moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujemy odzyskanie niepodległości

Wolność, którą odzyskaliśmy 103. lata temu, zawdzięczamy swojemu męstwu i nieustępliwości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Zwierzchnik sił zbrojnych podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy strzegą wschodniej granicy Polski oraz Unii Europejskiej. – Nasze myśli i serca są z wami – zapewnił.

Centralne uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania suwerenności odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. – Jesteśmy narodem, który trwa od przeszło tysiąca lat, narodem mającym własną państwowość i będącym częścią nowożytnej Europy opartej na wartościach chrześcijańskich – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Wiele razy zmierzano do tego, aby nasz naród zniszczyć, ale nigdy się to nie udało – stwierdził prezydent. Mówił, że Polacy trwali przy swojej wierze, tradycji i kulturze także wtedy, kiedy groziło za to więzienie, zsyłka czy nawet kara śmierci. – Wolność, którą odzyskaliśmy 103. lata temu, zawdzięczamy nie tylko zbiegowi sprzyjających okoliczności historycznych, ale przede wszystkim swojemu męstwu, nieustępliwości i wierze w to, że Polska wróci na mapę – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda nawiązał w przemówieniu do sytuacji na wschodniej granicy Polski. – Dzisiaj patriotyzm to nie tylko praca dla ojczyzny, budowanie jej siły i pamięć o przeszłości, musimy też bronić Polski i bardziej niż dawniej strzec jej granic – zaznaczył. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że zmusiły nas do tego hybrydowe działania reżimu białoruskiego skierowane przeciwko Polsce i Unii Europejskiej. – Strzegąc granicy realizujemy nasze zobowiązania, pokazujemy, że jesteśmy poważnym narodem, który wie co znaczy wolność, solidność i solidarność – zapewnił Duda. Podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom i policjantom służącym na wschodniej granicy. – Nasze myśli i serca są z wami – zapewnił.

Prezydent wspomniał też o świecy, którą zapalił dziś podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. Została ona ofiarowana polskim biskupom przez papieża Piusa XI w 1867 roku z życzeniem, aby zapalono ją w wolnej Polsce. Po raz pierwszy zapłonęła 11 listopada 1920 roku. Ponownie zapalono ją w setną rocznicę tego święta. – Ta świeca oznacza siłę naszej tradycji opartej na wierze chrześcijańskiej i naszej kultury, to ona pozwoliła trwać naszemu narodowi w najgorszych momentach – podsumował Andrzej Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Podczas uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego Pluton Salutowy z Pułku Reprezentacyjnego WP oddał salut narodowy, czyli 21 salw armatnich. Odbył się też apel pamięci i uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyło złożenie przez prezydenta i najważniejsze osoby w państwie wieńca od narodu oraz defilada wojskowa. W uroczystościach brał udział m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.

Obchody w Warszawie rozpoczęły się już rano. Prezydent Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego. Prezydent uczestniczył też we mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. – Niepodległość jest darem i zadaniem, tak jak wolność, której się nie otrzymuje raz na zawsze – mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Resor obrony tegoroczne święto niepodległości zorganizował pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”. W 103 jednostkach wojskowych w całym kraju odbywają się pokazy mundurów, podczas których można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy, o zasadach jego noszenia i symbolice.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu 11 listopada 1918 roku. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy.

 

 

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 


Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Zbrojeniowa SA i Polska Fundacja Narodowa.

 

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

  

AD

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO