moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie celowo atakują cywili

Im mniej efektów na froncie odnoszą wojska rosyjskie, tym bardziej są bezwzględne wobec ukraińskiej ludności cywilnej. To świadome zastraszanie i dążenie do zniszczenia morale narodu ukraińskiego – mówi dr hab. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę utknęła w martwym punkcie?

Nastąpiło ustabilizowanie sytuacji we wszystkich obszarach walk, szczególnie na północy kraju. W ostatnich dniach siły rosyjskie poczyniły minimalne postępy. Rosja gromadzi i przegrupowuje siły, jej wojska skupiają się na umocnieniu i utrzymaniu zajętych pozycji, w niektórych rejonach kontynuują też ofensywę. Trwa rosyjski ostrzał Charkowa, Kijowa, Mariupola. W czwartek rosyjskie pociski samosterujące X-555 uderzyły w zakłady remontowe położone przy lotnisku we Lwowie. Dotąd miasto, położone 70 kilometrów od Polski, nie było atakowane. Według ukraińskich sił zbrojnych ostrzał był prowadzony z okrętów podwodnych na Morzu Czarnym. Możliwe, że jest to zapowiedź kolejnych tego rodzaju punktowych uderzeń. Rosja ściąga w okolice Kijowa rezerwy ze Wschodniego Okręgu Wojskowego, aby wznowić tam natarcie. Jednocześnie władze Ukrainy informują o wzroście aktywności rosyjskich grup dywersyjnych i sabotażystów. Pojawiają się one na terenie całej Ukrainy zwłaszcza w okolicach Kijowa i na zachodzie: w obwodach lwowskim, iwano-frankiwskim i rówieńskim.

Strona ukraińska również sięga po rezerwy i kontratakuje...

To prawda. Zniszczyli pod Kijowem stanowisko dowodzenia i punkt logistyczny rosyjskiej 35. Armii ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. W wymianie ognia w okolicach Czernihowa obrońcy zniszczyli punkt logistyczny z amunicją i paliwem. Z kolei w obwodzie sumskim jednostki ukraińskie atakowały zaplecze wojsk rosyjskich w miastach Boromla i Ochtyrka. Według danych ukraińskich Rosjanie stracili dotąd: czternaście tysięcy dwieście żołnierzy (w tej liczbie są zabici, ranni i wzięci do niewoli), przeszło 450 czołgów i ponad 1448 pojazdów pancernych. Warto przypomnieć, że w czasie 10 lat wojny w Afganistanie zginęło w bezpośrednich walkach 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a Związek Sowiecki stracił 147 czołgi, a więc niemal trzy razy mniej niż teraz na Ukrainie.

Ukraińcy otrzymają od USA kolejny pakiet wsparcia militarnego, tym razem o wartości 800 milionów dolarów. Co się w nim znalazło?

To 2000 pocisków przeciwpancernych Javelin, 800 systemów przeciwlotniczych Stinger, 6000 granatników przeciwpancernych AT-4, drony i amunicja. Najważniejsza dla Ukrainy jest broń przeciwpancerna, która pozwala niszczyć rosyjskie siły zmechanizowane. Z kolei przenośny system Stinger jest skuteczny przeciwko nisko latającym śmigłowcom i samolotom. Niestety, nie ma wystarczającego zasięgu, aby zwalczał wysoko latające rosyjskie bombowce.

Rosyjskie wojska nieustannie prowadzą ostrzał infrastruktury cywilnej.

Według Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, rośnie liczba zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. W ostatnich dniach w Czernihowie zabito 53 cywili, w tym 10 osób stojących w kolejce po chleb. Ostrzelano kolumnę uchodźców z Mariupola i ciężko zraniono pięć osób. Za zgodą dowódców demolowane i okradane są domy na zajętych obszarach. Te kradzieże służą też dodatkowemu zaopatrzeniu dla rosyjskich żołnierzy. Jak podał Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, w ciągu trzech tygodni rosyjscy okupanci zabili 103 ukraińskich dzieci, ponad 150 jest ciężko rannych, zginęło też 3 tys. cywilów. Prawdziwa liczba ofiar jest jednak prawdopodobnie znacznie wyższa, bo władze Mariupola szacują, że w mieście zginęło ponad dwadzieścia tysięcy ludzi. Ukraina ocenia, że materialne straty z powodu wojny wyniosły już 600 mld dolarów, zniszczonych jest 2800 budynków, w tym 21 szpitali, 72 szkoły i 28 cerkwi.

Czy ataki na cywili to skutek używania nieprecyzyjnej broni czy celowe działania?

Celowe. Rosjanie specjalnie zrzucają bomby i pociski na budynki mieszkalne, szpitale czy - tak jak w Mariupolu - na teatr, w którym ukrywali się mieszkańcy. Ich celem jest masakrowanie ludności cywilnej. Im wojska rosyjskie odnoszą mniej efektów na froncie, tym bardziej są bezwzględni wobec ludności cywilnej. To świadome zastraszanie i dążenie do zniszczenia morale narodu ukraińskiego.

Dr hab. Piotr Grochmalski, szef Instytutu Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, jest też publicystą, był korespondentem wojennym w Afganistanie, Armenii i Czeczenii. Relacjonował próbę sowieckiego przewrotu na Litwie Jest także politologiem i autorem opracowań o geopolityce i geostrategii Rosji, krajów Kaukazu, Azji Centralnej i Chin a także rywalizacji amerykańsko-chińskiej a obszarze AI.

AD

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Odstraszanie i obrona
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO