moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy

W razie inwazji Rosji na Ukrainę, USA prawdopodobnie wyślą na wschodnią flankę NATO nie tylko żołnierzy, ale też okręty i samoloty. O planach prezydenta Joe Bidena napisał The New York Times, powołując się na urzędników Białego Domu. Dodatkowe okręty i myśliwce wysyłają do Europy Wschodniej także sojusznicy z kontynentu m.in. Holandia, Dania i Hiszpania.

„Władimir Putin nasilił groźne działania wobec Ukrainy, więc administracja (Białego Domu – przyp. red.) odchodzi od swojej dotychczasowej strategii >>Nie prowokować<<”, piszą Helene Cooper i Eric Schmitt w artykule opublikowanym w The New York Timesie. W weekend pojawiły się też informacje, że Departament Stanu USA nakazał ewakuację rodzinom dyplomatów. Wydał też zgodę na wyjazd pracowników niższego szczebla zatrudnionych w ambasadzie USA w Kijowie. Takie procedury są stosowane wówczas, gdy występuje realne zagrożenie bezpieczeństwa.

Dziennikarze podają, że w sobotę eksperci z Pentagonu rozmawiali z Joe Bidenem, prezydentem USA, na temat tego, co może stać się na Ukrainie oraz amerykańskiego wsparcia sojuszników na wschodniej flance NATO. „Opcje obejmują wysłanie od tysiąca do pięciu tysięcy żołnierzy do krajów Europy Wschodniej z możliwością dziesięciokrotnego wzmocnienia tej liczby, jeśli sytuacja się pogorszy”, pisze The New York Times. Mówi się również o okrętach wojennych oraz samolotach, które miałyby zostać rozmieszczone na obszarze Europy Wschodniej. Możliwe, że prezydent USA podejmie decyzję w tej sprawie w tym tygodniu. Tymczasem Moskwa skierowała na granicę rosyjsko-ukraińską sto tysięcy żołnierzy. Rosyjscy wojskowi stacjonują również na Białorusi.

Helene Cooper i Eric Schmitt piszą, że póki co USA nie rozważają zwiększenia wojsk na samej Ukrainie. Obecnie znajduje się tam około 150 wojskowych, którzy wykonują zadania szkoleniowe. „Biden dał jasno do zrozumienia, że nie chce angażować się w kolejny konflikt po bolesnym wyjściu Ameryki z Afganistanu”, czytamy w artykule. W grę wchodzi na razie – jak relacjonują media – jedynie wzmocnienie militarne państw bałtyckich.

Urzędnicy Białego Domu, na których powołują się dziennikarze NYT, mówią, że rozmieszczenie tysięcy dodatkowych amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO ma być sygnałem dla Putina, że Zachód jednoczy swoje siły przy rosyjskiej granicy. The New York Times pisze, że jeśli Biden zdecyduje się na wysłanie dodatkowych sił na wschodnią flankę, prawdopodobnie będą to żołnierze, którzy przylecą prosto ze Stanów Zjednoczonych oraz ci, którzy stacjonują w Europie Zachodniej. Chodzi o żołnierzy obrony powietrznej oraz siły inżynieryjne, logistyczne i artyleryjskie.

Plany Bidena skomentował m.in. Jim Townsend, były urzędnik Pentagonu ds. polityki europejskiej i NATO. – Prawdopodobnie jest za późno, by powstrzymać Putina. Jeśli Rosjanie dokonają inwazji na Ukrainę, te 5 tys. żołnierzy powinno być tylko „zaliczką” na znacznie większą obecność sił USA i sojuszników – powiedział dziennikarzom Townsend.

O wzmocnieniu flanki wschodniej poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Kwatery Głównej NATO. – Sojusznicy utrzymują siły w gotowości, wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej. Tym samym wzmacniają obronę, w miarę jak Rosja kontynuuje rozmieszczanie wojsk wokół Ukrainy – podaje NATO. Dania wysłała na Morze Bałtyckie fregatę, dodatkowo jej cztery myśliwce F-16 mają lecieć na Litwę, by wzmocnić misję NATO w tym regionie. Hiszpania wysyła okręty, które dołączą do sił morskich Sojuszu operujących we wschodnim regionie, a jej myśliwce prawdopodobnie polecą do Bułgarii. W kwietniu do Bułgarii polecą także dwa holenderskie F-35, a Francja wyraziła gotowość wysłania do Rumunii swoich wojsk pod dowództwem NATO.

REKLAMA

KE

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
 
Lotnicza strona „Defendera”
Uratować życie na polu walki
Passex z sojusznikami
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Przeprawa przez Wisłę
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Symboliczne lwowskie pojednanie
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Polscy żołnierze na podium
Bitwa o Kamień Stołpecki
Coraz więcej Rosomaków w armii
Resortowe kolonie i obozy
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Gotowi na pojedynek!
Medale za walkę z COVID-19
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
PKW Orlik wrócił do domu
Amerykańskie F-15 w Polsce
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Minister o zmianach w wojsku
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przewrót majowy
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Porozumienie WOT i PKP
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Spotkaj się ze specjalsami
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Ochotnicy do wojska
Kolejne baterie „Wisły”
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Ukraina wyklucza ustępstwa
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Więcej pieniędzy na zapomogi
Rakietowa rewolucja
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Polacy na Monte Cassino
Droga ku liczniejszej armii
Wielki dzień dla polskiego wojska
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Raport podkomisji smoleńskiej
F-15 w Łasku
Ottokar przyspiesza
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Aktualizacja Pustelnika
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
„Defender” otworzył ogień

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO