moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Global SOF o współpracy specjalsów

Czas zacząć rozmawiać o regionalnym komponencie sił specjalnych dla krajów naszego regionu – wynika z przebiegu dyskusji na sympozjum Global SOF. Spotkanie dowódców wojsk specjalnych i ekspertów zajmujących się tym rodzajem sił zbrojnych od wtorku odbywa się w Warszawie.

Piąta edycja Global SOF Symposium, międzynarodowej konferencji w całości poświęconej problematyce działania wojsk specjalnych, odbywa się w tym roku w Warszawie. Na sympozjum dowódcy i żołnierze sił specjalnych, przedstawiciele administracji państwowej, ministerstw obrony, spraw wewnętrznych, attaché obrony oraz przedstawiciele nauki, przemysłu i biznesu wymieniają się wiedzą na temat współczesnych zagrożeń oraz dyskutują, jak należy na nie reagować. W spotkaniu bierze udział około 350 przedstawicieli 23 państw, m.in. Słowenii, Włoch czy Rumunii.

Wśród tematów sympozjum jest wojna hybrydowa i współpraca regionalna jako jeden ze sposobów jej przeciwdziałania. – Tak wiele zagrożeń jest we współczesnym świecie, że jedną z opcji, by na nie reagować albo by im zapobiegać, jest regionalizacja – mówił Piotr Orłowski, ekspert z Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – O co w tym chodzi? Otóż państwa z danego regionu miałyby współpracować, by stworzyć siłę, która byłaby w stanie operować w miejscu konfliktu, zanim nastąpią działania kinetyczne – dodał Orłowski. Siły specjalne kilku krajów miałyby opracowaną wspólną strategię działania i procedury oraz, co ważne, znałyby zagrożenie, które występuje w ich regionie.

Zdaniem panelistów – gen. dyw. Tamása Sándora, dowódcy węgierskich sił specjalnych; gen. bryg. Branislava Benki, dowódcy słowackich sił specjalnych, oraz płk. Mihy Rijaveca, dowódcy słoweńskiej jednostki specjalnej – połączenie potencjału wojsk specjalnych krajów jednego regionu jest bardzo dobrym pomysłem. Byłby to klucz do tego, by szybko reagować na zagrożenia. Zregionalizowane siły specjalne miałyby działać już w momencie, gdy konflikt byłby „poniżej progu wojny”. Oficerowie podkreślali, że NATO to organizacja polityczna i żeby uruchomić artykuł 5. Sojuszu o obronie kolektywnej potrzebny jest czas. – Zanim wszystkie procedury zostaną wypełnione, zanim zbierze się rada NATO, zanim wszyscy jego członkowie wyrażą zgodę na wprowadzenie artykułu 5. w życie, zanim zostaną przerzucone siły w rejon konfliktu, minie czas. Czas, który trzeba wykorzystać. I tu jest rola zregionalizowanych sił specjalnych, to mają być „siły pierwszej reakcji” – tłumaczył Piotr Orłowski.

W dyskusji podkreślano, że współpraca nie może ograniczać się tylko do państw NATO, ale muszą być w nią włączone również państwa partnerskie. Swoim doświadczeniem z działania trójnarodowego komponentu sił specjalnych podzielił się jeden z oficerów holenderskich wojsk specjalnych. – Razem z Duńczykami i Belgami stworzyliśmy komponent, który doskonale funkcjonuje. Każda z nacji zajmuje się innym sektorem działania i jest za niego w pełni odpowiedzialna. Na przykład my odpowiadamy za wsparcie działań bojowych – mówił holenderski oficer.

– Zdecydowanie czas zacząć rozmawiać o powstaniu regionalnego dowództwa komponentu sił specjalnych i jego roli – mówił płk Miha Rijaveca. – Dowództwo Operacji Specjalnych NATO spełnia dziś potrzeby w zakresie doktryny, w przyszłości rolę przewodnika w strategii działania powinno objąć dowództwo regionalne – dodał dowódca. Podczas panelu padł również pomysł powołania komórki, która spajałaby informacyjnie siły specjalne państw nadbałtyckich. – Szybka wymiana informacji dałaby zdolność do szybkiej reakcji. Powstanie takiej komórki to ważna idea, bo bez informacji jesteśmy ślepi. Nawet jeśli mamy najlepszą broń, to musimy wiedzieć, gdzie jest cel – mówił Piotr Orłowski.

W środę z uczestnikami sympozjum spotkał się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Odznaczył on trzech oficerów sił specjalnych za ich zasługi na rzecz współpracy międzynarodowej. Srebrny Medal Wojska Polskiego otrzymali: dowódca słowackich wojsk specjalnych gen. bryg. Branislav Benka i dowódca wojsk specjalnych Węgier gen. dyw. Tamás Sándor. Brązowym Medalem WP za wspieranie potencjału obronnego RP został odznaczony zastępca dowódcy Dowództwa Operacji Specjalnych USA wiceadm. Timothy Szymanski.

KE

autor zdjęć: Przemysław Boryczka, MON

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowe Oscary przyznane!
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO