moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz: musimy zrobić więcej

To najcięższy kryzys bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Musimy być gotowi zrobić więcej – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, po spotkaniu szefów państw Sojuszu. Tematem była wojna na Ukrainie zaatakowanej przez Rosję. Stoltenberg zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnych partii broni oraz dalsze wzmacnianie wschodniej flanki – na lądzie, w powietrzu i wodzie.

Dzisiejszy nadzwyczajny szczyt NATO odbył się w formie telekonferencji. – Wzywamy Rosję do zaprzestania tej bezsensownej wojny. Wzywamy, żeby wycofała wszystkie siły z Ukrainy i wróciła na ścieżkę dialogu – powiedział na konferencji Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Przyznał, że cele Kremla nie ograniczają się do Ukrainy. – Rosja zażądała legalnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i wojskowej infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku. Otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele – mówił szef NATO.

Podkreślił też, że prezydent Władimir Putin, dokonując inwazji na Ukrainę, popełnił błąd strategiczny, za który Rosja będzie przez lata płaciła ogromną cenę. Przypomniał, że sojusznicy NATO i UE już wprowadzili znaczące sankcje. – Musimy być gotowi zrobić więcej, nawet jeżeli oznacza to, że będziemy musieli zapłacić za to pewną cenę. Ludzie w Rosji muszą jednak wiedzieć, że wojna Kremla z Ukrainą nie doprowadzi do lepszej przyszłości i nie sprawi, że Rosja będzie bezpieczniejsza i bardziej szanowana. Świat rozliczy Rosję i Białoruś z ich działań – zapowiedział Stoltenberg.

Dodał też, że państwa NATO jednomyślnie opowiadają się za kontynuacją pomocy dla Ukrainy, zarówno finansowej, jak i militarnej. – Na dzisiejszym szczycie sojusznicy przekazali informację o typach i rodzajach sprzętu, który wesprze Ukrainę. Obejmuje to również systemy antyrakietowe – powiedział. Szef NATO zapowiedział ponadto, że Sojusz wesprze Ukrainę w cyberobronie.

Stoltenberg przypomniał, że w odpowiedzi na agresję Rosji NATO już wczoraj aktywowało plany obrony. Obecnie w ponad 30 lokalizacjach działa ponad 100 samolotów bojowych, a od Bałtyku po Morze Śródziemne operuje ponad 20 okrętów, do użycia gotowi są kolejni żołnierze sił szybkiego reagowania NATO. – Obecnie dokonujemy znaczącego dodatkowego rozmieszczenia sił we wschodniej części Sojuszu. To elementy reagowania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Wysyłamy Rosji jasny komunikat, że chcemy i będziemy bronić każdego sojusznika i każdego centymetra terytorium NATO. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić silne i wiarygodne odstraszanie i obronę w całym Sojuszu, teraz i w przyszłości. Atak na jednego jest atakiem na wszystkich – zapewniał Jens Stoltenberg.

Tuż po obradach na stronie internetowej NATO ukazało się wspólne oświadczenie uczestników szczytu w sprawie zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Podkreślono w nim, że kwestie poruszane podczas spotkania dotyczyły „najpoważniejszego od dziesięcioleci zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”. „Potępiamy w najostrzejszych możliwych słowach rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę. To Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za ten konflikt, bo odrzuciła ścieżkę dyplomacji i dialogu wielokrotnie proponowaną jej przez NATO i sojuszników” – czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie zaznaczono, że Rosja naruszyła prawo międzynarodowe, w tym Kartę Narodów Zjednoczonych, oraz odeszła od zasad aktu założycielskiego NATO–Rosja, opartego na jasnych zasadach integralności terytorialnej i suwerenności innych krajów. „Wzywamy wszystkie państwa do bezwarunkowego potępienia tego niegodziwego ataku. Nikt nie powinien dać się zwieść zalewowi kłamstw rosyjskiego rządu” – napisali uczestnicy szczytu.

Członkowie Sojuszu zapewnili też o swojej solidarności z demokratycznie wybranym prezydentem, parlamentem i rządem Ukrainy oraz z „dzielnym narodem Ukrainy”, który teraz broni swojej ojczyzny. „Nasze myśli są ze wszystkimi rannymi i wysiedlonymi przez agresję Rosji oraz z ich rodzinami. NATO pozostaje zaangażowane we wszystkie fundamentalne zasady leżące u podstaw bezpieczeństwa europejskiego, w tym w to, że każdy naród ma prawo do wyboru własnych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa. Będziemy nadal udzielać politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainie” – głosi oświadczenie Sojuszu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rekordziści z WAT
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna na detale
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pod skrzydłami Kormoranów
Wytropić zagrożenie
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO