moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Unia Europejska bez porozumienia ws. sankcji

Polska jest krajem, który jako jeden z pierwszych na świecie bez wahania podał Ukrainie pomocną dłoń. W czasie, gdy „bratnie” narody wbiły nam nóż w plecy, Polska otworzyła nam swoje drzwi i serca. Dziś Polska wszystkimi płucami oddycha kolorami żółtym i błękitem – napisał w komunikacie Rusłan Stefanczuk, przewodniczący parlamentu Ukrainy.

W Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Wbrew oczekiwaniom, na spotkaniu nie zapadły konkretne decyzje dotyczące kolejnej transzy sankcji wymierzonych w Rosję. – Polska była wśród państw, które proponowały najdalej idące sankcje, które będą w stanie odciąć dopływ pieniędzy do Rosji. Domagamy się, aby zaprzestać kupowania gazu, ropy od Rosji – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Niestety, w Europie nadal nie ma w tej sprawie konsensusu. Jak powiedział szef polskiego rządu, Niemcy, Austria i Węgry to kraje, które „najmocniej hamują proces odchodzenia od rosyjskich węglowodorów”.

Polska delegacja przedstawiła na forum Unii 10-punktowy pakiet obostrzeń. Obok zakazu importu paliw z Rosji, zawiera on także m.in. zakaz obsługi rosyjskich statków w europejskich portach, zablokowanie przewozu towarów do Rosji drogą lądową, zakaz szerzenia prokremlowskiej propagandy na terenie Unii czy wprowadzenie znacznie ostrzejszych warunków wizowych dla obywateli rosyjskich. Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, Polska nie ustanie w wysiłkach, by budować poparcie dla tych propozycji.

Wprowadzenie zakazu handlu ropą, gazem i węglem z Rosją byłby dla jej gospodarki najbardziej bolesnym ciosem. Wiele europejskich gospodarek jest jednak w ogromnym stopniu zależna od importu węglowodorów ze wschodu, stąd wstrzemięźliwość we wprowadzaniu tego typu sankcji. Z całą pewnością pomocna w przełamaniu tych obaw może być deklaracja Stanów Zjednoczonych. Na zakończenie swojej wizyty w Brukseli Joe Biden, prezydent USA zapowiedział, że jego kraj znacząco zwiększy dostawy gazu LNG do Europy. W tym roku ma to być 15 mld metrów sześciennych więcej, a w kolejnych latach dostawy mają wzrosnąć do poziomu 50 mld metrów sześciennych rocznie.

Polska jest krajem, który jako jeden z pierwszych na świecie bez wahania podał Ukrainie pomocną dłoń. W czasie, gdy „bratnie” narody wbiły nam nóż w plecy, Polska otworzyła nam swoje drzwi i serca. Dziś Polska wszystkimi płucami oddycha kolorami żółtym i błękitem – napisał dzisiaj w komunikacie Rusłan Stefanczuk, przewodniczący parlamentu Ukrainy. Polityk podziękował Polakom za pomoc, jaką okazują jego rodakom od początku rosyjskiej inwazji. Razem na pewno wygramy, bo po naszej stronie są siły dobra, troski i miłości. Chwała Ukrainie i wielkie podziękowania dla Polski! – czytamy w komunikacie.

Jak poinformowała Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, na zajętych przez Rosję wschodnich terenach Ukrainy trwa akcja przesiedleńcza ludności cywilnej. Ponad 400 tys. Ukraińców, w tym ok. 80 tys. dzieci, zostało już przymusowo wywiezionych w głąb Rosji. – Jesteśmy w posiadaniu zeznań osób, które przesiedlono oraz ich krewnych – powiedziała Denisowa.

Portal Nexta przytoczył oświadczenie Wieczesława Abroskina, wiceszefa ukraińskiej policji. Funkcjonariusz miał zadeklarować, że dobrowolnie odda się w ręce Rosjan w charakterze zakładnika, jeżeli okupujące Mariupol wojska rosyjskie pozwolą ewakuować z niego wszystkie dzieci. W tym położonym na południowym-wschodzie Ukrainy mieście panuje wyjątkowo dramatyczna sytuacja humanitarna – nie ma prądu i wody, 80 proc. budynków jest uszkodzonych bądź zniszczonych. Mariupol od wielu dni otoczony jest szczelnym kordonem wojsk agresora, które jednak nie szturmują miasta, a jedynie ostrzeliwują je i blokują drogi wyjazdowe. W wyniku jednego z takich ataków zniszczony został budynek Teatru Dramatycznego. Na początku oblężenia w jego murach schroniło się ponad 1000 osób. 300 z nich zginęło w jego gruzach po rosyjskim ataku. Taka taktyka, obliczona na wyniszczenie i złamanie ducha walki obrońców, spotkała się z potępieniem międzynarodowej opinii publicznej. Niestety, mimo wielokrotnie ponawianych apeli strony ukraińskiej o zgodę na ewakuację mieszkańców, nadal nie udało się wydostać z miasta wszystkich cywilów.

Agencja Reutersa zacytowała amerykańskich wojskowych, którzy ocenili, że aż 60 proc. rosyjskich pocisków kierowanych nie trafia w wyznaczony cel. Ma to być jedna z przyczyn braku pełnego panowania w powietrzu przez rosyjskie siły powietrzne, co z kolei negatywnie przełożyło się na skuteczność lądowej ofensywy w Ukrainie. Zdaniem cytowanych przez agencję źródeł z Pentagonu, rosyjskie zapasy pocisków kierowanych topnieją w szybkim tempie i coraz częściej do bombardowania muszą być wykorzystywane standardowe, niekierowane pociski i bomby.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, UE

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
W Italii, za wolność waszą i naszą
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO