moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO nie zamknie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą

Sojusz Północnoatlantycki oraz administracja prezydenta USA po raz kolejny stanowczo wykluczyły możliwość ogłoszenia strefy wolnej od lotów nad Ukrainą. Zdaniem NATO, byłoby to jednoznaczne z eskalacją konfliktu, czego Sojusz chce uniknąć. Mimo to, parlament Litwy zaapelował do ONZ, by ta podjęła kroki zmierzające do udzielenia takiego wsparcia walczącym z agresją Ukraińcom.

Premier Mateusz Morawiecki złożył w czwartek wizytę w Gruzji. W Batumi spotkał się z premierem tego kraju Iraklim Garibaszwilim. Politycy podkreślali zaangażowanie Polski i Gruzji w powstrzymanie rosyjskiej agresji na Ukrainę. – W Europie pojawiają się głosy, że Gruzja nie do końca wykonuje sankcje. Pan premier zapewniał mnie, że tak nie jest, że stara się robić wszystko to, co wolny świat robi w tych okolicznościach, aby pomagać Ukrainie w walce o jej wolność – mówił szef polskiego rządu. W Batumi odsłonięto dzisiaj pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystości premier polskiego rządu przypomniał wydarzenia z 2008 roku. – To jest moment, w którym trzeba przywołać słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Słowa, które stały się niestety przepowiednią: dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze kraje bałtyckie, a później może przyjdzie czas na mój kraj, na Polskę – powiedział Mateusz Morawiecki, podkreślając przy tym rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w zakończeniu wojny gruzińsko-rosyjskiej.

Wczesnym popołudniem parlament Litwy zaapelował do ONZ o podjęcie działań mających doprowadzić do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Temat ten poruszano także podczas spotkania szefa generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. – Na NATO leży odpowiedzialność za deeskalowanie tego konfliktu – mówił Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny Sojuszu po raz kolejny zapewnił, że Sojusz nie zaangażuje się militarnie w trwającą wojnę. – Byłoby to bardzo niebezpieczne oraz spotęgowało cierpienie, śmierć i destrukcję – stwierdził. Podobne stanowisko wyrażali dzisiaj Amerykanie. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin podkreślił, że zakaz lotów oznaczałby wojnę z Rosją. – Żeby kontrolować niebo, trzeba wyłączyć obronę przeciwlotniczą na ziemi. Niektóre z tych systemów znajdują się w Rosji, więc nie da się tego zrobić w łatwy sposób. Nie ma czegoś takiego, jak znak zakazu strefy lotów. Jej wprowadzenie oznacza konflikt z Rosją i nie zamierzamy do tego doprowadzić – zaznaczył Lloyd Austin. Dodał jednak, że Amerykanie zrobią wszystko co w ich mocy, żeby wesprzeć Ukrainę w walce z agresorem. Taką gotowość wyraził także minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad. Słowacy mieliby dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej S-300 pod warunkiem, że na ten czas zostaną wyposażeni w podobnej klasy uzbrojenie, chroniące ich nieba. Według CNN, toczą się w tej sprawie negocjacje z Amerykanami.

W czwartek pojawiły się kolejne informacje o postępach w rozmowach pokojowych prowadzonych przez ukraińskie i rosyjskie delegacje. Według agencji Reutersa, rozmowy nabierają kształtu, ale pomiędzy stronami wciąż utrzymują się istotne rozbieżności. Podczas spotkania ukraińskiego szefa dyplomacji z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlütem Çavuşoğlu padła propozycja organizacji spotkania prezydenta Zełenskiego z Władimirem Putinem. – Należy jak najszybciej przygotować grunt pod to spotkanie. Już zapowiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi do pełnienia roli gospodarza – zaznaczył szef tureckiej dyplomacji. Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił, że Ukraina chce, żeby Turcja była jednym z państw oferujących gwarancje bezpieczeństwa w ramach umowy pokojowej z Rosją. W wypowiedzi dla Wirtualnej Polski Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, powiedział, że do spotkania dojdzie w przeciągu najbliższych tygodni.

Z informacji przekazanych przez Ołeksandra Motuzianyka, rzecznika ministerstwa obrony Ukrainy, wynika, że spośród 97 rosyjskich batalionowych grup taktycznych biorących udział w napaści na Ukrainę, 15 zostało zniszczonych, a 18 nie może efektywnie walczyć.

Tymczasem coraz trudniejsza sytuacja panuje w oblężonym Mariupolu. Według lokalnych władz nawet 90% zabudowy zostało zniszczone w wyniku ostrzałów i bombardowań. W mieście ma się znajdować przynajmniej 350 tys. cywili, których ewakuacja jest utrudniona lub niemożliwa. CNN podaje, że pod gruzami teatru, który został zbombardowany w środę wieczorem, wciąż znajduje się około 1000 osób. Ze względu na brak działających służb, akcja ratunkowa organizowana jest przede wszystkim przez mieszkańców miasta.

Według Human Rights Watch, siły rosyjskie już trzykrotnie zaatakowały leżący w południowej Ukrainie Mikołajów amunicją kasetową. Zebrane dowody świadczą o tym, że ostrzał był przeprowadzone m.in. za pomocą systemów artylerii rakietowej Uragan oraz Smiercz. W czwartkowym raporcie HRW podkreśla, że zdarzenia te noszą znamiona zbrodni wojennych. „Amunicja kasetowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludności cywilnej, ponieważ losowo rozrzuca pociski lub bomby na dużym obszarze. Stanowi także zagrożenie po zakończeniu konfliktu, pozostawiając resztki, w tym amunicję, która nie wybucha po uderzeniu, stając się de facto minami lądowymi” – czytamy w raporcie. Według HRW, faktycznym celem ataku mogła być lokalna fabryka. “Znaczna odległość między fabryką a uszkodzonymi obiektami cywilnymi sugeruje jednak, że ataki były masowe" – piszą eksperci HRW. Amunicja kasetowa jest zakazana na mocy prawa międzynarodowego, jednak ani Rosja, ani Ukraina nie są stronami tych traktatów.

Michał Zieliński

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Optyka dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Odstraszanie i obrona
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO