moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy żołnierze poznają program szkolenia załóg Abramsów

Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Do Stanów Zjednoczonych poleciała grupa specjalistów od broni pancernej z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Za oceanem Polacy zdobędą wiedzę niezbędną do szkolenia przyszłych załóg Abramsów.

O wyjeździe Polaków za ocean poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP. Pierwsi polscy żołnierze są już w drodze do Idaho w USA, by zdobywać niezbędne know-how do szkolenia przyszłych załóg tych maszyn – napisał w mediach społecznościowych szef resortu obrony.

Na zaproszenie Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych do miejscowości Boise w stanie Idaho w USA poleciała sześcioosobowa grupa specjalistów. To kadra Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Są to eksperci broni pancernej, którzy na co dzień zajmują się zarówno szkoleniem specjalistycznym załóg czołgów, szkoleniem z obsługi wozów bojowych oraz taktyką i wykonywaniem zadań ogniowych – informuje płk Krzysztof Kuba, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Oficer wyjaśnia jednocześnie, że za oceanem Polacy nie przejdą typowego szkolenia dla załóg czołgów, a w 204th Regional Training Institute w Boise zapoznają się jedynie z amerykańskim systemem szkolenia. – Pozwoli nam to bardzo szybko przejąć kompetencje oraz zrozumieć kontekst szkoleniowy stosowany przez armię Stanów Zjednoczonych – dopowiada komendant poznańskiego Centrum.

Komenda Centrum Szkolenia WL podkreśla, że wyjazd żołnierzy do USA jest przykładem na doskonałą współpracę armii obu krajów. – To właśnie Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych umożliwiła w ramach stałej współpracy partnerskiej przygotowanie pierwszych specjalistów odpowiedzialnych za adaptację do tego sprzętu na bazie istniejących i realizowanych przez Amerykanów kursów dla tego typu specjalistów – mówi płk Kuba. – Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie przygotować zarówno Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i pozostałe jednostki Wojska Polskiego do przyjęcia sprzętu w najbliższej przyszłości – dodaje. Zwraca też uwagę na to, że wyjazd ekspertów za ocean jest ważny także dlatego, że obecnie w Polsce opracowywane są wymagania dotyczące pozyskiwanego sprzętu i budowy infrastruktury. – Potrzebujemy specjalistów, którzy rozumieją polskie uwarunkowania, a jednocześnie będą w stanie opracować i przedstawić wymagania techniczne oraz doktrynalne w stosunku do użycia tego typu sprzętu – stwierdza płk Krzysztof Kuba, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

W połowie lipca 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o chęci zakupu dla Wojska Polskiego czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3. Zgodnie z deklaracjami pierwsze egzemplarze tych maszyn mają trafić do naszych żołnierzy już w przyszłym roku. Docelowo Wojsko Polskie ma otrzymać 250 sztuk tego uzbrojenia. Czołgi Abrams trafią do jednostek 18 Dywizji Zmechanizowanej, czyli zasilą między innymi 1 Brygadę Pancerną i 19 Brygadę Zmechanizowaną.

Kontrakt na pozyskanie nowego sprzętu zostanie zawarty dzięki uchwale Rady Ministrów dotyczącej finansowania zdolności obronnych RP, co oznacza, że ich finansowanie nie będzie pochodziło z budżetu MON. A wartość umowy to 23 mld 300 mln złotych. Za tę kwotę poza czołgami Polska chce kupić także wozy dowodzenia, wsparcia technicznego, ewakuacji medycznej, a także cały pakiet logistyczny, szkoleniowy i symulatory.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pokazali bojowego ducha
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po śladach polskich bohaterów
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ratownicy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Podróż po AWACS-ie
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO