moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum zaplanuje weteranom leczenie

Opieka medyczna bez kolejki i na czas? Pomaga w tym Centrum Leczenia Weterana, które działa przy Wojskowym Instytucie Medycznym. Wystarczy jeden telefon, aby weteran poszkodowany umówił się na wizytę do lekarza specjalisty, wykonał potrzebne badania czy ustalił termin zabiegu. Pacjenci chwalą centrum koordynujące opiekę nad nimi. – To dla nas duże ułatwienie – mówią.

Centrum Leczenia Weterana to miejsce, do którego pierwsze kroki kierują weterani poszkodowani potrzebujący pomocy medycznej. – Prowadzimy działalność leczniczo-profilaktyczno-rehabilitacyjną, którą w dłuższej perspektywie pacjenci otrzymują w Wojskowym Instytucie Medycznym. W połowie 2009 roku przyjęliśmy pierwszych weteranów rannych w Afganistanie. Od tego czasu zajmujemy się leczeniem żołnierzy rannych i poszkodowanych na misjach poza granicami kraju – mówi ppłk lek. Jarosław Świstak, specjalista neurolog.

Marta Mnitowska, która w tej placówce jest koordynatorem, dodaje, że Centrum Leczenia Weterana WIM stanowi brakujące ogniwo w systemie opieki medycznej nad poszkodowanymi przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiego standardu świadczonych usług. Weterani najczęściej szukają tu pomocy psychologicznej, ortopedycznej czy chirurgicznej, a także neurologicznej i gastrologicznej. I tu spotykają się ze specjalistą, który stawia diagnozę i kreśli plan leczenia. – Moim zadaniem zaś jest koordynacja procesu leczenia weterana, który się zgłasza do Centrum – podkreśla Mnitowska. Na każdym oddziale i w każdej klinice WIM-u są wyznaczone osoby do kontaktu z Centrum Leczenia Weterana, które w razie potrzeby przejmują pacjenta. Na przykład osoby, które zgłaszają się z problemami psychologicznymi, po konsultacji z psychologiem i lekarzem psychiatrą mogą zostać skierowane do kliniki stresu bojowego. – Dostają tam leki nowej generacji oraz są poddani skutecznej psychoterapii – podkreśla psycholog Michał Kuroń. Jego zdaniem dobrym pomysłem jest objęcie opieką psychologiczną każdego pacjenta, który trafia do Centrum, gdyż wpływa to korzystnie na jego ogólny stan zdrowia.

– Dodatkowymi celami działalności Centrum Leczenia Weterana będzie prowadzenie działań związanych z edukacją zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne poszkodowanych żołnierzy i ich rodzin – podkreśla gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u.

W Wojskowym Instytucie Medycznym zapewnia się rannym weteranom kompleksowe leczenie. Placówka ma odpowiednie zaplecze diagnostyczne, terapeutyczne, psychologiczne oraz naukowo-badawcze. Pomoc medyczną otrzymało w niej ponad 130 weteranów poszkodowanych (z ogólnej liczby około 800, którzy mają taki status). Byli oni hospitalizowani, korzystali z rehabilitacji oraz z pomocy psychologicznej.

Jednym z takich pacjentów jest sierż. Emil Uran, który został ciężko ranny podczas wybuchu ajdika (improwizowanego ładunku wybuchowego) w 2008 roku na misji w Afganistanie. Żołnierz miał złamany kręgosłup, usuniętą nerkę, śledzionę i część płuca. Lekarze orzekli, że ma 80-procentowy uszczerbek na zdrowiu. – Przez ostatnie lata korzystałem głównie z zabiegów rehabilitacyjnych, ale z wiekiem przybywa różnych schorzeń. Po ataku kolki wątrobowej lekarz zlecił mi wykonanie badań krwi oraz konsultację z gastrologiem i chirurgiem. Wizyty u specjalistów umówiła pani Marta, konieczny okazał się zabieg operacyjny, który odbył się dwa tygodnie później – dodaje weteran. Teraz, gdy sierż. Uran wyszedł już ze szpitala, Marta Mnitowska przypomni mu o terminie kontrolnej wizyty.

Ppłk lek. Jarosław Świstak ma nadzieję, że wnioski z leczenia weteranów poszkodowanych posłużą do projektów badawczych, dzięki którym opracowane zostaną najlepsze metody terapeutyczne. – Wypracowane reguły postępowania profilaktycznego będą mogły zostać wdrożone w polskich kontyngentach wojskowych – mówi dr Świstak.

Centrum Leczenia Weterana w WIM-ie powstało we współpracy z Departamentem Wojskowej Służby Zdrowia MON oraz z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Weterani poszkodowani mogą dzwonić do Biura Informacyjno-Zgłoszeniowego Centrum Leczenia Weterana od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–21.00 pod numer kom. +48 665-707-193 lub tel. + 48 261-817-797. Można także napisać e-mail na adres: mmnitowska@wim.mil.pl, clw@wim.mil.pl. Z kolei wsparcie psychologiczne weterani oraz ich rodziny mogą uzyskać w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM pod numerem tel. +48 261-817-233, od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00–20.00.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: WIM, st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO