moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Do akcji na śmigłach

Nadlecieli śmigłowcem. Wysiedli z tzw. przyziemienia 200 m od obiektu, który mieli zniszczyć. Po 20-minutowej walce wrócili do śmigłowca, zabierając na pokład kilku rannych. Rajd się powiódł – stanowisko dowodzenia batalionu zmechanizowanego przeciwnika przestało istnieć. Tak podchorążowie AWL-u szkolili się w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

Opisana akcja była jednym z wielu działań bojowych, jakie znalazły się w programie tygodniowego szkolenia dla podchorążych Akademii Wojsk Lądowych. W zajęciach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, wzięło udział ponad 100 słuchaczy piątego roku. Na terenie lotniska 1 Dywizjonu 25 Brygady pod okiem instruktorów z Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego podchorążowie specjalności aeromobilnej, rozpoznawczej oraz wojsk zmechanizowanych doskonalili umiejętności wykorzystania śmigłowców w działaniach bojowych.

 

Śmigła w roli głównej

Podchorążowie, którzy po promocji trafią do kawalerii powietrznej, podczas zajęć praktycznych ćwiczyli wykonywanie rajdów śmigłowcowych na teren zajęty przez przeciwnika i bezpieczny powrót do wojsk własnych. Przy tej okazji trenowali desantowanie ze śmigłowców z przyziemienia, z niskiego zawisu oraz tzw. metodą kropelkową, czyli pojedynczego opuszczania pokładu śmigłowca, który leci bardzo powoli na niskiej wysokości.

Podobne zadania, ale w innej sytuacji taktycznej, ćwiczyli podchorążowie wojsk zmechanizowanych. Oni także wykonywali desant i ataki na wskazane obiekty, tyle tylko, że desantowali się jedną metodą – z przyziemienia.

Przyszli oficerowie – dowódcy pododdziałów rozpoznawczych – doskonalili się w wyznaczaniu miejsc na lądowiska w przygodnym terenie, ich ochronie oraz naprowadzaniu śmigłowców w czasie działań bojowych na lądowiska i wskazane obiekty.

Na symulatorze na wieży spadochronowej podchorążowie ćwiczyli także opuszczanie śmigłowca metodą tzw. szybkiej liny. Techniki tej nie wykorzystywali co prawda praktycznie podczas szkolenia w Leźnicy Wielkiej, ale zdobyte umiejętności przydadzą im się podczas najbliższego poligonu. – W marcu podchorążowie wezmą udział w szkoleniu poligonowym w Wędrzynie. Wówczas na terenie ośrodka zurbanizowanego za pomocą tzw. grubej liny będą się desantowali ze śmigłowców na dachy budynków – wyjaśnia ppłk. Mirosław Halot, wykładowca Akademii Wojsk Lądowych. Oficer pełniący w AWL-u funkcję kierownika Zespołu Wojsk Aeromobilnych w Instytucie Dowodzenia dodał, że podczas szkolenia u kawalerzystów wojskowi studenci mieli okazję poznać zasady działań taktycznych z wykorzystaniem śmigłowców, co jest coraz bardziej powszechne na współczesnym polu walki.

Bez obaw i lęków

Sierż. pchor. Michał Florczak, student 5. rocznika specjalności aeromobilnej, brał już udział w podobnych zajęciach podczas praktyk w jednostkach 25 Brygady. Jak przekonuje, podobnych szkoleń nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza dla podchorążych, którzy jak on, niedługo zostaną dowódcami plutonów i umiejętnościami będą musieli dorównywać swoim podwładnym. – W uczelni nie mamy takich obiektów szkoleniowych jak tutaj, więc staram się czas ćwiczeń wykorzystać jak najefektywniej – mówił podczas przerwy w zajęciach.

Sierżant zauważył, że w czasie szkolenia dużym wsparciem są doświadczeni instruktorzy z pododdziałów kawalerii powietrznej, szczególnie podczas zajęć na obiektach specjalistycznych, np. wieży spadochronowej. – Tam właśnie ćwiczyliśmy zjazd ze śmigłowca na linie z wysokości 15 m. Wskazówki instruktorów były bardzo pomocne dla niektórych uczestników ćwiczeń, bo dzięki nim przełamali obawy i lęki związane z wysokością – dodał.

Rajdy dobrze zaplanowane

Sierż. pchor. Dawid Kukla podczas ćwiczebnych rajdów na stanowisko dowodzenia przeciwnika pełnił funkcję dowódcy atakującego plutonu. Jak przyznaje, wykonanie takiego zadania nie jest proste. – Działanie musiało być poprzedzone dobrym planowaniem. Aby przeprowadzić akcję, najpierw musieliśmy przećwiczyć wszystko „na sucho” – wyjaśnia.
Desantowanie najpierw trenowano na makietach śmigłowców Sokół stojących na terenie Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego. W podobny sposób ćwiczono sam atak i zajmowanie budynku. Później było planowanie zadania z dowódcami drużyn i pilotami. Wszystko po to, aby jego wykonanie było zsynchronizowane i przeprowadzone skutecznie przy jak najmniejszych stratach. W warunkach szkoleniowych duże znaczenie miało także omówienie warunków bezpieczeństwa, aby podczas ćwiczeń uniknąć jakichkolwiek urazów.

– Okazało się, że zadanie wykonaliśmy bardzo dobrze. Akcja trwała zaledwie 20 minut. Stanowisko dowodzenia batalionu zmechanizowanego przeciwnika zostało zniszczone. Po zabraniu kilku rannych mój pluton powrócił do miejsca stacjonowania – relacjonuje sierż. pchor. Dawid Kukla.

Procedury ewakuacji medycznej

Podczas szkolenia w Powietrznej Jednostce Ewakuacji Medycznej 25 Brygady podchorążowie realizowali także procedury ewakuacji rannych z pola walki. Poznawali metody tego typu działań i sprzęt będący w wyposażeniu m.in. szpitala polowego oraz wyposażenie i możliwości śmigłowca medycznego W-3 AE Sokół.

Szkolenie podchorążych Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia w wykorzystaniu śmigłowców na polu walki rozpoczęło się 31 stycznia, a zakończyło 4 lutego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: płk Mirosław Halot, sierż. Przemysław Kizyma

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO