moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kurs dla instruktorów UKM-2000P

Jak skutecznie i szybko szkolić terytorialsów z użytkowania, codziennej obsługi i serwisowania karabinów maszynowych UKM-2000P? Wiedzę na ten temat zdobywali uczestnicy zajęć zorganizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. To jeden z 42 kursów instruktorskich i kadry dowódczej, które odbędą się w tym roku w toruńskim ośrodku.

Dwa dni teorii, dydaktyki i metodyki, dwa dni szkolenia poligonowego. Tak w skrócie można opisać program kursu dla instruktorów UKM-2000P, który na przełomie stycznia i lutego odbył się w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. – Najważniejszym celem tego szkolenia jest przygotowanie żołnierzy do nauczania w swoich brygadach. Osoby, które do nas przyjechały, już przechodziły podstawowe przeszkolenie dotyczące UKM-2000P, a na naszym kursie doskonalą zdobyte wcześniej umiejętności. Uczą się metodyki szkolenia, nowych form nauczania – mówi ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CSWOT-u.

Przygotowując program kursu, kadra CSWOT-u starała się, aby jak najwięcej było w nim nauki praktycznej. – Kursanci kolejno wcielają się w rolę instruktorów. Dzięki temu nasi wykładowcy mają możliwość natychmiastowego reagowania na popełniane błędy – zauważa ppor. Krzysztof Wójcik.

Ponieważ jednak praktyka musi być poparta wiedzą teoretyczną, pierwsze dwa dni kursu koncentrowały się na budowie i eksploatacji sprzętu wojskowego (dlatego zajęcia te są nazywane przez żołnierzy „bies”). Dwa ostatnie dni kursu poświęcono w całości na strzelania bojowe. Pierwszy dzień na strzelania pozycyjne (statyczne), a drugi na tzw. strzelania specjalistyczne ruchome z dobiegu.

– Podczas strzelania specjalistycznego ruchomego z dobiegu, żołnierz w pełnym rynsztunku najpierw biegnie, potem czołga się około 100 m i znów biegnie w kierunku stanowiska strzeleckiego nr 1. Gdy do niego dotrze, zajmuje pozycję strzelecką leżąc i otwiera ogień. Kiedy trafi w cel, biegnie na stanowisko strzeleckie nr 2, gdzie zajmuje pozycję klęcząc. Po trafieniu w cel biegnie na stanowisko ogniowe nr 3, gdzie znów przyjmuje pozycję leżąc. Po zakończeniu strzelania wraca na pozycję wyjściową – opisuje ppor. Artur Rak z CSWOT-u, który był kierownikiem strzelań.

Siedmiu żołnierzy WOT-u, którzy zostali wyznaczeni do udziału w kursie przez dowódców brygad, podkreślało, że UKM-2000P jest najsilniejszym środkiem ogniowym, jakim dysponuje sekcja lekkiej piechoty WOT-u, ale nie jest to broń dla każdego. – Karabin waży ponad 10 kg i trzeba mieć odpowiednią kondycję, aby sprawnie poruszać się z nim na polu walki – podkreśla szer. Kamil Niemczura z 111 Batalionu Lekkiej Piechoty z Krakowa z 11 Małopolskiej Brygady OT. – Na kursie uczymy się, jak uczyć innych obsługi tej broni. To nie jest skomplikowana konstrukcja, owszem wymaga wprawy, ale wszystko jest do nauczenia – zauważa. Szeregowy dodaje, że strzelec UKM-2000P musi szczególnie zwracać uwagę na jedną kwestię. – To praca na bezpieczniku. Nie można zapominać, że po każdym przeładowaniu trzeba karabin zabezpieczyć – wyjaśnia. Natomiast kpr. Bartosz Zawadzki z 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT zaznacza: – Jeżeli pamięta się o kolejności wszystkich czynności, to UKM-2000P jest bardzo dobrą, skuteczną i bezpieczną bronią.

Zajęcia dla instruktorów UKM-2000P odbywały się od 31 stycznia do 3 lutego. – To jeden z 42 kursów instruktorskich i kadry dowódczej, które mamy zaplanowane na ten rok – dodaje ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CSWOT-u.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO