moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana na stanowisku dowódcy 10 Brygady

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, z dniem 1 lutego br. nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) w Świętoszowie. Jednostką będzie dowodził płk Grzegorz Barabieda.

Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w środę 2 lutego br. w Klubie Wojskowym 10 BKPanc w Świętoszowie. Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy brygady.

Po odczytaniu decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka nastąpił punkt kulminacyjny ceremonii przekazanie sztandaru. Sztandar przekazał dotychczasowy dowódca płk Paweł Pytko na ręce płk. Grzegorza Barabiedy.
„Dziękuję za słowa podziękowania od dowódcy dywizji, ale tak naprawdę te słowa należą się wszystkim naszym żołnierzom, którzy pod moim dowództwem te zadania wypełniali. Przez ten krótki czas pokazaliśmy, że wszystko, co jest tradycją, honorem, jest też jakością w 10 BKPanc, funkcjonuje pomimo zmian dowódców”. – mówił płk Paweł Pytko. Dalej płk Pytko mówił: „Panie pułkowniku, dowódco 10 BKPanc zapewniam, że ci ludzie, którymi miałem przyjemność przez tak krótki czas dowodzić, są gotowi do tego, aby w dalszym ciągu ten właściwy poziom utrzymywać i kultywować te zaszczytne tradycje. Zapewniam, że to naprawdę profesjonaliści, którzy z dużym zaangażowaniem oraz poświęceniem, z pełną świadomością powierzonych im zadań te zadania realizują. Zapewniamy, że będziemy wsparciem i nie będziemy obniżać tego poziomu. Jeszcze raz dziękuję”.

REKLAMA

Następnie głos zabrał płk. Grzegorz Barabieda, który mówił: „Jest mi niezmiernie miło wystąpić przed Państwem i jednocześnie wyrazić opinie, że jest to dla mnie niebywały honor i zaszczyt objęcie dowodzenia 10BKPanc. Tym bardziej że to jednostka znana jak żadna w siłach zbrojnych. Zadania jakie stoją przed tą jednostką są mi znane, sytuacja w jakiej znajdują się całe siły zbrojne oraz 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) i wszystkie jednostki wchodzące w jej skład, są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Chciałem zapewnić moich przełożonych, że będę starał się najlepiej jak tylko potrafię kierować, dowodzić podległymi żołnierzami, tak aby wykonać wszystkie zadania postawione przed brygadą. Wiem doskonale, jakim potencjałem dysponuje brygada. Ten potencjał przede wszystkim to zespół ludzki, to od ludzi zależy tak naprawdę w jaki sposób w jakim terminie zadanie zostanie wykonane. Oczywiście trzeba wyraźnie zaznaczyć, że musimy działać w zespole, ponieważ jesteśmy jednym zespołem. Chciałbym, aby pewna maksyma przeświecała naszym działaniom w brygadzie, ale również we współdziałaniu z innymi jednostkami w dywizji. Ta maksyma to działajmy razem, ponieważ razem możemy osiągnąć więcej. To właśnie współpraca i współdziałanie powoduje, że następuje efekt synergii, a zadania złożone i trudne stają się zadaniami do wykonania. Wiem, że poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko, niemniej jednak będę się starał aby temu zadaniu sprostać”.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie nowemu dowódcy atrybutów Czarnej Dywizji czarnego naramiennika i czarnego beretu.

Tekst: st. szer. Natalia Wawrzyniak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak, szer. Kamil Oślizło

dodaj komentarz

komentarze


Rozkaz ludobójstwa
 
Wymiana ciosów w Ukrainie
Raptory już w Polsce
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Pożegnanie z Iskrą
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Operacja „Śluza”
O jeden most za daleko?
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Ostatni rozdział generała
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
CASA na pomoc rannym w wypadku
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Akademia Abrams ruszyła!
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Zwiad ze spadochronem
Wszystkiego najlepszego!
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Kask weterana może być twój!
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Powrót do korzeni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Trzeci turnus na szkoleniu
Śladem profesjonalistów
Polacy świętują z żołnierzami
Desant do Jeziora Żywieckiego
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wyjście z cienia
Wizyta w PKW Łotwa
Nowy dowódca 18 Dywizji
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Szkolenie na klifie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Kolektywna obrona to priorytet
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
„Biorą inni, bierzmy i my”
Włoscy lotnicy w Malborku
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Żołnierze świętowali
O pomocy dla Ukrainy
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Raptory lecą do Polski
NATO zmienia priorytety
Awanse w święto wojska
AFN uderzył w Kołobrzegu
Młot na bolszewików
Uratować rannego!
Przemysł idzie w OPL
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
1 Kadrowa idzie w bój

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO