia może zgłosić każdy, a laureatów wybiera kapituła, w której – pod przewodnictwem ministra Glińskiego – zasiadają m.in. powstańcy, historycy, przedstawiciele rządu oraz aktorzy ambasadorowie kampanii. Ponadto Złotego BohaterONa Publiczności przyznają internauci. W tym roku do organizatorów wpłynęło ponad 300 zgłoszeń. – Wyróżniliśmy osoby i instytucje, które promują historię Polski XX wieku ciekawie, skutecznie i rzetelnie, podtrzymując pamięć o bohaterach naszej przeszłości – mówiła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii „BohaterON – włącz historię”. To właśnie w ramach tej kampanii przyznawana jest nagroda.

Najlepsi z najlepszych

W kategorii „instytucja” Złotego BohaterONa przyznano Narodowemu Centrum Kultury za produkcję dwóch filmów historycznych. Pierwszy, zatytułowany „Kartka z powstania”, opowiada losy kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, jednego z powstańców warszawskich, drugi zaś, „Wiktoria 1920”, poświęcony jest Bitwie Warszawskiej. Filmy zrealizowano w technologii wirtualnej rzeczywistości.


Film: BohaterON

Złotego BohaterONa od kapituły oraz publiczności w kategorii „organizacja non profit” wręczono Stowarzyszeniu Monopol Warszawski, które prowadzi w stolicy Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Placówka zapewnia powstańcom m.in. bezpłatną dzienną opiekę, posiłki, rehabilitację, terapię psychologiczną oraz warsztaty integracyjne.
W kategorii „firma” Złotym BohaterONem i Złotym BohaterONem Publiczności została nagrodzona firma Good Games, zajmująca się tworzeniem gier edukacyjnych. Wyróżnienie przyznano m.in. za grę komputerową na temat Bitwy Warszawskiej.

Wśród nauczycieli złotą statuetką od kapituły i publiczności wyróżniono Patrycję Michalik, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Nakła nad Notecią. Kapituła doceniła stworzony i prowadzony przez nauczycielkę ogólnopolski projekt edukacyjny dla młodzieży „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”. Dzięki niemu uczniowie poznają m.in. przebieg zrywu z punktu widzenia powstańców, cywili i dzieci oraz starają się też zrozumieć okupacyjną codzienność.

Złotą statuetkę w kategorii „osoba publiczna” otrzymała Maria Stachurska, reżyserka dokumentu „Położna” i autorka książki „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Film i książka opowiadają o akuszerce, która podczas okupacji w obozie koncentracyjnym w Auschwitz przyjęła trzy tysiące porodów. Wśród dziennikarzy Złotym BohaterONem nagrodzono redakcję portalu Dzieje.pl za stworzenie największego internetowego portalu historycznego w Polsce. Natomiast w kategorii „pasjonat” złotą statuetkę od kapituły i publiczności otrzymała Dorota Bartoszewicz, twórczyni projektu „Ocalić od zapomnienia”. Poszukuje ona rodzin poległych polskich żołnierzy na podstawie m.in. odnalezionych w ziemi nieśmiertelników.

Specjalnego BohaterONa za pełne pasji i rzetelne opowiadanie historii Polski XX wieku, w tym historii wojskowości, otrzymał prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. – To, co robiłem, jest podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę od 1914 roku do czasów powojennych. Jestem wzruszony i dziękuję bardzo za tę nagrodę – mówił prof. Wawer.

Kartki dla powstańców

Nagroda, wręczona po raz trzeci, wpisuje się w ogólnopolską kampanię „BohaterON – włącz historię!”. Projekt rozpoczęły w 2016 roku Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia. Przedsięwzięcie ma na celu uhonorowanie i wsparcie powstańców warszawskich oraz promocję historii Polski XX wieku. Organizatorzy zachęcają do wysyłania do powstańców kartek w formie podziękowania za ich bohaterstwo. Dotychczas wysłano ponad milion takich pocztówek. Zebrano też ponad 1,2 mln złotych, które przeznaczone zostały na pomoc dla kombatantów.

Galę BohaterONów zakończył koncert „Miłość bez jutra” w reżyserii Haliny Przebindy. Artyści zaśpiewali utwory o miłości przygotowane m.in. na podstawie wierszy autorstwa poetów z powstania warszawskiego: Tadeusza Gajcego, Krystyny Krahelskiej oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. O oprawę muzyczną zadbał zespół Grott Orkiestra, a aranżacje przygotował Michał Grott.

Pozostali laureaci BohaterONów:

– w kategorii „instytucja” srebrna statuetka trafiła do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (Wytwórnia otrzymała też Złotego BohaterONa Publiczności), a brązowa – do Biura Programu „Niepodległa”;

– w kategorii „organizacja non profit” srebrną statuetkę otrzymała Fundacja Ośrodka KARTA, a brązową – Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF;

– w kategorii „firma” nagrodzeni zostali: srebrną statuetką – Galapagos Films Sp. z o.o., a brązową – PL.2012+ Sp. z o.o;

– w kategorii „nauczyciel” srebrną statuetkę otrzymał Tomasz Banaszkiewicz z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, a brązową – Szymon Wiśniewski z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu;

– w kategorii „osoba publiczna” srebrna nagroda powędrowała do dziennikarki i prezenterki Idy Nowakowskiej-Herndon, która otrzymała też nagrodę publiczności, natomiast brązową statuetkę wręczono pisarce Małgorzacie Czerwińskiej-Buczek;

– w kategorii „dziennikarz” Srebrnego BohaterONa otrzymał dziennikarz i autor książek Tomasz Grzywaczewski, odebrał on też Złotego BohaterONa Publiczności, a brązową statuetką wyróżniono redakcję „Tygodnika Solidarność”;

– w kategorii „pasjonat” srebrną statuetkę wręczono Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, a brązową – Andrzejowi Matowskiemu, twórcy bloga „II wojna światowa w kolorze”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: bohateron.pl

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO