moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o zakupach broni z zagranicy

Siły Zbrojne RP odbiorą w tym roku m.in. 40 wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin, cztery samoloty M-346, dwa Herculesy C-130H, jeden zestaw dronów Bayraktar TB2 oraz 300 samochodów Cougar – poinformował posłów wiceszef MON-u Marcin Ociepa. Posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej było poświęcone realizacji kontraktów zagranicznych dla wojska.

Wiceminister obrony Marcin Ociepa swoje wystąpienie przed Komisją Obrony Narodowej rozpoczął, podkreślając, że dla resortu priorytetem jest sprawne i szybkie pozyskiwanie broni i wyposażenia wojskowego. – M.in. dla usprawnienia procesu zakupowego wydłużono cykl planu modernizacji technicznej do 15 lat i powołano do życia Agencję Uzbrojenia – mówił Ociepa. Według założeń Agencja Uzbrojenia będzie miała do 2035 roku ogromną pulę pieniędzy do dyspozycji. – Wartość środków zaplanowanych w centralnych planach rzeczowych do realizacji w latach 2022–2035 wynosi 435 mld zł – mówił wiceminister.

 

Co wkrótce dostanie armia

Przedstawiciel MON-u podkreślał, że obecnie siły zbrojne realizują z zagranicznymi kontrahentami 143 umowy o wartości ponad 22 mld zł, z czego 103 umowy dotyczą procedury FMS (sprzedaż międzyrządowa). – Ich wartość to 20 mld zł – wyjaśniał wiceminister.

Drugą grupą kontraktów zagranicznych są porozumienia podpisywane z agencjami NATO – to 31 umów opiewających na 20 mln zł. Trzecia zaś grupa to umowy z firmami zagranicznymi (poza USA). Jest ich dziewięć na kwotę 2,27 mld zł. – W 2022 roku z tytułu wszystkich umów z kontrahentami zagranicznymi przewidujemy wydatki w wysokości prawie 6 mld zł – wyjaśniał minister.

Marcin Ociepa podkreślał, że w ramach FMS polska armia pozyskała kluczowe z punktu widzenia sprzęt i uzbrojenie. – Do najważniejszych umów należą podpisana w 2018 roku umowa na dostawę dwóch baterii systemu Wisła, dostawy zaplanowano w latach 2022–2023; umowa z 2020 roku dotycząca 32 samolotów F-35A, dostawę zaplanowano na lata 2024–2030 – wyliczał Marcin Ociepa. – Umowa z 2019 roku na dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Himars, mowa o 20 wyrzutniach wraz z rakietami, dostawa jest planowana na 2023 rok. Umowa z 2020 roku na dostawę 60 wyrzutni przeciwpancernych pocisków Javelin, wraz z amunicją i pakietem logistycznym. Do końca ubiegłego roku dostarczono 20 wyrzutni. Reszta w tym roku. Umowa z 2021 roku na dostawę 300 pojazdów MRAP Cougar 4 × 4. Dostawy już w tym roku. Umowa z 2021 roku dotycząca pięciu samolotów C-130H, dostawy w latach 2022–2024 – referował wiceminister.

Zgodnie z zapowiedziami wiceszefa resortu obrony w tym roku Wojsko Polskie odbierze w ramach realizacji zagranicznych kontraktów cztery samoloty szkolno-treningowe M-346, dwa samoloty Hercules C-130H, jeden zestaw tureckich dronów Bayraktar TB2, 40 wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin oraz 300 pojazdów Cougar.

Strategiczny i sojuszniczy

Płk Romuald Maksymiuk, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, wyjaśniał posłom, że tryb FMS (z ang. foregin military sales) jest jedyną drogą do pozyskania najnowocześniejszej amerykańskiej broni i wyposażenia. – FMS jest procedurą ustaloną przez rząd USA w przypadku sprzedaży uzbrojenia, które podlega ograniczeniom dystrybucji. Pewien rodzaj sprzętu, jak myśliwce F-16 i F-35 czy wyrzutnie Himars, można pozyskać jedynie, korzystając z tego trybu – mówił płk Maksymiuk.

Marcin Ociepa podkreślał, że zakupy broni i wyposażenia z zagranicy są również elementem geopolityki. – Transakcje G2G (government to government) czy FMS są realizowane z myślą o koncepcji współpracy międzynarodowej na rzecz poprawy naszego bezpieczeństwa. Takie zakupy uzbrojenia mogą być elementem polityki zagranicznej państwa, bo nie mówimy o zakupach cywilnych, tylko strategicznych dla bezpieczeństwa państwa – argumentował wiceminister.

Odpowiadając na zarzuty posłów opozycji, że kupowanie sprzętu wojskowego poza Polską osłabia rodzimą zbrojeniówkę, wiceminister podkreślał, że tam, gdzie jest to możliwe, resort obrony wspiera krajowy przemysł. Marcin Ociepa odniósł się przy tym do przywoływanego przez posłów opozycji przykładu tureckich dronów Bayraktar TB2. – Nasz przemysł ma pewne zdolności, jeżeli chodzi np. o drony, ale ma też ograniczenia i takich dronów jak Bayraktar dzisiaj kupić w Polsce nie możemy – wyjaśniał Ociepa.

Kto pierwszy, ten lepszy

Posłowie dopytywali też, w jakim trybie wojsko będzie kupować MRAP-y Cougar 4 × 4. – Rząd USA poinformował nas o możliwości pozyskania tego typu pojazdów w ramach procedury EDA, czyli Excess Defense Articles. To procedura zbywania przez USA sprzętu, który jest w dużej mierze sprawny i znajduje się w zapasach. Trzeba podkreślić, że tego typu oferty są kierowane nie do jednego kraju, lecz do grupy państw, które mają bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi. W tej formule pozyskujemy np. samoloty C-130 Hercules – wyjaśniał płk Maksymiuk. Przypomniał też, że oferty w ramach EDA mają ograniczenia czasowe. – Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy” – dodał pułkownik. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Cpl. Frank Cordoba / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO