moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz groźniej na linii Rosja–Ukraina

Władimir Putin uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej, a Ukrainę nazwał częścią Rosji – ogłosił to podczas telewizyjnego orędzia do narodu. Unia Europejska zapowiada wobec Moskwy poważne sankcje gospodarczo-ekonomiczne. Tymczasem amerykański wywiad ostrzega, że wojna może wybuchnąć w ciągu kilku dni.

W telewizyjnym wystąpieniu Władimir Putin mówił, że sytuacja w Donbasie jest „krytyczna”, a Ukraina nie jest sąsiednim krajem Rosji, ale – z historycznego punktu widzenia – jej częścią. Przekonywał, że Ukraina została stworzona przez komunistycznych liderów i nigdy nie miała własnej państwowości. – Władze w Kijowie są zainfekowane wirusem nacjonalizmu i korupcji, a krajem rządzą obce mocarstwa – twierdził. Według Putina zagrożeniem dla Rosji są ćwiczenia żołnierzy ukraińskich z wojskami NATO oraz dostarczanie Ukraińcom broni przez państwa Sojuszu. Jego zdaniem Ukraina chce prowadzić prace nad bronią jądrową. Oskarżył też ukraiński rząd o przygotowanie planów inwazji na Krym.

– Chcą nas przekonać, że NATO to traktat pokojowy. Ale na początku lat 90. zapewniano nas, że po zjednoczeniu Niemiec granica wpływów NATO nie przesunie się ani o centymetr na wschód – mówi Putin. Rosyjski przywódca nawiązał też do Polski. – Wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych – straszył.

Zdaniem komentatorów propagandowe i w wielu miejscach kłamliwe wystąpienie prezydenta Putina ma przygotować społeczeństwo rosyjskie na planowaną inwazję i pełnoskalową wojnę z Ukrainą. Wcześniej odbyło się posiedzenie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa z udziałem Siergieja Ławrowa, szefa rosyjskiego MSZ, Dmitrija Kozaka, wiceszefa administracji prezydenta Rosji, Aleksandra Bortnikowa, szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), oraz Dmitrija Miedwiediewa, wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, byłego prezydenta i premiera Rosji. Członkowie Rady zachęcali prezydenta do uznania niepodległości separatystycznych republik.

O tym, że Rosja uzna niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, Putin poinformował podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Ta decyzja wywołała oburzenie wśród europejskich polityków. – Decyzja o uznaniu samozwańczych „republik” to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji. To jedyny język, jaki może zrozumieć Putin. Wzywam do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej w tej sprawie – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, napisała w mediach społecznościowych, że „uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska”. – UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą – podkreślała.

Agencja Reuters podała, że w ślad za uznaniem separatystycznych republik, prezydent Władimir Putin nakazał swojemu ministerstwu obrony wysłanie rosyjskich sił pokojowych do Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Mają tam zapewnić „utrzymanie pokoju”.

Odpowiedzią na decyzję Putina będą prawdopodobnie zapowiedziane już przez Unię Europejską sankcje wobec Rosji. Rozmawiano o nich w poniedziałek w Brukseli podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych. Po rozmowach Zbigniew Rau, szef polskiej dyplomacji, powiedział, że pakiet sankcji na wypadek rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest przygotowany. – Decyzje co do treści sankcji zapadły, ale nie mogę ujawnić szczegółów – zaznaczył szef MSZ. Joseph Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, podkreślił, że Unia Europejska jest przygotowana na ostrą reakcję, jeśli Władimir Putin uzna niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy. – Bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem – powiedział szef unijnej dyplomacji.

Zachód o bezpieczeństwie Ukrainy

Europa i USA jednym głosem sprzeciwiają się agresywnej polityce Władimira Putina. Politycy, dyplomaci oraz urzędnicy instytucji międzynarodowych apelują o to, by nie dopuścić do konfliktu zbrojnego. W piątek odbyło się w Wiedniu posiedzenie Stałej Rady OBWE, która obradowała na wniosek Ukrainy. Wzięli w nim udział m.in. stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaluk, Nail Bush, ambasador Wielkiej Brytanii w OBWE, i Peter Launsky, sekretarz generalny austriackiego MSZ. Dyplomaci rozmawiali za zamkniętymi drzwiami, ale wystąpienie Launskiego zostało udostępnione mediom. Twierdzi w nim, że „stosowanie sił zbrojnych i prowadzenie wojny – konwencjonalnej, cybernetycznej czy hybrydowej – nie rozwiąże żadnego problemu, a jedynie spowoduje więcej cierpienia”. – Ta droga pozostawiłaby nas wszystkich jako przegranych. Musimy i możemy temu wspólnie zapobiec – zaznaczał. Austriak powiedział również, że członkowie OBWE nie mogą dopuścić do eskalacji konfliktu Rosja–Ukraina. Wezwał Rosję do natychmiastowego wycofania znacznej części żołnierzy ze strefy przygranicznej z Ukrainą. Natomiast rząd Wielkiej Brytanii ujawnił przemówienie Naila Busha. – Rosyjska rozbudowa wojskowa na Ukrainie i wokół niej jest największym rozmieszczeniem na kontynencie europejskim od zakończenia zimnej wojny. To nie tylko „niezwykłe”. To jest groźne i niebezpieczne dla Ukrainy, jest wyzwaniem dla globalnego bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego. Zamiast działać zgodnie z deklarowanym zobowiązaniem do dialogu, Rosja okazuje pogardę dla zobowiązań OBWE, pod którymi się dobrowolnie podpisała – przekonywał Bush.

Wywiad ostrzega: szykujcie się na najgorsze

Tymczasem doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł, że według informacji wywiadowczych rosyjskie plany inwazji na Ukrainę przewidują jej „skrajnie brutalny” charakter. Jak poinformował w mediach, należy być przygotowanym na pełnoskalowy atak, który może nastąpić w ciągu najbliższych godzin lub dni.

KE

autor zdjęć: dpsu.gov.ua

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Pod skrzydłami Kormoranów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wytropić zagrożenie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEye dla wojska
Gunner, nie runner
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rekordziści z WAT
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO