moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miesiąc wojny w Ukrainie

Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Nasi sąsiedzi, pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, pokazują całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i męstwo – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu, które wygłosił w czwartek wieczorem.

W czwartkowy wieczór prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. – Dokładnie miesiąc temu, 24 lutego, Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Nasi sąsiedzi, pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, pokazują całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i męstwo – mówił Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że przez ten czas konsekwentnie zabiega na arenie międzynarodowej o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski oraz wsparcie dla walczącej Ukrainy. Odniósł się także do Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który obchodzony jest 24 marca. – Pamięć o bohaterstwie Polaków w trakcie II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich powodem do dumy, ale niech będzie też dla nas inspiracją w tym trudnym czasie, kiedy koszmar wojny powrócił do Europy – powiedział prezydent. Głowa państwa podziękowała wszystkim Polakom, którzy od kilku tygodni dają świadectwo człowieczeństwa, udzielając schronienia uchodźcom z Ukrainy. Od początku wojny trafiło ich do naszego kraju już ponad 2,2 miliona.

Kilka godzin wcześniej na konferencji w Brukseli prezydent Joe Biden stwierdził, że Rosja powinna zostać wykluczona z grona państw G20. – To decyzja G20. Jeśli nie można tego zrobić, ponieważ Indonezja i inni nie wyrażą na to zgody, to moim zdaniem powinniśmy poprosić, aby Ukraina mogła uczestniczyć w tych spotkaniach – mówił prezydent Biden. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział także dostarczenie pomocy, której wartość ma przekroczyć miliard dolarów oraz nałożenie kolejnych sankcji na ponad 400 osób i firm związanych z Kremlem.

W swojej wypowiedzi prezydent Joe Biden nawiązał także do rozmów prowadzonych z Xi Jinpingiem, prezydentem Chin. – Myślę, że Chiny rozumieją, że ich przyszłość gospodarcza jest znacznie bardziej związana z Zachodem niż z Rosją. Mam więc nadzieję, że Chiny się nie zaangażują (w wojnę po stronie Rosji - przyp. red.) – mówił Joe Biden. Prezydent USA zaznaczył, że nie groził prezydentowi Chin, ale dał jasno do zrozumienia, jakie niosłoby to konsekwencje w relacjach z Zachodem. Podczas wizyty w Europie prezydent Joe Biden gości także na szczycie Rady Europy, który został zaplanowany na 24 oraz 25 marca.

Do toczonych w zeszłym tygodniu rozmów pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem odniósł się także chiński ambasador przy ONZ Zhang Jun. Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaznaczył, że pomimo coraz poważniejszej sytuacji humanitarnej w Ukrainie, nie powinno się zmuszać do „wybrania strony” w konflikcie. – Eskalacja konfliktu w Ukrainie powoduje głębokie obawy międzynarodowe i jest to również coś, czego nie chcą Chiny. W przypadku Ukrainy Chiny zawsze utrzymywały, że należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów – zaznaczył Zhang Jun. Polityk podkreślił jednak, że kraje rozwijające się nie są stronami tego konfliktu. – Nie należy ich wciągać w ten problem i zmuszać do ponoszenia konsekwencji konfliktów geopolitycznych oraz rywalizacji wielkich mocarstw – dodał. Zdaniem Zhang Juna, Chiny chcą odegrać rolę w doprowadzeniu do rozmów pokojowych. Ostatecznie Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą agresję Rosji na Ukrainę. Przeciwne były Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea. Od głosu wstrzymało się 38 krajów, wśród nich Chiny.

Poza liderami NATO i Unii Europejskiej, w formule G7 obradowali dzisiaj także przywódcy siedmiu najbogatszych gospodarek świata. Debatowali m.in. nad rozszerzeniem sankcji oraz konsekwencjami użycia przez Rosjan broni masowego rażenia. „Przestrzegamy przed użyciem broni chemicznej, biologicznej i jądrowej lub materiałów pokrewnych (…). Kategorycznie potępiamy także całkowicie bezpodstawną kampanię dezinformacyjną Rosji przeciwko Ukrainie, państwu w pełni przestrzegającym międzynarodowych porozumień o nieproliferacji" – stwierdzili przywódcy w oświadczeniu wydanym po spotkaniu. Zaznaczyli jednocześnie, że będą kontynuować ścisłą współpracę, by podtrzymywać skuteczność sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.

Jednym z głównych tematów omawianych podczas szczytu był także potencjalny niedobór żywności wynikający z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dostawy z obu tych krajów stanowią łącznie prawie 30% wartości światowego handlu pszenicą. Do tego zagrożenia odniósł się prezydent Ukrainy, który zaznaczył, że po wojnie należy spodziewać się nie tylko kryzysu żywnościowego, ale także destabilizacji politycznej. – Możliwe, że to jest kolejny cel rosyjskich przywódców. Tego nie wiem, ale musimy działać teraz (…). Pokój musi zapanować teraz, nim nasza planeta stanie w obliczu jeszcze większych problemów – mówił prezydent Wołodymyr Zełenski cytowany przez agencję Interfax. Według prezydenta Ukrainy państwa G7 mogłyby to zrobić, nakładając na Rosję pełne embargo handlowe, odcinając Centralny Bank Rosji oraz wyłączając dostęp do systemu GPS.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) podał, że już połowa z 7,5 mln ukraińskich dzieci musiało opuścić swój dom. Ponad 1,8 mln uciekło za granicę, natomiast 2,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Od wybuchu wojny już ponad 3,7 mln Ukraińców opuściło swój kraj. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (ONHCR), ilość cywilów poległych w wyniku walk przekroczyła 1000 ofiar, natomiast ponad 1650 cywilów zostało rannych. „Większość odnotowanych strat wśród ludności cywilnej była spowodowana użyciem broni wybuchowej o szerokim obszarze rażenia, w tym ostrzałem z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych, a także nalotami rakietowymi i powietrznymi (…). OHCHR uważa, że faktyczne dane są znacznie wyższe, ponieważ otrzymywanie informacji z niektórych miejsc, w których toczą się intensywne działania wojenne, jest opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie" – czytamy w raporcie ONHCR. Zarazem ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludymiła Denisowa poinformowała, że 13 miast (m.in. Mariupol, Charków, Izium oraz Czernihów) zostało częściowo lub całkowicie odcięte od wody pitnej.

Na swoim kanale Twitterowym ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk ogłosiła, że w czwartek doszło do pierwszej wymiany jeńców. Wymiana objęła 10 ukraińskich oraz 10 rosyjskich wojskowych. – W wyniku tej wymiany do domu wraca także dziewiętnastu ukraińskich marynarzy ze statku ratowniczego Sapfir, porwanych przez okupantów podczas próby zabrania naszych wojskowych z Wyspy Węży – wyjaśniła wicepremier. Dodała, że oprócz wojskowych, do Rosji odesłano także 11 cywilnych marynarzy, których Ukraińcy uratowali ze statku tonącego koło Odessy.

Duży sukces odnotowały ukraińskie wojska w Berdiańsku. Podczas porannego ataku na okupowany przez port zniszczyły rosyjski okręt desantowy oraz uszkodziły dwa kolejne okręty. Według oficjalnego raportu ukraińskiego rządu, od początku wojny Rosjanie stracili około 15800 żołnierzy, 530 czołgów, 1597 pojazdów pancernych, 124 helikoptery oraz 47 systemów przeciwlotniczych.

Michał Zieliński

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO