moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Solidarni z Ukrainą

Nie ulegniemy żadnemu rosyjskiemu szantażowi. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w tej sytuacji poradzimy sobie tylko razem – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Polscy politycy nie ustają w wysiłkach, by mobilizować świat do jeszcze bardziej stanowczych działań przeciwko Rosji.



W poniedziałek politycy całego świata rozmawiali o tym, w jaki sposób można zakończyć wojnę na Ukrainie i jakimi środkami zmusić Rosję do wycofania swoich wojsk. – Musimy twardo bronić Ukrainy. Absolutnie nie ulegniemy żadnemu szantażowi. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w tej ogromnie trudnej sytuacji poradzimy sobie tylko razem – powiedział prezydent Andrzej Duda po telekonferencji z przywódcami zachodniego świata. Była to już kolejna w ostatnich dniach narada polityków, zwołana na zaproszenie Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Musimy uczynić wszystko, by ta wojna się zakończyła i wojska rosyjskiej opuściły terytoria okupowane – podkreślił Andrzej Duda. Zaznaczył, że „nie sposób tolerować tego, że giną dzieci, że zabija się ludzi, że bombardowane są osiedla mieszkalne”.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z ambasadorami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw europejskich. Narada dotyczyła koordynacji działań na rzecz wsparcia Ukrainy i jej mieszkańców. – Polski rząd uruchomił bardzo rozbudowany system pomocy, która jest kierowana zarówno na Ukrainę, jak i do uchodźców, którzy znajdą się już po stronie polskiej – mówił. Podkreślił, że z polski wyjechało już kilka pociągów humanitarnych, a swoje drzwi dla uchodźców otworzyło wielu Polaków. – Dzisiaj jest czas, kiedy trzeba pomagać. Polska będzie pomagała wszystkim poszkodowanym przez konflikt na Ukrainie – zaznaczył. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że od początku inwazji Ukrainę opuściło ponad 500 tys. osób, większość z nich trafiła do Polski.

Szefowie rządów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wystosowali list do szefów największych serwisów społecznościowych – Googla, Facebooka, Twittera i YouTuba. Apelują z nim o zawieszenie kont rządowych Białorusi i Rosji, a także tych gloryfikujących wojnę i siejących dezinformację na temat wydarzeń na Ukrainie. Wieczorem premier omówił te kwestie z Sundarem Pichai, prezesem Google, który miał go zapewnić, że „zespoły Google działają całą dobę w krytycznych obszarach – dezinformacji, cyberbezpieczeństwa, spraw humanitarnych i zapewniania dostępu do zweryfikowanych informacji”.

Natomiast minister Mariusz Błaszczak wziął dziś udział w wideokonferencji ministrów obrony państw Unii Europejskiej. O jej przebiegu poinformował Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. Jak mówił, członkowie Unii zapewniali, że nadal będą prowadzili działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Przypomniał, że ostatnich dniach zadecydowali o nałożeniu na Federację Rosyjską szeregu sankcji, teraz kolejne nałożyła neutralna dotąd Szwajcaria. – Jestem bardzo zadowolony z tego, że Szwajcaria dołączyła do nas w zakresie wdrożenia tego pakietu, ponieważ bez uczestnictwa Szwajcarii, nasze środki nie byłyby tak efektywne – mówił. Przyznał, że podjęte decyzje nie będą obojętne dla gospodarek państw europejskich, „jednak jest to cena, jaką należy zapłacić, aby w przyszłości nie była wyższa”. – Unia Europejska musi tak szybko jak to tylko możliwe zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Płacimy bardzo wysokie rachunki na konto Putina, zaś te pieniądze są następnie wykorzystywane do finansowania agresji zbrojnej – dodał.

Sankcje nałożone na Rosję przez Unię, m.in. wykluczenie części banków z systemu SWIFT, mają już swoje pierwsze konsekwencje. Kurs rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu, zawieszono giełdowy obrót akcjami, a dla ratowania sytuacji, rosyjski bank centralny podniósł główną stopę procentową z 9,5 do 20 proc.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał historyczny dokument – wniosek tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Andrij Sybiha, wiceszef biura prezydenta Ukrainy. – To jest wybór Ukraińców. Zasługujemy na to – podkreślił Denys Shmyhal, premier Ukrainy.

Kilka dni temu za „ekspresową drogą do członkostwa Ukrainy w UE” opowiedział się prezydent Duda. – Status państwa kandydującego powinien być przyznany natychmiast, a rozmowy o członkostwie należy rozpocząć niezwłocznie. Ukraina musi mieć również dostęp do unijnych funduszy na odbudowę – apelował na Twitterze. Dziś wieczorem, prezydent RP, wspólnie z przywódcami Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii wystosowali specjalny apel do pozostałych państw członkowskich o przyśpieszenie procedury. – Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE – podkreślają w dokumencie prezydenci.

Na froncie trwają walki

Mimo tego, że w poniedziałek odbyły się pierwsze rokowania delegacji obu stron, na całej długości frontu przez cały dzień trwały walki. Jak poinformował Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, „wróg kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie, przy wsparciu samolotów operacyjno-taktycznych i wojskowych z użyciem precyzyjnej broni dalekiego zasięgu”. Część z nich ma operować z lotnisk na Białorusi, a ukraińscy wojskowi nie wykluczają, że wkrótce do Rosjan dołączą białoruscy żołnierze.

Ciężkie walki trwały dzisiaj w Charkowie. Doszło tam do zbombardowania budynków mieszkalnych. Agresor podejmował też działania ofensywne w rejonie Doniecka. – Cel przeciwnika, jakim było dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego, nie został osiągnięty – zaznaczyli wojskowi. Rosyjscy żołnierze „próbowali także zorganizować ofensywę na Mikołajów, nie zaniechali też prób desantu morskiego w rejonie Mariupola”.

Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, wystosował do rosyjskich żołnierzy niecodzienny apel. – Przywieziono Cię na naszą ziemię, by zabijać i umrzeć. Nie wykonuj kryminalnych rozkazów. Gwarantujemy Ci pełną amnestię i 5 milionów rubli, jeśli złożysz broń – napisał na Twitterze. – Dla tych, którzy nadal zachowują się jak okupant, nie będzie litości – podkreślił.

MM

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rekordziści z WAT
Wytropić zagrożenie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEye dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Pod skrzydłami Kormoranów
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO