moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiad z powietrza

Drony wojsk obrony terytorialnej w ubiegłym roku spędziły w powietrzu aż 2 tys. godzin. Terytorialsi za pomocą bezzałogowców pomagali w sytuacjach kryzysowych, m.in. monitorowali tereny dotknięte powodziami lub pożarami, a także wspierali działania wojsk operacyjnych w czasie manewrów. Przede wszystkim jednak prowadzili zwiad z powietrza wzdłuż polsko-białoruskiej granicy.

– W 2021 roku odnotowaliśmy znaczny wzrost aktywności rozpoznawczej. Nasze bezzałogowce w powietrzu spędziły ponad 2 tys. godzin, czyli dwukrotnie więcej niż jeszcze dwa lata temu – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. Dronów rozpoznawczych używają żołnierze z tzw. grup rozpoznania obrazowego, które są ulokowane w każdej z brygad OT. Terytorialsi korzystają z bezzałogowych statków powietrznych FlyEye 3.0. Obecnie w wyposażeniu WOT-u jest 48 tego typu platform. – Na wspomniane statystyki wpłynęła operacja „Silne wsparcie”, w ramach której bezzałogowce WOT-u zostały skierowane do wsparcia Straży Granicznej i jednostek operacyjnych wzdłuż polsko-białoruskiej granicy – wyjaśnia płk Pietrzak.

Od września ubiegłego roku grupy rozpoznania obrazowego WOT-u dozorują z powietrza tereny wzdłuż wschodniej granicy państwa. Zadaniem terytorialsów jest poszukiwanie i wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy. Żołnierze lokalizują także tymczasowe koczowiska migrantów i monitorują próby niszczenia ogrodzenia przez migrantów i białoruskie służby. – W bezpośrednim sąsiedztwie polsko-białoruskiej granicy żołnierze WOT-u wykonali ponad 300 rozpoznawczych operacji powietrznych i spędzili w powietrzu 700 godzin. Większość, bo ponad 70%, lotów odbyło się w nocy – dodaje rzecznik formacji.

Rozpoznanie z powietrza od początku operacji „Silne wsparcie” prowadzi 1 Podlaska Brygada OT. Grupa rozpoznania obrazowego z podlaskiej brygady, monitorując tereny przygraniczne, wylatała w ubiegłym roku ponad 100 godzin. Rafał, dowódca podlaskiej GRO, wyjaśnia, że nagrania wykonane przez bezzałogowce są wykorzystywane przez wojska operacyjne i Straż Graniczną. – Im wyżej, tym zasięg kamery jest większy, dlatego samolot w dzień przy dobrej widoczności może zarejestrować obraz w promieniu kilku kilometrów. Monitorujemy ruch ludzi, patrzymy, gdzie się grupują. Z powietrza widzimy także samochody, które czekają w lesie na podjęcie nielegalnych migrantów – opowiada podoficer z 1 BOT. Żołnierz dodaje, że większość lotów odbywa się po zmierzchu. – Jeśli pogoda pozwala, latamy praktycznie całą noc, bo właśnie nocą dzieje się najwięcej. Migranci próbują różnych sposobów na przekroczenie naszej granicy, więc zwykle mamy co robić – przyznaje Rafał. Żołnierze z dowodzonej przez niego grupy rozpoznania obrazowego brali udział m.in. w nocnej akcji ratunkowej na rozlewisku rzeki Narewka. Dzięki kamerze termowizyjnej bezzałogowca udało im się zlokalizować dwoje migrantów, a następnie naprowadzić w to miejsce patrol Straży Granicznej. Gdyby nie ich spostrzegawczość, cudzoziemcy mogliby utonąć.

Ochrona polskiej granicy to niejedyne zadanie dla bezzałogowców WOT-u. Jednostki OT były także angażowane w operacje kryzysowe związane m.in. w monitorowaniem z powietrza zagrożenia powodziowego i pożarowego. W tym celu drony WOT-u patrolowały tereny parków narodowych: Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Białowieskiego.

Terytorialsi wspierali z powietrza także działania wojsk operacyjnych w czasie międzynarodowych ćwiczeń Grupy Batalionowej NATO „Rifle Focus” oraz taktycznych manewrów z wojskami, np. „Dragon-21”. Rzecznik WOT-u, płk Marek Pietrzak, przypomina także, że operatorzy bezzałogowców poza zadaniami operacyjnymi cały czas się szkolą. Biorą udział w szkoleniach lotniczych (podstawowych, doskonalących i instruktorskich).

Obecnie kilkudziesięciu żołnierzy WOT-u ma uprawnienia do samodzielnego pilotowania bezzałogowców w dzień i w nocy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Święto wojskowego sportu
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Kurs z dzwonem
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO