moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legia Akademicka czeka na kandydatów

Po udanej pilotażowej wersji szkolenia oficerskiego Legii Akademickiej MON w ramach uruchomionej właśnie V edycji programu ogłosiło nabór na kolejny taki kurs. Tym razem miejsc jest aż 250. Zainteresowani mają czas na złożenie wniosku do 31 stycznia 2022 roku. Jednocześnie trwa nabór na szkolenie podstawowe i podoficerskie.

Legia Akademicka jest programem skierowanym do studentów, którzy jeszcze w trakcie nauki chcą odbyć szkolenie wojskowe i uzyskać stopień wojskowy. Poprzednie edycje programu były organizowane z myślą o kandydatach na szeregowych oraz kaprali rezerwy. W czwartej, tegorocznej Ministerstwo Obrony Narodowej po raz pierwszy uruchomiło moduł oficerski. Szkolenie ukończyło 46 osób. Połowa z nich została skierowana na szkolenie specjalistyczne do m.in. Żandarmerii Wojskowej i wojsk specjalnych. – Oferta pilotażowego szkolenia oficerskiego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, a studenci bardzo się w nie angażowali – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

 

Złóż wniosek

Zgodnie z zapowiedziami MON-u szkolenie oficerskie w ramach Legii będzie kontynuowane, a resort zwiększył limit miejsc dla ochotników. W kursie na stopień oficera w 2022 roku będzie mogło wziąć udział aż 250 osób. Kto się może zgłosić? – Studenci, którzy uzyskali stopień kaprala rezerwy po szkoleniu w Legii, oraz ci, którzy nie brali udziału w programie, a podoficerami rezerwy zostali po ukończeniu innego rodzaju służby, np. przygotowawczej – tłumaczy ppłk Krzyżanowski.

Nabór do modułu oficerskiego będzie prowadziła komisja powołana przez dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jednym z kryteriów przyjęcia będzie wykształcenie przydatne w wojsku. Wśród najwyżej punktowanych kierunków znajdą się m.in. te związane z ekonomią, medycyną, prawem i wychowaniem fizycznym.

Osoba zainteresowana szkoleniem musi najpierw wypełnić wniosek o przyjęcie, który znajduje się na stronie wojsko-polskie.pl, a także m.in. dokumenty potwierdzające dodatkowe kompetencje. Warto też przeczytać ankietę kwalifikacyjną, z której można się dowiedzieć, które kierunki studiów, certyfikaty, uprawnienia oraz działalność są punktowane najwyżej. Dokumenty należy wysłać na adres: Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa, z dopiskiem: „Moduł oficerski – Legia Akademicka”. Przedstawiciele Biura czekają na wnioski do końca stycznia 2022 roku.

Studenci, którzy zostaną przyjęci na szkolenie, w czasie wakacji etap teoretyczny i praktyczny przejdą m.in. w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Będą też odbywać praktyki w wytypowanych jednostkach i centrach szkolenia. Na zakończenie czeka ich egzamin oficerski, a po jego zdaniu i ukończeniu studiów mianowanie do stopnia podporucznika rezerwy.

Studenci na start

Do udziału w szkoleniu zachęca Krzysztof Dubaj z Wrocławia, student drugiego roku bezpieczeństwa narodowego w Akademii Wojsk Lądowych. Jest m.in. ratownikiem pola walki, na co dzień pracuje w służbie zdrowia we Wrocławiu, jest też instruktorem w szkole jazdy. Kurs podstawowy i podoficerski w Legii przeszedł w 2019 roku, a w tym roku ukończył szkolenie oficerskie. – Uważam, że to bardzo dobra oferta dla osób kończących studia, które nie odbyły służby przygotowawczej, a są zainteresowane wojskiem. Poza tym to na pewno ciekawe doświadczenie, które pozwala budować silny charakter, rozwijać zainteresowania i wzmocnić kompetencje przywódcze – mówi Krzysztof. I dodaje, że podczas szkolenia można też poznać wyjątkowych wykładowców i instruktorów wojskowych. – Zdecydowanie polecam udział w Legii! – mówi Krzysztof.

Jednocześnie w ramach rozpoczętej V edycji Legii Akademickiej trwa nabór na szkolenie podstawowe i podoficerskie. W tej sprawie studenci mogą się zgłaszać do uczelnianego koordynatora programu. W odróżnieniu od szkolenia oficerskiego kandydaci na szeregowych i kaprali rezerwy teoretyczną naukę rozpoczną już w styczniu na własnych uczelniach. Praktykę z kolei będą zaliczać podczas wakacji w wybranych jednostkach wojskowych i centrach szkolenia.

Program Legii Akademickiej jest realizowany od 2017 roku. W trzech pierwszych edycjach szkolenie odbywało się na poziomie podstawowym i podoficerskim, które kończyły się egzaminami oraz zdobyciem odpowiednio stopnia szeregowego lub podoficera rezerwy. W IV edycji po raz pierwszy zostało zorganizowane szkolenie oficerskie.

W sumie w czterech edycjach Legii Akademickiej ponad 16 tys. studentów z około 70 uczelni ukończyło część praktyczną szkolenia, stając się żołnierzami rezerwy. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO