moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia

21 grudnia to Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. – Jesteśmy im winni pamięć, a ich postawy kształtują postawy żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości. Przed Centrum Weterana w Warszawie złożono kwiaty i zapalono znicze.

10 lat temu pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oddało życie na misji. Zostali zaatakowani przez tych, którzy w imię własnych interesów atakowali siły sojusznicze w Afganistanie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed pomnikiem upamiętniającym poległych na misjach. To właśnie w rocznicę tragicznych wydarzeń obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Minister obrony wspominał także innych żołnierzy, którzy wierni złożonej wojskowej przysiędze na przestrzeni wielu lat oddali życie za Polskę. – Państwo polskie dba o to, aby zapewnić godne życie ich najbliższym, ale także wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy atakują polskich wojskowych – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że również dziś nasi żołnierze służą poza granicami Polski, pod szyldem ONZ, NATO i UE są obecni w Rumunii, Kosowie, Iraku, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech i na Łotwie. – Jeśli jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, możemy oczekiwać od nich solidarności, gdybyśmy potrzebowali wsparcia – mówił Mariusz Błaszczak.

Podobnie jak w latach ubiegłych, uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej WP w Warszawie. O godzinie 9.00 przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zebrali się przedstawiciele władz państwowych, rodzajów sił zbrojnych, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli, pełniąc służbę poza granicami kraju. Wysłuchali Apelu Pamięci oraz złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych.

Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczne uroczystości miały skromny charakter. – Chcieliśmy, aby w tym szczególnym dniu byli z nami ci wszyscy, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć osobiście. Dlatego prowadziliśmy na naszym profilu na Facebooku transmisję online uroczystego apelu – mówi Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów z okazji Dnia Pamięci. „Światełko dla naszych towarzyszy broni”, „Pamiętamy i wracamy wspomnieniami do wszystkich, którzy zapłacili największą cenę”, „Chwała bohaterom” – pisali internauci.

Od godziny 11.00 przy pomniku obok Centrum Weterana wieńce składali przedstawiciele organizacji pozarządowych, zrzeszających m.in. weteranów, kombatantów, policjantów. – Zawsze jesteśmy tu obecni 21 grudnia. To nasza powinność, aby pamiętać o kolegach z misji, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Anna Krygiel, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość” dodaje: 21 grudnia jest dla nas ważną datą. W tym dniu spotykamy się i wspominamy naszych bliskich.

Wieczorem, po zmroku, na elewacji stadionu PGE Narodowy zostanie wyświetlona iluminacja przypominająca o 121 polskich żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie służąc na misjach.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju obchodzony jest od 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

Podczas misji w Afganistanie poległo 43 polskich wojskowych oraz jeden cywilny ratownik medyczny, w Iraku – 22 żołnierzy. Od 1953 roku podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa śmierć poniosło w sumie 120 polskich żołnierzy oraz jeden pracownik wojska.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Mariusz Sybilski/Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO