moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek specjalny za ochronę granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej poszerza katalog zadań uprawniających do dodatku specjalnego. Dzięki temu będą go mogli otrzymać także żołnierze, którzy ochraniają granicę polsko-białoruską. Za każdą dobę takich działań dostaną 45 zł. MON przygotowało właśnie dwa projekty rozporządzeń w tej sprawie.

Żołnierze zawodowi w zależności od pełnionej służby i zajmowanego stanowiska otrzymują różne dodatki finansowe. Jeden z nich – tak zwany specjalny – przysługuje za szczególne warunki służby i wypłacany jest m.in. załogom wojskowych samolotów i śmigłowców za wykonane loty, marynarzom za służbę na jednostkach wychodzących w morze, wykonywanie prac podwodnych z użyciem sprzętu do nurkowania, skoki ze spadochronem, a także rozminowywanie terenu lub jego oczyszczanie z przedmiotów wybuchowych. Na dodatek specjalny mogą liczyć także wojskowi, którzy wykonują zadania związane z bezpośrednim zwalczaniem terroryzmu, służący w Żandarmerii Wojskowej oraz służbach: kontrwywiadu lub wywiadu wojskowego. Dodatek ten przysługuje także za wykonywanie zadań ratowniczych oraz związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwaniem.

Ze względu na wzrost zagrożeń atakami hybrydowymi kierownictwo ministerstwa obrony uznało, że dodatkowe pieniądze powinni otrzymywać także ci żołnierze, którzy chronią polsko-białoruskiej granicy. „Uwzględniając bezprecedensową sytuację na wschodniej granicy kraju związaną z prowadzeniem działań hybrydowych bezpośrednio zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu państwa, zasadne jest rozszerzenie katalogu działań, za które przysługuje dodatek specjalny, o działania z zakresu zarządzania kryzysowego” – uzasadniają przedstawiciele resortu.

REKLAMA

Choć działalność związana z tzw. zarządzeniem kryzysowym nie jest dla wojska niczym nowym, to dotychczas w przepisach brakowało regulacji, która obejmowałaby także zadania wykonywane obecnie przez żołnierzy na granicy. Teraz ma się to zmienić.

W projekcie rozporządzenia MON-u, dotyczącego dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, zapisano, że każdy wojskowy wykonujący tego rodzaju zadania poza macierzystą jednostką będzie otrzymywał dodatek specjalny. Jego wysokość będzie iloczynem wskaźnika 0.03 i kwoty bazowej wynoszącej 1500 zł brutto. Oznacza to, że za każdą rozpoczętą dobę wykonywania takich zadań żołnierz otrzyma 45 zł. – Żołnierze na granicy służą dzień i noc. Nie robią tego dla pieniędzy, bo nie z taką myślą zakładali mundur. Niemniej jednak ten gest ze strony ministra, przewidujący wypłaty dodatku specjalnego, będzie poniekąd rekompensatą za służbę z dala od domu i bliskich. Jest też dowodem wsparcia ze strony ministerstwa – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze z tego związku taktycznego służą na polsko-białoruskiej granicy od 4 października.

Takie same rozwiązania MON planuje też wprowadzić dla żołnierzy niezawodowych, którzy takie zadania wykonują, np. w ramach szkolenia wojskowego czy terytorialnej służby wojskowej. Dodatek w tym przypadku również wyniesie 45 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania tych zadań. Zmiany zostały zapisane w projekcie rozporządzenia dotyczącego stawek uposażenia zasadniczego oraz dodatków.

W obu projektach znalazła się również propozycja, by taki sam dodatek przysługiwał żołnierzom, którzy biorą udział w akcjach poszukiwawczych.

Obecnie służbę na wschodniej ścianie pełni kilkanaście tysięcy żołnierzy. Razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji chronią oni granicę polsko-białoruską przed nielegalnymi próbami forsowania jej przez migrantów ze strony Białorusi. Ich zadania polegają m.in. na pieszym patrolowaniu pasa przygranicznego oraz poszukiwaniu osób, którym udało się nielegalnie dostać do Polski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


For Our Freedom and Yours
 
Biden: gra na przeczekanie
Pierwsza taka przysięga
Amerykańskie F-15 w Polsce
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Bramy dla generała
Dobrowolna służba dla absolwentów
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Przełomowy szczyt
Szczyt nowych wyzwań
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kierunek Liban
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Prezydent i „niezwyciężeni”
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Zmiany kadrowe w WP
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Umowa na Perkozy podpisana
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Kierunek Düsseldorf
Hańcza po raz pierwszy
Śladem profesjonalistów
Unowocześnianie MW RP
Motorem jest pamięć o poległych
Ślązak lepiej uzbrojony?
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Sojusz z inicjatywą
Virtuti Militari ma 230 lat
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Piąta kadencja generała Konopki
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Szczyt NATO w Madrycie
W desancie zostają najlepsi
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Święto Dowództwa Operacyjnego
Spektakl Kremla
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Dwanaście razy złoto
Przełomowy szczyt w Madrycie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wizyta w PKW Łotwa
PKW Orlik wrócił do domu
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Światowi liderzy już w Madrycie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Święto Dowództwa Generalnego
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO