moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trzy dekady Polski w CISM

W 1991 roku Polska przystąpiła do Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Na mistrzostwach świata przygotowanych przez tę największą organizację sportu wojskowego nasi zawodnicy wywalczyli już w sumie 540 medali. – Polska odegrała znaczącą rolę w rozwoju i kształtowaniu naszej federacji – podkreśla gen. bryg. Hervé Piccirillo, prezydent rady.

Do rywalizacji w zawodach pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire) Polacy stanęli w 1990 roku. I od razu wywalczyli pierwszy medal – srebro zdobyli kolarze w wyścigu drużynowym na 70 km. Jednak formalnie Polskę wraz z Bułgarią, Czechami, Rosją i Węgrami do CISM przyjęto w 1991 roku – po rozwiązaniu Układu Warszawskiego. Z okazji 30. rocznicy odbyła się w Warszawie uroczysta gala, na którą przybyło kilkudziesięciu sportowców.

 

REKLAMA

Pod flagą Conseil International du Sport Militaire

– Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego powstała w 1948 roku. Jest największą na świecie międzynarodową wojskową organizacją sportową, której celem jest łączenie poprzez działalność sportową sił zbrojnych wszystkich armii. CISM to także czołowa na świecie wojskowa organizacja sportowa, która swoimi działaniami wzmacnia wzajemny szacunek, solidarność i promuje pokój – powiedział podczas spotkania gen. bryg. Hervé Piccirillo. Prezydent CISM dodał również, że poprzez sport żołnierze różnych armii potrafią się integrować, co buduje fundamenty pod długotrwałe przyjaźnie. – Te wartości są niezbędne, aby świat żył w pokoju – zaznaczył francuski generał.

Generał brygady Hervé Piccirillo jest 14. z kolei prezydentem CISM. Kierowana przez niego organizacja zrzesza przedstawicieli aż 140 armii świata. Najważniejszymi organami władzy CISM są: Zgromadzenie Generalne, prezydent, Sekretariat Generalny, komisje sportowe, Komisja Medycyny Sportowej, Komisja Informacyjna oraz Akademia CISM. Prezydenta organizacji wybiera Zgromadzenie Generalne, w skład którego wchodzą przedstawiciele poszczególnych krajów członkowskich. Polskę obecnie reprezentuje płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele Polski byli i są widoczni w działalności komórek CISM. W latach 1995–2008 w Komisji Sportowej Judo aktywnie działało dwoje Polaków: prezydentem był płk prof. Roman Kalina, a sekretarzem Anna Kuzawińska Ruegg. Płk prof. Krzysztof Klukowski w latach 1998–2003 był członkiem Komisji Medycyny Sportowej. Z kolei od 2017 roku członkiem Komisji Sportowej Pięcioboju Nowoczesnego jest mł. chor. Maciej Bogucki, a od 2018 roku w Komisji Sportowej Biegu na Orientację zasiada kmdr por. Janusz Porzycz, który w roku przystąpienia Polski do CISM wywalczył tytuł mistrza świata juniorów w biegu na orientację.

CISM otworzyło drzwi

„Przyjaźń poprzez sport” – to hasło przewodnie organizacji. W 1958 roku jej pierwszy prezydent płk Henri Debrus wymyślił slogan: „CISM, an open door” (CISM otwiera drzwi). Jednak upłynęło wiele lat, zanim z tej propozycji skorzystały państwa należące do konkurencyjnej organizacji – Komitetu Sportowego Armii Zaprzyjaźnionych (Sportiwnyj Komitet Drużestwiennych Armii – SKDA). W stowarzyszeniu powołanym 12 marca 1958 roku w Moskwie były państwa z bloku wschodniego i socjalistyczne spoza Europy. Pomysł zjednoczenia obu organizacji pod skrzydłami tej większej i starszej ziścił się dopiero w 1989 roku podczas oficjalnego spotkania przedstawicieli CISM i SKDA w Sofii. W maju 1991 roku w Damaszku odbył się ostatni Kongres SKDA, na którym prezydent tej organizacji gen. mjr Anatolij Raspopow podpisał rezolucję o rozwiązaniu Komitetu Sportowego Armii Zaprzyjaźnionych i o integracji państw członkowskich z Międzynarodową Radą Sportu Wojskowego. Po rozpadzie ZSRR, między 1992 a 1995 rokiem, do CISM przystąpiło 15 nowych członków, którzy wcześniej należeli do SKDA. Co istotne, Rosja oficjalnie została członkiem CISM 3 stycznia 1992 roku.

Choć formalnie Polskę przyjęto do największej organizacji sportu wojskowego w 1991 roku, to reprezentanci Wojska Polskiego do rywalizacji w zawodach pod flagą CISM przystąpili rok wcześniej, do czego zachęcała sama organizacja. W lipcu 1990 roku nasi spadochroniarze startowali w niemieckim Altenstadt, a w sierpniu Polacy wraz z przedstawicielami Nigerii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich uczestniczyli jako obserwatorzy XXXVIII Wojskowych Mistrzostw Świata w Pięcioboju Wojskowym w Monachium. Natomiast we wrześniu nasi kolarze ścigali się – z sukcesem – w holenderskim Arnhem.

Należy zaznaczyć, że przynależność do CISM zobowiązuje do wypełniania zadań statutowych organizacji. Trzeba opłacać roczną składkę członkowską, brać udział w cyklicznych zgromadzeniach, naradach i sympozjach oraz zapewniać swoim sportowcom udział w igrzyskach i mistrzostwach w różnych dyscyplinach sportu organizowanych pod swoim patronatem. Członkowie CISM są zobligowani również do organizowania zawodów. Polska w pierwszych latach przynależności do tej międzynarodowej organizacji była bardzo aktywna na tym polu. Zorganizowaliśmy wojskowe mistrzostwa świata w: piłce ręcznej (w 1992 roku we Wrocławiu), kolarstwie (1994 – Warszawa, 2005 – Zegrze, 2007 – Kozienice), biegu na orientację (1994 – Kraków), hokeju na trawie (1996 – Poznań), pięcioboju nowoczesnym (1999 – Warszawa) i żeglarstwie (2009 – Węgorzewo). Potem najlepszych na świecie sportowców-żołnierzy Polska gościła dopiero w 2017 roku – w Zielonej Górze organizowała mistrzostwa w pięcioboju nowoczesnym. W kolejnych czterech latach tylko raz organizowaliśmy wojskowy czempionat – w 2021 roku pięcioboiści nowocześni ponownie spotkali się w Zielonej Górze.

Multimedaliści

Od pierwszego medalu kolarzy przywiezionego z Holandii w 1990 roku do ostatnich krążków zdobytych w listopadzie tego roku w Teheranie przez zapaśników polscy sportowcy zgromadzili pokaźny dorobek. Wywalczyli na wojskowych mistrzostw świata, które były rozgrywane również w ramach letnich i zimowych igrzysk wojskowych, 540 medali: 136 złotych, 185 srebrnych i 219 brązowych. Na listę medalistów wpisało się 389 zawodników, z których aż 58 wywalczyło przynajmniej dwa złote krążki. W zestawieniu multimedalistów wojskowych mistrzostw świata czołowe miejsca zajmują: 1. st. kpr. Arkadiusz Gardzielewski (osiem złotych, dwa srebrne, jeden brązowy), 2. st. szer. Iwona Bernardelli (osiem złotych), 3. st. szer. Olga Kalendarova-Ochal (sześć złotych, sześć srebrnych), 4. kpr. Henryk Szost (sześć złotych, jeden srebrny, dwa brązowe), 5. szer. Kacper Majchrzak (pięć złotych, cztery srebrne, osiem brązowych).

Medale na wojskowych czempionatach zdobywały też gwiazdy polskiego sportu, medaliści igrzysk olimpijskich, m.in.: zapaśnicy – Józef Tracz, Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki, Jacek Fafiński, Damian Janikowski, Monika Michalik, Tadeusz Michalik; szermierze – Janusz Olech, Robert Kościelniakowski, Piotr Kiełpikowski, Robert Andrzejuk; strzelcy – Renata Mauer-Różańska, Sylwia Bogacka; lekkoatleci – Robert Korzeniowski, Piotr Małachowski, Patryk Dobek, Wojciech Nowicki, Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan i Anna Kiełbasińska.

Najwięcej medali na wojskowych czempionatach – 120 – wywalczyli lekkoatleci (49 złotych, 39 srebrnych, 32 brązowe). Drugie miejsce w rankingu medalowym przedstawicieli poszczególnych dyscyplin zajmują zapaśnicy (16 – 28 – 34), trzecie szermierze (15 – 19 – 28), czwarte pływacy i ratownicy wodni (15 – 14 – 28), a piąte biegacze na orientację (9 – 27 – 16).

SZUS

autor zdjęć: Mirosław Wójtowicz, Centralny Wojskowy Zespół Sportowy

dodaj komentarz

komentarze


Minister o zmianach w wojsku
 
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Przeprawa przez Wisłę
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Symboliczne lwowskie pojednanie
Przewrót majowy
Uratować życie na polu walki
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Rakietowa rewolucja
Raport podkomisji smoleńskiej
Ochotnicy do wojska
Lotnicza strona „Defendera”
Więcej pieniędzy na zapomogi
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Resortowe kolonie i obozy
Aktualizacja Pustelnika
Medale za walkę z COVID-19
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Spotkaj się ze specjalsami
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Porozumienie WOT i PKP
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Coraz więcej Rosomaków w armii
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
F-15 w Łasku
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Wielki dzień dla polskiego wojska
Passex z sojusznikami
Gotowi na pojedynek!
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
„Defender” otworzył ogień
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Polacy na Monte Cassino
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
PKW Orlik wrócił do domu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Kolejne baterie „Wisły”
Ukraina wyklucza ustępstwa
Ottokar przyspiesza
Droga ku liczniejszej armii
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze na podium
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Bitwa o Kamień Stołpecki
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO