moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina się broni, a Europa debatuje

Wahacie się, czy nałożyć sankcje? Wahacie się, czy dopuścić do transferu broni? Wahacie się, czy handlować z Rosją? Nie ma już na to czasu. Czas podjąć decyzję – apelował na czwartkowym posiedzeniu Rady Europejskiej Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Viktor, czy ty wiesz, co dzieje się w Mariupolu? – zwrócił się publicznie do premiera Węgier.

Czwartek przejdzie do historii europejskiej polityki jak dzień trzech szczytów. Najpierw w Brukseli debatowali przywódcy NATO, potem spotkali się przedstawiciele siedmiu najbogatszych krajów świata w formule G7, a wieczorem rozpoczęło się posiedzenie Rady Europejskiej. Wszystkie te gremia dyskutowały o wojnie w Ukrainie i wsparciu Kijowa w walce z agresorem.

„Należy powstrzymać wszelkie próby obejścia sankcji lub pomocy Rosji” – taką konkluzją zakończył się pierwszy dzień obrad Rady Europejskiej. Spotkanie liderów zjednoczonej Europy będzie kontynuowane dzisiaj. Na podjęcie decyzji o wprowadzeniu kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję i udzielenie większej pomocy Ukrainie, od miesiąca walczącej z agresją, szczególnie liczy Wołodymyr Zełenski, prezydent tego kraju. Wczoraj połączył się z Brukselą i wygłosił przemówienie, w którym dał wyraz rosnącej frustracji. – Wahacie się, czy nałożyć sankcje? Wahacie się, czy dopuścić do transferu broni? Wahacie się, czy handlować z Rosją? Nie ma już na to czasu. Czas podjąć decyzję – apelował do europejskich polityków. Ukraiński przywódca wymienił te kraje, które najbardziej aktywnie angażują się w pomoc dla Ukrainy. Jego zdaniem są to Polska, Estonia, Czechy i Włochy. Na drugim biegunie znajdują się natomiast te państwa, których opór w podejmowaniu skutecznych decyzji jest największy – Niemcy, Portugalia, Węgry i Irlandia. – Viktor, czy ty wiesz, co dzieje się w Mariupolu? – zwrócił się publicznie do premiera Węgier Victora Orbana.

Jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie, w nocy z czwartku na piątek sytuacja na froncie nie uległa fundamentalnej zmianie. Oddziały ukraińskie kontynuują obroną na całej jego długości, a w kilku punktach zdobyły się nawet na ograniczone kontruderzenia. Jak podają niektóre źródła, dotyczy to szczególnie południowego odcinka walk, na którym do tej pory zdecydowaną inicjatywę miały wojska rosyjskie.

Brytyjski wywiad skomentował wczorajszy ukraiński atak rakietowy na port w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. W wyniku ostrzał zniszczony został rosyjski okręt desantowy, a dwa kolejne uszkodzone. Ukraińcy wyrządzili też duże straty w infrastrukturze portowej. – Jest prawdopodobne, że Ukraińcy będą nadal atakować zasoby logistyczne na terenach zajętych przez Rosję. Zmusi to wojska rosyjskie do priorytetowego potraktowania obrony ich łańcucha dostaw i pozbawi je tak potrzebnego uzupełniania oddziałów. Ograniczy to zdolność Rosji do prowadzenia operacji ofensywnych i jeszcze bardziej zaszkodzi i tak już słabnącemu morale – czytamy w komunikacie.

Amerykański magazyn „Forbes” szacuje, że mimo poniesionych od początku wojny strat, Ukraina dysponuje dzisiaj większą liczbą czołgów niż przed rosyjską agresją. Zdaniem cytowanych przez gazetę specjalistów, dzieje się tak, ze względu na dużą liczbę wozów, jaką w toku walk Ukraińcom udało się zdobyć na wrogu. „Forbes” szacuje, że dotychczasowe straty wojsk pancernych to 74 czołgi przy 117 zdobytych. Dla porównania, straty rosyjskie miałyby wynieść w tym samym okresie 274 czołgi, przy jedynie 37 zdobytych.

Dzisiaj rozpoczyna się „polska” część wizyty Joe Bidena w Europie. Prezydent Stanów Zjednoczonych spędzi w naszym kraju dwa dni. Pierwszym punktem programu będzie spotkanie z amerykańskimi żołnierzami z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Jednostka ta została skierowana do Polski po agresji Rosji na Ukrainę, by wzmocnić obronę wschodniej granicy NATO. Natomiast jutro prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się w Warszawie z Andrzej Dudą oraz wygłosi przemówienie do Polaków.

MC

autor zdjęć: Emine Dzheppar / MFA of Ukraine, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Biały Dom o polskich MiG-ach
 
NATO patrzy na wschód
Słowo czekisty
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na ratunek „Rudemu”
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Celne oko strzelców CWZS-u
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Wspólne zakupy amunicji
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świecie popkultury
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Śladem profesjonalistów
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Na trasie legendarnego biegu
Karą mogła być tylko śmierć
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
O pomocy dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
VIS na misję
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Młot na dyktatora
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Cegiełka na morzu
Po wojnie będę szczęśliwy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Pod okiem rangersów
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Garnizon US Army na stałe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO