moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

To będzie rekordowy budżet obronny

Wydatki majątkowe – ponad 17 mld zł, osobowe – 13 mld zł, na szkolenie wojsk – 9 mld zł, na świadczenia emerytalne – 10 mld zł. To tylko część zapisów projektu budżetu na przyszły rok w części 29. „Obrona narodowa”. Posłowie z Komisji Obrony Narodowej poznali dziś plany rządu dotyczące wydatków na obronność. W sumie kwota przeznaczona na ten cel wynosi prawie 58 mld zł.

Projekt budżetu na 2022 rok w części dotyczącej obronności zaprezentował posłom Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. Wydatki obronne w przyszłym roku będą się kształtować na poziomie 2,2 proc. PKB, co wynika z ustawy o modernizacji oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP. Łącznie w przyszłym roku wyniosą one niemal 57,8 mld zł. – Największa część wydatków to wydatki majątkowe ujęte w ramach centralnych planów rzeczowych. Jest to kwota 17,87 mld zł – mówił wiceminister Skurkiewicz. – Z kolei na wydatki osobowe zostało zarezerwowanych 13,452 mld zł; na szkolenie i utrzymanie wojska – 9,342 mld zł; na świadczenia pieniężne, w tym emerytury i renty – 10,1 mld zł – wyliczał. Wiceminister podkreślił, że łączna suma wydatków osobowych oraz przeznaczonych na szkolenie i utrzymanie wojska wyniesie więcej, bo 25,872 mld zł. To dlatego, że środki przeznaczone na te cele są zapisane w różnych częściach budżetu państwa i obejmują one m.in. koszty remontów czy inwestycje infrastrukturalne.

– Przewidujemy, że w przyszłym roku stany osobowe wyniosą 115 500 żołnierzy zawodowych, 8 000 kandydatów na żołnierzy i 1 000 w Narodowych Siłach Rezerwowych – poinformował wiceminister Skurkiewicz. W szeregach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego będzie służyć 2821 osób. Żołnierzy wojsk obrony terytorialnej ma być w przyszłym roku w sumie 35 tys., natomiast pracowników cywilnych wojska – ponad 48 tys.

W ramach Centralnych Planów Rzeczowych przeznaczono ponad 21 mld zł. W tym obszarze – jak mówił wiceminister – największe kwoty pochłonie realizacja programów związanych z planami modernizacji technicznej – ponad 16,2 mld zł, inwestycje budowlane – ponad 2 mld zł i zakupu środków materiałowych – prawie 2 mld. zł.

Najwięcej wątpliwości do zaprezentowanego projektu budżetu na 2022 rok mieli posłowie opozycji. Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej pytał m.in. dlaczego na program „Tytan” będzie przeznaczonych niewiele ponad 4 mln zł. – To miała być szansa dla polskich producentów, ale od trzech lat na realizację tego programu właściwie nie ma środków – przekonywał. Przedstawiciele resortu obrony zaznaczyli, że program jest realizowany, a wiele elementów systemu przeszła już obowiązkowe badania.

Poseł Andrzej Rozenek (Lewica) nawiązał do zapowiedzi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, że armia zostanie zwiększona niemal do 300 tysięcy żołnierzy (służby zawodowej i terytorialnej). – Z projektu budżetu wynika, że na przyszły rok zostały zarezerwowane środki finansowe dla jedynie 115 tysięcy wojskowych. Jak to się ma wobec tych zapowiedzi? – dociekał poseł Rozenek. W odpowiedzi usłyszał, że plany ponad dwukrotnego zwiększenia liczebności Wojska Polskiego są zawarte w projekcie ustawy o obronie ojczyzny. Ponieważ dokument ten nie jest jeszcze ustawą (stanie się nią dopiero po przyjęciu przez parlament), nie można było wpisać skutków finansowych wynikających z jej zapisów, do procedowanych obecnie planów budżetowych na 2022 rok.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnia droga Pileckiego
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pokazali bojowego ducha
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Piedimonte – samobójcza misja
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Mobilne dowodzenie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO