moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina się broni, a Europa debatuje

Wahacie się, czy nałożyć sankcje? Wahacie się, czy dopuścić do transferu broni? Wahacie się, czy handlować z Rosją? Nie ma już na to czasu. Czas podjąć decyzję – apelował na czwartkowym posiedzeniu Rady Europejskiej Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Viktor, czy ty wiesz, co dzieje się w Mariupolu? – zwrócił się publicznie do premiera Węgier.

Czwartek przejdzie do historii europejskiej polityki jak dzień trzech szczytów. Najpierw w Brukseli debatowali przywódcy NATO, potem spotkali się przedstawiciele siedmiu najbogatszych krajów świata w formule G7, a wieczorem rozpoczęło się posiedzenie Rady Europejskiej. Wszystkie te gremia dyskutowały o wojnie w Ukrainie i wsparciu Kijowa w walce z agresorem.

„Należy powstrzymać wszelkie próby obejścia sankcji lub pomocy Rosji” – taką konkluzją zakończył się pierwszy dzień obrad Rady Europejskiej. Spotkanie liderów zjednoczonej Europy będzie kontynuowane dzisiaj. Na podjęcie decyzji o wprowadzeniu kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję i udzielenie większej pomocy Ukrainie, od miesiąca walczącej z agresją, szczególnie liczy Wołodymyr Zełenski, prezydent tego kraju. Wczoraj połączył się z Brukselą i wygłosił przemówienie, w którym dał wyraz rosnącej frustracji. – Wahacie się, czy nałożyć sankcje? Wahacie się, czy dopuścić do transferu broni? Wahacie się, czy handlować z Rosją? Nie ma już na to czasu. Czas podjąć decyzję – apelował do europejskich polityków. Ukraiński przywódca wymienił te kraje, które najbardziej aktywnie angażują się w pomoc dla Ukrainy. Jego zdaniem są to Polska, Estonia, Czechy i Włochy. Na drugim biegunie znajdują się natomiast te państwa, których opór w podejmowaniu skutecznych decyzji jest największy – Niemcy, Portugalia, Węgry i Irlandia. – Viktor, czy ty wiesz, co dzieje się w Mariupolu? – zwrócił się publicznie do premiera Węgier Victora Orbana.

Jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie, w nocy z czwartku na piątek sytuacja na froncie nie uległa fundamentalnej zmianie. Oddziały ukraińskie kontynuują obroną na całej jego długości, a w kilku punktach zdobyły się nawet na ograniczone kontruderzenia. Jak podają niektóre źródła, dotyczy to szczególnie południowego odcinka walk, na którym do tej pory zdecydowaną inicjatywę miały wojska rosyjskie.

Brytyjski wywiad skomentował wczorajszy ukraiński atak rakietowy na port w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. W wyniku ostrzał zniszczony został rosyjski okręt desantowy, a dwa kolejne uszkodzone. Ukraińcy wyrządzili też duże straty w infrastrukturze portowej. – Jest prawdopodobne, że Ukraińcy będą nadal atakować zasoby logistyczne na terenach zajętych przez Rosję. Zmusi to wojska rosyjskie do priorytetowego potraktowania obrony ich łańcucha dostaw i pozbawi je tak potrzebnego uzupełniania oddziałów. Ograniczy to zdolność Rosji do prowadzenia operacji ofensywnych i jeszcze bardziej zaszkodzi i tak już słabnącemu morale – czytamy w komunikacie.

Amerykański magazyn „Forbes” szacuje, że mimo poniesionych od początku wojny strat, Ukraina dysponuje dzisiaj większą liczbą czołgów niż przed rosyjską agresją. Zdaniem cytowanych przez gazetę specjalistów, dzieje się tak, ze względu na dużą liczbę wozów, jaką w toku walk Ukraińcom udało się zdobyć na wrogu. „Forbes” szacuje, że dotychczasowe straty wojsk pancernych to 74 czołgi przy 117 zdobytych. Dla porównania, straty rosyjskie miałyby wynieść w tym samym okresie 274 czołgi, przy jedynie 37 zdobytych.

Dzisiaj rozpoczyna się „polska” część wizyty Joe Bidena w Europie. Prezydent Stanów Zjednoczonych spędzi w naszym kraju dwa dni. Pierwszym punktem programu będzie spotkanie z amerykańskimi żołnierzami z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Jednostka ta została skierowana do Polski po agresji Rosji na Ukrainę, by wzmocnić obronę wschodniej granicy NATO. Natomiast jutro prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się w Warszawie z Andrzej Dudą oraz wygłosi przemówienie do Polaków.

MC

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO