moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy

Chcę podkreślić: nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w niebezpieczeństwie – powiedział prezydent Andrzej Duda po wideokonferencji z udziałem m.in. prezydentów USA, Francji, kanclerza Niemiec oraz sekretarza generalnego NATO. Przywódcy rozmawiali o możliwych scenariuszach działań sojuszników wobec ewentualnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Rozmowy prezydenta Stanów Zjednoczonych z przywódcami państw europejskich odbyły się w poniedziałek wieczorem. W spotkaniu prowadzonym w trybie online wzięli udział, oprócz Joe Bidena, Emmanuel Macron, prezydent Francji, Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, oraz premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii, Mario Draghi i Boris Johnson, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

– Nie mogę mówić w szczegółach, bo spotkanie odbywało się w trybie niejawnym, ale mogę powiedzieć ogólnie, że dyskutowaliśmy o sytuacji związanej z rosyjskimi działaniami wobec Ukrainy, ale także o bezpieczeństwie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował prezydent Andrzej Duda. Dodał, że omawiano możliwe scenariusze działania sił NATO i Unii Europejskiej, gdyby doszło do inwazji na Ukrainę. – Najważniejsze jest to, że można mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma nikogo, kto by wyłamywał się z solidarności wobec Ukrainy – zaznaczył.

Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podkreślił także, że w ciągu kilku najbliższych dni odbędą się kolejne spotkania dotyczące bieżącej sytuacji, m.in. z udziałem przedstawicieli państw bałtyckich. Na piątek prezydent Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych. – Chcę jedno podkreślić: nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie – zaznaczył.

Przebieg obrad z europejskimi przywódcami skomentował także prezydent Joe Biden. – Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji, takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych kosztów ekonomicznych i wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance – napisał w mediach społecznościowych prezydent USA. W komunikacie, który opublikował Biały Dom, czytamy, że sojusznicy podkreślili swoje poparcie dla „suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także pragnienie dyplomatycznego rozwiązania obecnych napięć”.

Podobne stanowisko przedstawił Jens Stoltenberg. – Świetne spotkanie na temat bezpieczeństwa europejskiego. Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji na Ukrainę będzie wiązała się z dotkliwymi kosztami – napisał szef NATO na Twitterze. Biuro prasowe Sojuszu poinformowało, że sekretarz generalny zaprosił także członków Rady NATO–Rosja na obrady, podczas których ma zostać poruszona kwestia europejskiego bezpieczeństwa, stosunki NATO–Rosja oraz kwestie związane z kontrolą zbrojeń.

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że europejscy przywódcy chcą być przygotowani „na wszystkie ewentualności na wypadek niepowodzenia dyplomacji”. – Chodzi m.in. o sankcje w wypadku dalszej agresji Rosji i wsparcie dla Ukrainy – poinformowała.

W pobliżu granicy z Ukrainą stacjonuje już ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. Stany Zjednoczone, na podstawie informacji wywiadowczych, twierdzą, że w najbliższym czasie może dojść do prowokacji, która będzie dla Rosji pretekstem do rozpoczęcia konfliktu zbrojnego. Wczoraj John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu, poinformował, że USA postawiły w stan gotowości 8,5 tys. żołnierzy, którzy zostaną zaangażowani do działania, jeśli Sojusz zdecyduje się na uruchomienie Sił Odpowiedzi NATO.

MM

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP, Twitter/@POTUS, Twitter/ @jensstoltenberg

dodaj komentarz

komentarze


Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wytropić zagrożenie
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Kolejne FlyEye dla wojska
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Gunner, nie runner
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Rekordziści z WAT
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO