moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Działamy szybko i zdecydowanie

Pierwsze zdanie przysięgi, którą składa każdy żołnierz Wojska Polskiego, jest dziś wyjątkowo aktualne. Sytuacja na granicy z Białorusią to jeden z najpoważniejszych – obok pandemii – testów, jaki przechodzą obecnie nasze państwo i Siły Zbrojne RP pisze Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Wydarzenia ostatnich miesięcy w jasny sposób dowodzą, że Polska wraz z naszymi sojusznikami, krajami bałtyckimi, stała się celem hybrydowego ataku ze strony Białorusi inspirowanej i wspieranej przez władze na Kremlu. Te działania mają na celu destabilizację sytuacji wewnętrznej w naszym kraju, wywołanie niepokojów społecznych i obniżenie poczucia bezpieczeństwa Polaków.

Od początku kryzysu na granicy działamy szybko i zdecydowanie. Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Policja zjednoczyły siły we wspólnym wysiłku na rzecz obrony i ochrony granicy RP. Każda próba nielegalnego jej przekroczenia jest udaremniana i zapewniam, że tak będzie nadal. Już na początku lipca podjęliśmy działania mające zablokować nielegalną migrację na granicy polsko-białoruskiej. 6 lipca wydałem decyzję o budowie tymczasowego ogrodzenia, które zapobiegło masowej migracji. Gdyby nie ta zapora, obecna sytuacja na granicy byłaby dużo poważniejsza.

REKLAMA

Trwający kryzys jest szczególnym doświadczeniem dla Wojska Polskiego, obecnie kilkanaście tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych przebywa na granicy, aktywnie uczestnicząc w jej zabezpieczeniu. Wspierają Straż Graniczną, prowadzą działania obserwacyjne, patrolowe i rozpoznawcze. Ważną rolę odgrywają wojska obrony terytorialnej – żołnierze tej formacji znajdują się najbliżej społeczności lokalnych, dlatego ich wiedza i doświadczenie są dużym wsparciem nie tylko dla mieszkańców przygranicznych miejscowości, lecz także dla żołnierzy po raz pierwszy pełniących służbę na granicy.

Specyfika służby w tym miejscu wymaga stałej gotowości do działania, dlatego dokładam wszelkich starań, żeby żołnierze mieli jak najlepsze warunki w czasie wykonywania zadań i odpoczynku. Większość została zakwaterowana w budynkach użyteczności publicznej i pensjonatach. Dla przebywających w obozowiskach instalowane są kontenery mieszkalne. Żołnierze otrzymują należyte wyżywienie, mają odzież i sprzęt odpowiednie do warunków, w jakich wykonują zadania. Zadbałem także o to, by wszyscy pełniący służbę w tych wyjątkowych warunkach mieli godne wynagrodzenie i dodatki finansowe. Nie zapominamy również o rodzinach żołnierzy – w ich macierzystych garnizonach uruchomiono wojskowe centra pomocy dla bliskich, którzy znajdą tam wsparcie.

Sytuacja na granicy z Białorusią stanowi duże wyzwanie dla społeczności międzynarodowej – dlatego tak ważne jest wsparcie, które otrzymujemy od naszych sojuszników. Szczególnie istotne są tutaj słowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o solidarności Paktu Północnoatlantyckiego z Polską. Potwierdzeniem tego jest również zaangażowanie wojskowe na naszej granicy żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Estonii. Ponadto ja osobiście oraz przedstawiciele rządu na bieżąco informujemy o zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa. Nasi partnerzy i sojusznicy z NATO oraz UE z dużym szacunkiem, a także uznaniem oceniają postawę Polski i jej służb na granicy.

Bezpieczeństwo naszego kraju jest naszym wspólnym dobrem, dlatego z dużym niepokojem obserwuję próby szkalowania dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego, podważania ich kompetencji i gotowości do realizacji zadań. Tego typu działania są najczęściej inspirowane z zewnątrz. Dlatego, korzystając z okazji, pragnę przestrzec przed tą propagandową operacją zaplanowaną przez białoruski reżim. Z rozwagą oceniajmy informacje i źródła, z których pochodzą, nie dajmy się sprowokować i ponieść niepotrzebnym emocjom.

Teraz najważniejsze dla żołnierzy jest jednak to, by czuli wsparcie Polaków. I do takiej postawy gorąco Państwa zachęcam. Jak mi sami mówili, wszelkie gesty szacunku i życzliwości bardzo ich cieszą i wzmacniają motywację do działania. Choć niczego im nie brakuje, takie wyrazy wsparcia są im bardzo potrzebne. Oni przecież służą tam po to, żebyśmy my mogli spokojnie spać.

Żołnierze cały czas się szkolą i przygotowują do działania w razie kryzysu, konfliktu czy wojny. Dlatego sytuacja na granicy, choć trudna, to jeden ze scenariuszy, do którego wojsko jest przygotowane. Zapewniam, że nasi żołnierze doskonale radzą sobie w działaniu. Dbając o bezpieczeństwo Polaków, z determinacją broniąc naszej Ojczyzny, spełniają słowa przysięgi. Bardzo ich za to cenię i szczerze im dziękuję.

Mariusz Błaszczak , minister obrony narodowej

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy krok do zawodowców
 
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Jakie zmiany dla podchorążych?
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Bez AK, ale nadal w walce
Spędź ferie z WOT
Na granicy (na razie) spokojniej
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Walka, która poruszyła Europę
Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia dla Polski
Survival w Kosowie
Wiedza, która ratuje życie
Saperzy rozminowują Kłaj
Legionowski szpital niemal gotowy
Polacy podatni na dezinformację
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Oczy na wschodnią flankę
Konkurs pamięci o Katyniu
Rodzeństwo na medal
Edukacja bronią przeciw dezinformacji
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nowe garaże dla Leopardów
Otwarte bramy Auschwitz
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Zima, skały i kawalerzyści
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Keeping Guard on Integrity
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Strzały na granicy
Misja nie tylko wojskowa
Nowe cysterny dla wojska
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wandea – heroizm i ludobójstwo
PKW Rumunia po raz dziesiąty
W BBN o sytuacji na granicy
Walka z dezinformacją to przede wszystkim edukacja
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polska członkiem Eurokorpusu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Nowa Rada przy prezydencie
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Gotowi na arktyczne zimno
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Zielony, żółty czy czerwony?
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO