moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

80. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Apel pamięci i salwa honorowa ku czci weteranów walk o niepodległość. W Warszawie rozpoczęły się uroczystości z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. – Postawa tych żołnierzy stanowiła fundament, na którym zbudowana została dzisiejsza wolna Polska – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Uroczystości z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej odbyły się dziś na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Ich głównym punktem było przekazanie przesłania weteranów walk o niepodległość dla młodego pokolenia. W imieniu środowiska kombatanckiego uczynił to Bogusław Nizieński, żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – 80 lat temu staliśmy się armią, która skupiła w swoich szeregach setki tysięcy Polaków gotowych do walki o niepodległość ojczyzny. Przysięgaliśmy wiernie i nieugięcie stać na straży honoru Polski i nic się w tym względzie nie zmieniło – powiedział.

Bogusław Nizieński wyraził zaniepokojenie trudną sytuacją panującą na świecie, a także zaznaczył, że odpowiedzialność za to, aby Polska była bezpieczna spoczywa na młodych ludziach. – Wszystko zależy od was. Od waszej determinacji i przekonania, że warto podjąć trudy w służbie dla Ojczyzny – powiedział. – Prosimy Was o to, byście jej dobrze służyli, żebyśmy mogli odejść z poczuciem, że pozostawiamy kraj w dobrych rękach. Chcemy wierzyć, że nasi koledzy nie ginęli na darmo, że Polska, o którą walczyli, będzie trwać i rozkwitać szczęściem jej obywateli – dodał. Przypomniał o tych, którzy stracili życie „w gruzach Warszawy, lasach Wołynia i Wileńszczyzny, na mokradłach Polesia, na Zamojszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich”. – Pamiętając o nich i pamiętając o nas, ostatnich żołnierzach Armii Krajowej, zachowajcie Polskę dla przyszłych pokoleń. O to Was prosimy, my weterani Armii Krajowej. Niech żyje Polska! – zakończył Nizieński.

Przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał kopie wygłoszonego przesłania przedstawicielom wojska i służb mundurowych. Z rąk sędziego Nizieńskiego odebrali je żołnierze wojsk operacyjnych, obrony terytorialnej, uczniowie klas mundurowych, członkowie organizacji proobronnych, harcerze, a także funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji.

List to uczestników wydarzenia skierował prezydent Andrzej Duda. – Ta uroczystość honoruje żołnierzy Armii Krajowej, a jednocześnie podkreśla jedność duchową narodu oraz ciągłość misji dziejowej, którą teraz wypełniamy my, współcześni Polacy. Składamy dzisiaj hołd pamięci żołnierzy Polski Podziemnej – napisał. Zaznaczył także, że to właśnie żołnierzom AK zawdzięczamy zachowanie tożsamości naszej wspólnoty i ocalenie etosu patriotycznego w czasach najtrudniejszej próby, kiedy nasz naród był śmiertelnie zagrożony przez dwa wrogie totalitarne imperia. – Testament Polski Walczącej stał się inspiracją, natchnieniem i zobowiązaniem dla następnych pokoleń, które – już w warunkach pokoju, ale zarazem komunistycznego zniewolenia – nadal dążyły do odzyskania pełnej niepodległości – podkreślił.

Zaznaczył także, że dziś to my, „poprzez swoją działalność publiczną, pracę zawodową i społeczną, umacniamy suwerenność i bezpieczeństwo naszego państwa”. – Pragniemy iść dalej w przyszłość wierni pamięci i wartościom, które przekazali nam weterani Armii Krajowej – zaznaczył. – Życzę Polsce i nam, wszystkim Polakom, aby etos i tradycje Armii Krajowej trwały w kolejnych pokoleniach naszych rodaków – zwrócił się do uczestników wydarzenia.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przypomniał, że Armia Krajowa powstała na mocy rozkazu wodza naczelnego, o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w „armię, której zadaniem była walka o wolną Polskę”. – To zadanie zostało wykonane o tyle, o ile mogło być w tamtych czasach. Gdyby nie postawa żołnierzy AK, nie byłoby Solidarności, a gdyby jej nie było, nie byłoby dziś wolnej Polski – zaznaczył. – Ta postawa stanowiła fundament, na którym zbudowana została dzisiejsza wolna Polska – podkreślił. 

Szef resortu obrony powiedział także, że dziś żołnierze AK są wzorem dla kolejnych pokoleń młodych ludzi, a ich tradycje dziedziczy wiele jednostek wojskowych, m.in. wojsk specjalnych i obrony terytorialnej. – To dlatego, że ta postawa jest godna najwyższego uznania, jest wzorem do naśladowania dziś i będzie nim w przyszłości – mówił. Dodał także, że Armia Krajowa liczyła 300 tysięcy żołnierzy, a jej „siła była zbudowana na woli walki o wolną Polskę, na postawie ludzi wychowanych w umiłowaniu do ojczyzny”. – To jest wielka wartość, dlatego jesteśmy wdzięczni za taka postawę, za poświecenie, za to wszystko co jest związane z etosem żołnierzy AK. Chwała Bohaterom!

Podczas uroczystości przemawiał także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów Osób Represjonowanych. – Tradycje polskiego państwa podziemnego kontynuuje dziś młode pokolenie Polaków, zapatrzonych w was, którzy nigdy nie straciliście wiary w Rzeczpospolitą i Boga, nadziei na to, że Polska będzie wolna, miłości do ojczyzny i drugiego człowieka – zwrócił się do kombatantów. – Tak jak od was otrzymaliśmy dar niepodległości, możemy wam ślubować, że sztandar niepodległości przekażemy nieskalany następnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom, aby niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita trwała wiecznie – zapewnił.

Minister Błaszczak wręczył akty nadania symboliki wojskowej jednostkom wojsk obrony terytorialnej dziedziczącym tradycje Armii Krajowej. Na ich mocy, 16 Dolnośląska Brygada OT przejęła dziedzictwo Oddziału Specjalnego „Zagra -Lin" i Okręgu Wrocław Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a 32 Batalion Lekkiej Piechoty z Niska, wchodzący w podporządkowanie 3 Podkarpackiej BOT otrzymał imię kpt. Stanisława Uczciwka ps. „Wola”.

Uroczystość, która odbyła się na Placu Piłsudskiego poprzedziła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Natomiast po południu szef MON złożył symboliczny wieniec pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dziś też została zainaugurowana kampania „Z miłości do Ojczyzny” w ramach której weterani walk o niepodległość kierują swoje przesłania do żołnierzy, którzy obecnie służą w Wojsku Polskim. Pierwsze z nich jest autorstwa Ryszarda Matrzaka „Ziuka”, harcerza Szarych Szeregów.

Uroczystości z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej odbędą się także jutro. W siedzibie resortu MON minister Błaszczak wręczy medale i wyróżnienia zasłużonym żołnierzom, a także zainauguruje konkurs „Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Armii Krajowej”, którego celem jest realne wsparcie żołnierzy AK w codziennym życiu m.in. pomoc pielęgnacyjna, realizacja zakupów pierwszej potrzeby, zapewnienie transportu do lekarza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zawsze gotowi do pomocy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Przysięga w Limanowej
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO