moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina nie ustaje w oporze

Wojska rosyjskie, które jeszcze niedawno zagrażały bezpośrednio stolicy Ukrainy, po odrzuceniu ich na 20-30 kilometrów, zajęły pozycje obronne, a część wycofano na Białoruś. Armia Ukrainy kontynuowała w niedzielę, 32. dnia rosyjskiej inwazji, kontrataki w obwodach sumskim, charkowskim, kijowskim i chersońskim.

W nocy z sobotę na niedzielę w telewizyjnym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował do państw Zachodu o zwiększenie pomocy militarnej. – Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami i bronią maszynową. Bez wystarczającej liczby czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan Mariupola – mówił. – Samoloty i czołgi, obrona antyrakietowa, pociski przeciwokrętowe. Nasi partnerzy to mają. Pokrywa to kurz w ich magazynach – podkreślał prezydent Zełenski dodając, że każdego dnia jest widoczne bohaterstwo obrońców Ukrainy, nie tylko żołnierzy, ale wszystkich obywateli.

– Zwykli Ukraińcy biorą do niewoli pilotów zestrzelonych samolotów, które spadają na naszą ziemię. Nasza "traktorowa armia”, ukraińscy rolnicy, zabierają rosyjski sprzęt i przekazują go naszym wojskom. W szczególności najnowsze modele, których obecność Rosja chciała utrzymać w tajemnicy, a teraz żołnierze je porzucają i uciekają – mówił prezydent w przemówieniu.

Sukcesy ukraińskiej armii

W niedzielnym raporcie Ukraińskiego Sztabu Generalnego na temat sytuacji na froncie, zaznaczono widoczną zmianę strategii rosyjskiego agresora. Oddziały rosyjskie zgrupowane wokół Kijowa, po tym jak zostały odrzucone przez wojska ukraińskie na odległość około 20-30 kilometrów, okopują się na swoich pozycjach. Część z nich wycofano na terytorium Białorusi – celem uzupełnienia strat i przegrupowania się. Podobnie – i potwierdza to m.in. Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym raporcie na temat wojny – dzieje się w rejonie Sum i Charkowa.

Podczas porannego briefingu Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Zełenskiego, poinformował, że ukraińska armia prowadzi działania ofensywne w obwodach: sumskim, charkowskim oraz chersońskim. Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich najeźdźców m.in. miejscowości Wilchiwka i Husarówka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. Ukraińska armia już po raz 11. zaatakowała zajęte przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce (w obwodzie chersońskim), niszcząc znajdujące się tam śmigłowce wroga.

Rosyjskie straty

Systematycznie rosną straty rosyjskiej armii. Sztab Generalny Ukrainy informuje, że od początku inwazji, Rosjanie stracili ponad 16.5 tys. żołnierzy, niemal 600 czołgów, prawie 1700 pojazdów opancerzonych, niespełna 300 systemów artyleryjskich, 121 samolotów, 127 śmigłowców oraz prawie 1200 pojazdów różnego typu.

Analitycy z brytyjskiego portalu The Insider obliczyli, że tylko w sobotę 26 marca, Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskich celi (m.in. ostrzelano Charków) ponad 70 pocisków, z których większość miała zostać zestrzelona. Koszt rakiet Brytyjczycy wycenili na 340 mln dolarów.

Plan Rosjan

Przedstawiciele ukraińskich: Sztabu Generalnego, rządu i prezydenta, podkreślają zgodnie, że celem Rosji może być podział Ukrainy – wzorem Korei – na dwa państwa. Te przypuszczenia znajdują ich zdaniem potwierdzenie nie tylko w działaniach militarnych rosyjskiej armii, która obecnie koncentruje się na połączeniu lądowym terenów separatystycznych republik z okupowanym Krymem, ale także działaniach politycznych.

W sobotę (cytowany przez rosyjską agencję RIA) Leonid Pasiecznik, szef samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie referendum w sprawie przyłączenia regionu do Rosji. Na podobne referendum mają się zdecydować również władze drugiej, z separatystycznych „republik”.

Pomoc dla uchodźców

Nie maleje fala uchodźców z Ukrainy, którzy szukają schronienia w krajach ościennych. Według Straży Granicznej, od początku wojny do Polski przyjechało ponad 2,3 mln osób. W drugą stronę, z Polski do Ukrainy, od 24 lutego do dziś wyjechało 339 tys. osób.

W niedzielę Biuro Praw Człowieka ONZ podało, że w wyniku wojny na Ukrainie swoje domy opuściło już prawie 4 mln osób, a każdego dnia rośnie najtragiczniejsza statystyka – liczba zabitych i rannych. Szacunkowe dane ONZ mówią o ponad 100 dzieciach zabitych podczas wojny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Pod skrzydłami Kormoranów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wytropić zagrożenie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rekordziści z WAT
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO