moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie zaatakowali Lwów

To nie był przypadek – mówią komentatorzy. Krótko przed przemówieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Warszawie rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Lwów. To pierwszy ostrzał tego miasta od początku rosyjskiej inwazji. Nad północną częścią miasta cały czas unoszą się kłęby dymu. Rakiety trafiły m.in. w bazę paliwową.

Wizyta w Polsce prezydenta Joe Bidena była także okazją do rozmów amerykańsko-ukraińskich. Dziś w Warszawie o współpracy politycznej i wojskowej debatowali minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, minister obrony Ołeksjij Reznikow ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Nieoczekiwanie do rozmów w formacie „2+2” dołączył amerykański prezydent Joe Biden.

– Zobowiązaliśmy się do kontynuowania wsparcia w celu zaspokojenia ukraińskich potrzeb humanitarnych, bezpieczeństwa i ekonomicznych, w momencie, gdy zaczyna się drugi miesiąc inwazji – napisał po spotkaniu w mediach społecznościowych Antony Blinken. Z kolei Dmytro Kułeba przekazał, że prezydent Joe Biden „rozumie, że wojna w Ukrainie to wojna tyranii z wolnym światem. Wojna, która wpłynie na historię XXI wieku”. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Kułeba przekazał, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa. – Nic nie zmusi Stanów Zjednoczonych do zaprzestania wsparcia. Rozmawialiśmy o konkretnych krokach w ramach rozwoju naszej współpracy. Mówiliśmy o kolejnych sankcjach, poruszyłem też kwestię zamknięcia amerykańskich i europejskich portów dla rosyjskich statków – powiedział w wystąpieniu Kułeba.

Kilka godzin po ukraińsko-amerykańskich obradach, a jeszcze przed wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, Rosja zaatakowała Lwów. To pierwszy, w czasie trwającej od 31 dni wojny, rosyjski atak na to miasto. Zdaniem publicystów, fakt, że Moskwa skierowała rakiety na miasto położone tak blisko granicy z Polską, nie było przypadkowe. Zwłaszcza w czasie wizyty amerykańskiego przywódcy.

Władze Lwowa poinformowały, że o godzinie 16.30 polskiego czasu doszło do co najmniej dwóch ataków rakietowych. Według doniesień ukraińskich mediów, rosyjskie rakiety spadły na ośrodek przemysłowy, gdzie znajduje się m.in. skład paliwowy. Władze miasta ostrzegły mieszkańców o możliwych kolejnych bombardowaniach i zaapelowały o zejście do schronów.

Dziś rano władze Ukrainy informowały, że w 31. dniu walk siły rosyjskie nadal koncentrują się w Mariupolu i okolicach, gdzie toczą się walki uliczne, a Rosja próbuje atakować w rejonie Iziumu oraz Kijowa. Oleksij Aresostowicz, doradca prezydenta Wołodymira Zełenskiego poinformował, że ukraińskie siły zbrojne prowadzą „operację obronno-strategiczną”. W niektórych miejscach prowadzone są skuteczne kontrataki. Do kontrofensywy żołnierze ukraińscy przeszli m.in. w obwodzie charkowskim. Armia ukraińska przejęła dziś kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy i wyparła stamtąd siły rosyjskiej dywizji pancernej. Jednocześnie samorządowcy ukraińscy informują, że nasila się terror rosyjskiej armii wobec ludności cywilnej na południu kraju.

Ukraiński Sztab Generalny przedstawił dziś kolejny raport o stratach bojowych Rosji. Według ich danych agresor stracił około 16,4 tys. żołnierzy (w tym zabici i wzięci do niewoli), a także 575 czołgów, 1640 pojazdów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie i 51 przeciwlotnicze, 91 wyrzutni rakietowych, 117 samolotów, 127 śmigłowców, ponad 1100 pojazdów, siedem jednostek pływających, 73 cysterny, 56 bezzałogowców oraz dwa systemy rakietowe pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO