moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Kormoran” w linii

Wojsko zakończyło testy prototypowego niszczyciela min ORP „Kormoran”. Miały one pomóc w opracowaniu zasad jak najefektywniejszego wykorzystania okrętu podczas służby oraz wesprzeć budowę kolejnych jednostek tego typu. Teraz „Kormoran” może już brać udział w regularnym szkoleniu i pełnić dyżury bojowe.

ORP „Kormoran” został przekazany marynarce wojennej w listopadzie 2017 roku. Od tego czasu okręt przechodził badania eksploatacyjno-wojskowe. Załoga testowała poszczególne systemy oraz sprzęt, szczegółowo zapoznając się z ich możliwościami. A wszystko po to, by w przyszłości jak najefektywniej wykorzystywać potencjał jednostki.

Testy prowadzone były pod okiem powołanej przez armię komisji. Kilka tygodni temu dobiegły końca, zaś „Kormoran” został oficjalnie wprowadzony do linii. – Oznacza to, że okręt może zostać wprowadzony w cykl szkoleniowy i przydzielony do pełnienia dyżurów bojowych – wyjaśnia por. mar. Łukasz Koziarski z biura prasowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dla załogi to przełom, choć jak przyznaje jej dowódca, głównie formalny. – Badania eksploatacyjno-wojskowe na samym okręcie zakończyły się już w grudniu 2020 roku. Potem komisja pracowała nad dokumentacją, a my przygotowywaliśmy się do zadania programowego O2. To egzamin, który ma potwierdzić gotowość pojedynczego okrętu do realizacji zadań na morzu – wyjaśnia kmdr ppor. Kacper Sterne, dowódca ORP „Kormoran”. Termin O2 został wyznaczony na marzec.

Tymczasem załoga „Kormorana” ma już za sobą naprawdę mocne przetarcie. We wrześniu ubiegłego roku okręt reprezentował Polskę podczas międzynarodowych manewrów „Northern Coasts” u wybrzeży Szwecji. Wzięło w nich udział 30 różnego typu jednostek pływających, dziesięć samolotów i śmigłowców oraz dwa tysiące żołnierzy z trzynastu państw. Wcześniej „Kormoran” brał udział w operacji „Solidarna Belona”, organizowanej na polskich wodach przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego. Ćwiczył tam między innymi z okrętami SNMCMG1, czyli pierwszego ze stałych zespołów przeciwminowych NATO. Załoga trenowała też z pakistańską fregatą PNS „Zulfiquar”.

Badania eksploatacyjno-wojskowe trwały długo, przede wszystkim dlatego, że „Kormoran” to okręt prototypowy. Obecnie w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, przy udziale m.in. Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, budowane są dwie kolejne jednostki tego typu – „Albatros” i „Mewa”. Marynarka ma je otrzymać w tym roku. Testy „Kormorana” pozwoliły na wprowadzenie do projektu szeregu modyfikacji. Nowe okręty będą wyposażone na przykład w inny zestaw pojazdów podwodnych. W miejsce Morświna i urządzenia Saab Double Eagle pojawią się sonar holowany Kraken Katfish, system Gavia oraz pojazd Saab Double Eagle Sarov. „Albatros” i „Mewa” mają mocniejszy ster strumieniowy i odmienny model żurawia pokładowego. Zmiany objęły także systemy nawigacji, łączności czy obserwacji technicznej. Najbardziej widoczną nowością jest jednak pokładowa armata. ORP „Kormoran” korzysta z 23-milimetrowego zestawu Wróbel, z kolei marynarze z okrętów seryjnych będą mieli do dyspozycji armatę OSU-35K kalibru 35 mm, choć akurat o takim rozwiązaniu mówiło się już w chwili wejścia pierwszego okrętu do służby.

Jednostki projektu Kormoran II w swojej klasie okrętów zaliczane są do najnowocześniejszych na świecie. Ich główne zadania wiążą się z poszukiwaniem, klasyfikacją i zwalczaniem min morskich. Okręty mogą też same stawiać pojedyncze miny i zagrody minowe. W przyszłości mają m.in. reprezentować Polskę w stałych zespołach NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1643824800
Czas pomyśleć o zamianie archaicznego małoskutecznego Wróbla 2x23mm na OSU 35K. Czas również zamontować taki system z tyłu okrętu, by nie był bezbronny.
A8-53-3A-C6

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Psiakrew, harmata!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Weterani i bokser „Master”
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO