moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny wojskowy szpital dla chorych na COVID-19

Na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego ponownie uruchomiono tymczasowy szpital dla pacjentów z COVID-19. Obecnie jest w nim 56 miejsc, w tym dziesięć dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Wojskowy Instytut Medyczny, który kieruje pracą szpitala, zapowiada, że docelowo będzie można tu leczyć 174 osoby. Uruchomienie placówki jest związane z kolejną falą pandemii.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu w ciągu najbliższych dni przyjmie pierwszych pacjentów.

Placówka powstała jesienią 2020 roku podczas drugiej fali pandemii. Jednak nie przyjmowała wówczas chorych, lecz jedynie pozostawała w gotowości. Sytuacja zmieniła się wiosną tego roku, gdy liczba zachorowań na COVID-19 wzrosła. Od marca do maja w szpitalu tymczasowym na Okęciu leczonych było 197 osób, z czego około 40% wymagało terapii wspomagającej oddychanie.

Obecnie, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju i ze wzrostem liczby chorych, wojskowy szpital tymczasowy wznowił działalność. Placówką kieruje Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, a dyrektorem szpitala na Okęciu jest ppłk lek. Rafał Sokołowski. – Na pierwszym etapie działalności w szpitalu dostępnych będzie 56 łóżek, w tym dziesięć respiratorowych. Docelowo ma być ich 174, wliczając 30 łóżek dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej – mówi płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM-u. Opiekę nad chorymi będzie sprawować doświadczony personel medyczny m.in. z wojskowego instytutu. A w związku z planowanym uruchomieniem kolejnych modułów szpitala WIM cały czas prowadzi rekrutację pracowników: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy chcieliby podjąć pracę na Okęciu. – Odzew jest całkiem spory. Cieszy nas zwłaszcza to, że do pracy aplikuje personel, który współpracował już z nami podczas trzeciej fali pandemii – przyznaje płk Kowal. – Szczególnie zależy nam na zatrudnieniu anestezjologów, pulmonologów i internistów, wszystkich tych, którzy mają doświadczenie w leczeniu pacjentów wymagających intensywnej terapii – podkreśla.

Placówka na Okęciu składa się z kilku oddziałów, z czego jeden to intensywna terapia, a pozostałe mają charakter internistyczny. Szpital jest wyposażony w najlepszej jakości sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, kardiomonitory, defibrylatory i respiratory.

Podobnie jak podczas trzeciej fali pandemii wstępny triaż pacjentów zakażonych koronawirusem prowadzony będzie w siedzibie WIM-u na ul. Szaserów. Wówczas personel medyczny instytutu będzie podejmował decyzje o skierowaniu chorych z COVID-19 do filii na Okęciu lub do modułowego szpitala covidowego, który działa na Szaserów. – Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego do szpitali tymczasowych i na oddziały zakaźne mają być kierowani pacjenci, u których dominującą jednostką chorobową jest COVID-19. Wszyscy pozostali pacjenci wymagający hospitalizacji, np. z powodu udaru czy zawału serca, u których test na SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, będą leczeni na oddziałach zgodnie z chorobą podstawową, czyli np. na neurologii czy kardiologii – wyjaśnia płk Kowal.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego powstał według koncepcji wynikających z doświadczeń wojskowych lekarzy, którzy wiosną 2020 roku brali udział w misjach medycznych we włoskim Bergamo oraz w Stanach Zjednoczonych.

Drugi ze szpitali covidowych prowadzonych przez WIM – czyli szpital modułowy na Szaserów – pełną gotowość osiągnął w tym tygodniu. Dostępnych jest tam 60 łóżek dla pacjentów niewydolnych oddechowo, w tym 12 łóżek z respiratorami. Dyrekcja WIM-u podkreśla, że uruchomienie placówek na Szaserów i na Okęciu w żadnym stopniu nie ograniczy przyjęć planowych i nagłych do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie m.in. cały czas działa jedyne na Mazowszu Centrum Urazowe.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: fot. st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
Wojna na detale
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO