moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza kolejna tura ukraińsko-rosyjskich rozmów

Nocne alarmy przeciwlotnicze i rosyjski atak powietrzny na północy obwodu kijowskiego, w czasie którego Moskwa miała stracić trzy samoloty – tak minęła ostatnia noc walk na Ukrainie. Dziś w Turcji ruszy kolejna tura rozmów pokojowych. – Nasze priorytety są znane. Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy są nie do zakwestionowania – zapowiedział Wołodymir Zełeński.

Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w porannym komunikacie informuje, że cały czas trwają walki obronne w kilku miejscowościach w obwodzie charkowskim oraz na kierunkach wołyńskim i siewierskim. Ukraińscy żołnierze powstrzymują natarcia przeciwnika także m.in. w okolicy Zaporoża i Hulajpola. „Wokół Kijowa wojska rosyjskie są powstrzymywane na północny zachód i wschód od stolicy, gdzie próbują przerwać obronę i przejąć kontrolę nad kluczowymi drogami i miejscowościami”, czytamy w depeszy. Ukraińscy wojskowi dodają, że na kierunkach donieckim i ługańskim wojska odparły w ostatnich godzinach pięć ataków. Zniszczono pięć rosyjskich czołgów, wóz piechoty i pojazd opancerzony. Dziś rano wojska rosyjskie ponownie ostrzelały miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, jedna została ranna. Dokładna liczba ofiar jest ustalana.

Sytuacja na froncie zaostrzyła się wczoraj po godzinie 21. „Okupanci wystrzelili rakiety manewrujące w stronę kilku ukraińskich obiektów infrastruktury. Dwa pociski zostały zestrzelone przez jednostki obrony przeciwlotniczej”, podaje w komunikacie strona ukraińska. Wczoraj w obwodzie charkowskim zestrzelono także jeden rosyjski samolot, prawdopodobnie był to Su-34, a w obwodzie kijowskim strącono rosyjski śmigłowiec i drony.

Ukraińskie media piszą także o tym, że istnieje ryzyko, że Rosja dąży do podziału Ukrainy, wzorem Korei, na dwa państwa. Podobne przypuszczenia w swoich wystąpieniach podają także przedstawiciele ukraińskiego sztabu generalnego, rządu i doradcy prezydenta. Ukraińcy tezę tę argumentują obecnymi działaniami politycznymi i militarnymi Rosji, która koncentruje się obecnie na połączeniu lądowym terenów separatystycznych republik z okupowanym Krymem. W miniony weekend Leonid Pasiecznik, szef samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie referendum w sprawie przyłączenia regionu do Rosji. Podobne referendum ma się także odbyć na terenie drugiej z separatystycznych „republik”.

Dziś w Turcji ma rozpocząć się kolejna tura rozmów pokojowych. Delegacje ukraińska i rosyjska debatować mają dwa dni. Do zapowiadanych negocjacji odniósł się wczoraj wieczorem także prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. – Nasze priorytety w negocjacjach są znane. Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy są nie do zakwestionowania – powiedział ukraiński przywódca. – Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa to podstawa. Oczywiście naszym celem jest pokój i jak najszybszy powrót do normalnego życia w naszym kraju – dodał. Zełenski podkreślił też, że siły zbrojne Ukrainy skutecznie powstrzymują Rosjan, a w niektórych rejonach podejmują nawet działania ofensywne. – Odwaga naszych obrońców i ich mądre zachowanie na polu bitwy... To tak ważne, że żadne słowa wdzięczności nie wystarczą – dodał w niedzielnym wystąpieniu.

Prezydent Ukrainy odniósł się także do wywiadu, jakiego udzielił niezależnym rosyjskim dziennikarzom. Jednym z tematów poruszonych w czasie wywiadu była misja pokojowa NATO na Ukrainie. „Nie rozumiem w pełni tej propozycji. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu na terytorium naszego państwa – wyjaśniłem to na spotkaniu z naszymi polskimi kolegami” – powiedział prezydent Zełenski. Wysłaniu kontyngentu na Ukrainę przeciwne są także Niemcy. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się też przeciwko ustanowieniu tam strefy zakazu lotów. Uznał natomiast, że głównym narzędziem pomocy dla Ukrainy są obecnie sankcje Zachodu wobec Rosji.

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy podało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 143 dzieci, a ponad 216 jest rannych.

Policzono także straty ekonomiczne. Stacja BBC cytując badaczy z Kijowskiej Szkoły Ekonomii, podaje, że inwazja rosyjska w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze Ukrainy wyceniane na ponad 63 mld dolarów. Według obliczeń do 24 marca zniszczonych, uszkodzonych lub zajętych zostało co najmniej 4431 budynków mieszkalnych, 92 fabryki, 378 szkół, 12 lotnisk i 7 elektrowni.

O ostatnich ważnych wydarzeniach politycznych, m.in. szczycie NATO w Brukseli i wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce obradować będzie dziś Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda zwołał ją już po raz trzeci od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Charge of Dragon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Wojna na detale
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kolejne FlyEye dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gunner, nie runner
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wytropić zagrożenie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO