moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie zaatakowali Lwów

To nie był przypadek – mówią komentatorzy. Krótko przed przemówieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Warszawie rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Lwów. To pierwszy ostrzał tego miasta od początku rosyjskiej inwazji. Nad północną częścią miasta cały czas unoszą się kłęby dymu. Rakiety trafiły m.in. w bazę paliwową.

Wizyta w Polsce prezydenta Joe Bidena była także okazją do rozmów amerykańsko-ukraińskich. Dziś w Warszawie o współpracy politycznej i wojskowej debatowali minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, minister obrony Ołeksjij Reznikow ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Nieoczekiwanie do rozmów w formacie „2+2” dołączył amerykański prezydent Joe Biden.

– Zobowiązaliśmy się do kontynuowania wsparcia w celu zaspokojenia ukraińskich potrzeb humanitarnych, bezpieczeństwa i ekonomicznych, w momencie, gdy zaczyna się drugi miesiąc inwazji – napisał po spotkaniu w mediach społecznościowych Antony Blinken. Z kolei Dmytro Kułeba przekazał, że prezydent Joe Biden „rozumie, że wojna w Ukrainie to wojna tyranii z wolnym światem. Wojna, która wpłynie na historię XXI wieku”. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Kułeba przekazał, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa. – Nic nie zmusi Stanów Zjednoczonych do zaprzestania wsparcia. Rozmawialiśmy o konkretnych krokach w ramach rozwoju naszej współpracy. Mówiliśmy o kolejnych sankcjach, poruszyłem też kwestię zamknięcia amerykańskich i europejskich portów dla rosyjskich statków – powiedział w wystąpieniu Kułeba.

Kilka godzin po ukraińsko-amerykańskich obradach, a jeszcze przed wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, Rosja zaatakowała Lwów. To pierwszy, w czasie trwającej od 31 dni wojny, rosyjski atak na to miasto. Zdaniem publicystów, fakt, że Moskwa skierowała rakiety na miasto położone tak blisko granicy z Polską, nie było przypadkowe. Zwłaszcza w czasie wizyty amerykańskiego przywódcy.

Władze Lwowa poinformowały, że o godzinie 16.30 polskiego czasu doszło do co najmniej dwóch ataków rakietowych. Według doniesień ukraińskich mediów, rosyjskie rakiety spadły na ośrodek przemysłowy, gdzie znajduje się m.in. skład paliwowy. Władze miasta ostrzegły mieszkańców o możliwych kolejnych bombardowaniach i zaapelowały o zejście do schronów.

Dziś rano władze Ukrainy informowały, że w 31. dniu walk siły rosyjskie nadal koncentrują się w Mariupolu i okolicach, gdzie toczą się walki uliczne, a Rosja próbuje atakować w rejonie Iziumu oraz Kijowa. Oleksij Aresostowicz, doradca prezydenta Wołodymira Zełenskiego poinformował, że ukraińskie siły zbrojne prowadzą „operację obronno-strategiczną”. W niektórych miejscach prowadzone są skuteczne kontrataki. Do kontrofensywy żołnierze ukraińscy przeszli m.in. w obwodzie charkowskim. Armia ukraińska przejęła dziś kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy i wyparła stamtąd siły rosyjskiej dywizji pancernej. Jednocześnie samorządowcy ukraińscy informują, że nasila się terror rosyjskiej armii wobec ludności cywilnej na południu kraju.

Ukraiński Sztab Generalny przedstawił dziś kolejny raport o stratach bojowych Rosji. Według ich danych agresor stracił około 16,4 tys. żołnierzy (w tym zabici i wzięci do niewoli), a także 575 czołgów, 1640 pojazdów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie i 51 przeciwlotnicze, 91 wyrzutni rakietowych, 117 samolotów, 127 śmigłowców, ponad 1100 pojazdów, siedem jednostek pływających, 73 cysterny, 56 bezzałogowców oraz dwa systemy rakietowe pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MFA of Ukraine, Sztab Generalny Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
 
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO patrzy na wschód
Wojna w świecie popkultury
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Celne oko strzelców CWZS-u
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
To dobra ustawa dla wojska
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
NATO podsumowało 2022 rok
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Młot na dyktatora
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Po wojnie będę szczęśliwy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Karą mogła być tylko śmierć
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Wspólne zakupy amunicji
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Słowo czekisty
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cegiełka na morzu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Pod okiem rangersów
Na trasie legendarnego biegu
Air Policing piątej generacji
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
VIS na misję
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Śladem profesjonalistów
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Garnizon US Army na stałe
Na ratunek „Rudemu”
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
O pomocy dla Ukrainy
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Biały Dom o polskich MiG-ach
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO