moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy

W razie inwazji Rosji na Ukrainę, USA prawdopodobnie wyślą na wschodnią flankę NATO nie tylko żołnierzy, ale też okręty i samoloty. O planach prezydenta Joe Bidena napisał The New York Times, powołując się na urzędników Białego Domu. Dodatkowe okręty i myśliwce wysyłają do Europy Wschodniej także sojusznicy z kontynentu m.in. Holandia, Dania i Hiszpania.

„Władimir Putin nasilił groźne działania wobec Ukrainy, więc administracja (Białego Domu – przyp. red.) odchodzi od swojej dotychczasowej strategii >>Nie prowokować<<”, piszą Helene Cooper i Eric Schmitt w artykule opublikowanym w The New York Timesie. W weekend pojawiły się też informacje, że Departament Stanu USA nakazał ewakuację rodzinom dyplomatów. Wydał też zgodę na wyjazd pracowników niższego szczebla zatrudnionych w ambasadzie USA w Kijowie. Takie procedury są stosowane wówczas, gdy występuje realne zagrożenie bezpieczeństwa.

Dziennikarze podają, że w sobotę eksperci z Pentagonu rozmawiali z Joe Bidenem, prezydentem USA, na temat tego, co może stać się na Ukrainie oraz amerykańskiego wsparcia sojuszników na wschodniej flance NATO. „Opcje obejmują wysłanie od tysiąca do pięciu tysięcy żołnierzy do krajów Europy Wschodniej z możliwością dziesięciokrotnego wzmocnienia tej liczby, jeśli sytuacja się pogorszy”, pisze The New York Times. Mówi się również o okrętach wojennych oraz samolotach, które miałyby zostać rozmieszczone na obszarze Europy Wschodniej. Możliwe, że prezydent USA podejmie decyzję w tej sprawie w tym tygodniu. Tymczasem Moskwa skierowała na granicę rosyjsko-ukraińską sto tysięcy żołnierzy. Rosyjscy wojskowi stacjonują również na Białorusi.

Helene Cooper i Eric Schmitt piszą, że póki co USA nie rozważają zwiększenia wojsk na samej Ukrainie. Obecnie znajduje się tam około 150 wojskowych, którzy wykonują zadania szkoleniowe. „Biden dał jasno do zrozumienia, że nie chce angażować się w kolejny konflikt po bolesnym wyjściu Ameryki z Afganistanu”, czytamy w artykule. W grę wchodzi na razie – jak relacjonują media – jedynie wzmocnienie militarne państw bałtyckich.

Urzędnicy Białego Domu, na których powołują się dziennikarze NYT, mówią, że rozmieszczenie tysięcy dodatkowych amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO ma być sygnałem dla Putina, że Zachód jednoczy swoje siły przy rosyjskiej granicy. The New York Times pisze, że jeśli Biden zdecyduje się na wysłanie dodatkowych sił na wschodnią flankę, prawdopodobnie będą to żołnierze, którzy przylecą prosto ze Stanów Zjednoczonych oraz ci, którzy stacjonują w Europie Zachodniej. Chodzi o żołnierzy obrony powietrznej oraz siły inżynieryjne, logistyczne i artyleryjskie.

Plany Bidena skomentował m.in. Jim Townsend, były urzędnik Pentagonu ds. polityki europejskiej i NATO. – Prawdopodobnie jest za późno, by powstrzymać Putina. Jeśli Rosjanie dokonają inwazji na Ukrainę, te 5 tys. żołnierzy powinno być tylko „zaliczką” na znacznie większą obecność sił USA i sojuszników – powiedział dziennikarzom Townsend.

O wzmocnieniu flanki wschodniej poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Kwatery Głównej NATO. – Sojusznicy utrzymują siły w gotowości, wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej. Tym samym wzmacniają obronę, w miarę jak Rosja kontynuuje rozmieszczanie wojsk wokół Ukrainy – podaje NATO. Dania wysłała na Morze Bałtyckie fregatę, dodatkowo jej cztery myśliwce F-16 mają lecieć na Litwę, by wzmocnić misję NATO w tym regionie. Hiszpania wysyła okręty, które dołączą do sił morskich Sojuszu operujących we wschodnim regionie, a jej myśliwce prawdopodobnie polecą do Bułgarii. W kwietniu do Bułgarii polecą także dwa holenderskie F-35, a Francja wyraziła gotowość wysłania do Rumunii swoich wojsk pod dowództwem NATO.

KE

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Piekielny ogień dla polskiej armii
 
Wojsko poza schematem
Najsprawniejsi wieloboiści
Breakthrough for the Polish Armed Forces
WOT i „Anakonda”
Bez szklanego sufitu
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Do końca walczył z tyranią
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
B9 stawia na solidarność
Nowy regulamin dla żołnierzy
Narada przed szczytem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Więcej miejsc na studiach w LAW
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Polska wśród światowych liderów
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Finlandia w NATO
Topaz dla Bułgarii
Nowy wymiar wojska
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Włosi na straży polskiego nieba
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Litwini kupią zestawy Grom
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Amunicja dla artylerzystów
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Koniec XI zmiany PKW Orlik
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Pół wieku w zespole
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
„Nasze granice w Monte Cassino”
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Razem gotowi na wszystko
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Anakonda na Bałtyku
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Słowa jak pociski
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Śladem profesjonalistów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO