moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Enigma. Zagadka rozwiązana” w Warszawie

To prawdziwa gratka dla miłośników historii! W Warszawie otwarto wystawę, na której można obejrzeć prawdopodobnie jedyną zachowaną do naszych czasów replikę maszyny Enigma. Kopia, skonstruowana przez polskich naukowców i oficerów wywiadu, pozwalała na łamanie niemieckich szyfrów podczas II wojny światowej.

– W okresie międzywojennym stworzono z udziałem naszych służb specjalnych i naukowców system, który pozwolił na złamanie szyfrów niemieckiej maszyny Enigmy – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, podczas otwarcia wystawy „Enigma. Zagadka rozwiązana” w warszawskiej Kordegardzie. Szef resortu kultury dodał, że na ekspozycji jest prezentowany unikatowy eksponat: stworzona przez polskich konstruktorów replika Enigmy, która służyła do deszyfrowania niemieckich depesz.

– Dzięki naszej ekspozycji chcemy przypomnieć zasługi matematyków i inżynierów, którzy stworzyli polską kryptologię – zaznaczył dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest organizatorem wystawy. Podkreślił, że polskie badania nad Enigmą pomogły aliantom w uzyskaniu przewagi nad III Rzeszą i przyczyniły się do szybszego zakończenia II wojny światowej.

Stanowiąca główną atrakcję wystawy replika maszyny szyfrującej została skonstruowana przez polski wywiad wspólnie z francuskimi inżynierami w 1940 roku we Francji, dokąd po wybuchu wojny ewakuowali się polscy kryptolodzy. – Maszyna powstała na podstawie dokumentacji stworzonej przez polskich inżynierów – podaje Grzegorz Dumała, kurator wystawy.

W okresie międzywojennym w Polsce zbudowano kilkadziesiąt takich replik, ale zostały zniszczone we wrześniu 1939 roku. Natomiast we Francji powstało tylko kilka takich urządzeń i do dziś zachował się najprawdopodobniej jeden egzemplarz. Maszyna po wojnie znalazła się w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, skąd w 2020 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została kupiona przez MHP. Docelowo znajdzie się na wystawie stałej tej placówki.

Enigma, czyli niemiecka maszyna szyfrująca, powstała w okresie międzywojennym. Urządzenie wykorzystywało mechanizm obracających się wirników, aby kodować przesyłane wiadomości. Pod koniec 1932 roku polscy kryptolodzy i matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego, złamali kod Enigmy i odczytali pierwsze niemieckie depesze.

Doskonalenie przez Niemców maszyn i procedur szyfrowania spowodowało konieczność budowy urządzeń wspomagających pracę kryptologów. Postało około 50 replik Enigmy służących do szybkiego odczytywania niemieckich meldunków. Skonstruowano je w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA z pomocą inżynierów: Antoniego Pallutha, Edwarda Fokczyńskiego oraz braci Ludomira i Leonarda Danilewiczów.

Po wybuchu II wojny polski ośrodek kryptologiczny został zlikwidowany. Zniszczono jego dokumentację i repliki Enigmy, żeby zatrzeć ślady działalności polskiego wywiadu. Pracownicy Biura Szyfrów w większości przedostali się do Francji, gdzie wznowili działalność w ośrodku nieopodal Paryża. Tuż przed wojną Polacy przekazali egzemplarz Enigmy i dokumentację na jej temat Anglikom, którzy wykorzystując tę wiedzę, prowadzili dalsze prace nad dekodowaniem niemieckich szyfrów.

Wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” została przygotowana przez MHP we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Obok repliki Enigmy można na niej obejrzeć oryginalną maszynę szyfrującą wykorzystywaną przez niemieckie siły lądowe w latach lat trzydziestych XX wieku oraz materiały opowiadające o historii Enigmy i złamaniu jej szyfrów.

Ekspozycja prezentowana w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie – będzie otwarta do 28 listopada. Wstęp na wystawę jest wolny. 11 listopada od 12.00 do 15.00 będzie można ją zwiedzać z kuratorem.

AD

autor zdjęć: Danuta Matloch / MKiDN, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO