moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piąty pakiet unijnych sankcji

Rosjanie po wycofaniu się z okolic Kijowa wzmogli działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. Ich celem jest przejęcie pełnej kontroli nad obwodami Ługańskim i Donieckim. Unia Europejska zaproponowała nałożenie na Rosję kolejnego pakietu sankcji gospodarczych, obejmującego m.in. zakaz importu rosyjskiego węgla. USA chcą zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Mija 41. dzień bohaterskiej obrony Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą. Ostatnia doba nie przyniosła zasadniczych zmian na froncie. Po tym jak kilka dni temu oddziały rosyjskie opuściły okolice Kijowa, Ukraińcy przejmują kontrolę nad północną częścią swojego kraju.

Na dzisiejszej konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślał, że działania ofensywne Rosji najprawdopodobniej będą koncentrować się na wschodzie i południu Ukrainy. – W najbliższych tygodniach spodziewamy się kontynuacji rosyjskiego natarcia na kierunku wschodnim oraz południowym, które ma doprowadzić do zajęcia całego Donbasu oraz utworzenia mostu do okupowanego Krymu. To kluczowa faza wojny – mówił Jens Stoltenberg.

Film: Sztab Generalny Ukrainy

W nocy z poniedziałku na wtorek ostrzelane zostały miejscowości Nowosilka i Georgiwka, a w ciągu dnia rosyjskie bomby i pociski spadły m.in. na miejscowości: Siewierodonieck, Popasna, Awdijiwka (w obwodzie donbaskim). Rosjanie zbombardowali również zbiorniki z kwasem azotowym w mieście Rubiżne. We wtorek nadal trwały zacięte walki o Mariupol. Jego ukraińskie władze poinformowały, że pod kontrolą Rosjan znajduje się już mniej więcej połowa miasta, a cywilom nadal uniemożliwia się jego opuszczenie, nie dopuszczając jednocześnie konwojów humanitarnych z żywnością i lekami.

Rosyjskie zbrodnie wojenne

Ukraińskie władze informują o kolejnych rosyjskich zbrodniach wojennych na miejscowej ludności, których ślady odkrywane są w wyzwolonych niedawno terenach na północy kraju. – Z każdym dniem wojny w Ukrainie notuje się coraz więcej przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich okupantów. Gwałt stał się kolejną bronią armii rosyjskiej przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach – napisała w mediach społecznościowych ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.

Rosyjskie zbrodnie zdecydowanie potępia cały świat zachodni. – To co obserwujemy w tej chwili, to wyjątkowa brutalność. To coś, czego nie widzieliśmy w Europie od II wojny światowej – zauważył Jens Stoltenberg. – Naturą wojny Putina jest brak poszanowania dla międzynarodowych reguł, prawa, porządku, brak poszanowania dla podstawowych praw człowieka, w tym prawa do życia – mówił.

Kolejne sankcje na Rosję

Przedstawiciele ukraińskich władz konsekwentnie apelują o nakładanie na Rosję kolejnych, bardziej dotkliwych dla niej sankcji gospodarczych i politycznych. – Każde euro i każdy cent, które otrzymujecie z Rosji albo tam wysyłacie, są zakrwawione, to pieniądze skąpane w ukraińskiej krwi, w krwi ukraińskiego narodu – podkreślał dziś mer Kijowa Witalij Kliczko, zwracając się do burmistrzów miast europejskich obradujących w ramach wideokonferencji zorganizowanej przez Szwajcarów.

Ukraińskie apele nie pozostają bez odpowiedzi. W reakcji na zbrodnie wojenne na terenie tego kraju, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała kolejny, piąty już, pakiet sankcji wobec Rosji. Jego najważniejszym punktem jest wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla przez państwa Unii Europejskiej. To jednak nie wszystko. Komisja proponuje (bo na sankcje musi się zgodzić cała Unia) objęcie zakazem transakcji kolejnych rosyjskich banków oraz wprowadzenie zakazu zawijania do portów UE dla rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję statków handlowych. Wprowadzony ma być również zakaz działalności na terenie Unii rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych.

Sankcje mają również dotyczyć kolejnych zaawansowanych technologii elektronicznych (przede wszystkim zakazu eksportu półprzewodników) oraz zakazu udziału rosyjskich firm w przetargach publicznych organizowanych na terenie Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że to nie będzie ostatni pakiet obostrzeń wobec Moskwy. – Pracujemy również nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczącymi importu ropy – dodała szefowa KE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski występował we wtorek przed forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mówił – korzystając z łączy internetowych – o torturowanych cywilach, zabitych strzałem w tył głowy, zabitych na ulicach i w domach, zgniecionych przez czołgi. – Rosyjscy żołnierze w Buczy odcinali kończyny, podrzynali gardła, kobiety były gwałcone, zabijane na oczach swoich dzieci. To nie różni się od działań innych terrorystów, takich jak ISIS. A teraz robi to kraj – członek Rady Bezpieczeństwa – mówił prezydent Zełenski. Wezwał do powołania trybunału na wzór Trybunału Wojskowego w Norymberdze, gdzie sądzono nazistów. – Chciałbym przypomnieć rosyjskim dyplomatom, że Ribbentrop nie uciekł od odpowiedzialności za zbrodnie. Eichmann też nie uniknął kary – podkreślał.

Dziś kolejne europejskie kraje – Włochy, Dania, Szwecja, Słowenia i Hiszpania – poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa wydalą ze swoich terytoriów część rosyjskich dyplomatów. Natomiast USA chcą zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO