moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz więcej operatorów PPK Javelin

Najpierw szkolenia e-learningowe, potem kurs teoretyczny i ćwiczenia na trenażerze. Według takiego schematu w Centrum Szkolenia WOT przygotowują się kandydaci na operatorów wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W WOT służy już kilkuset operatorów tego rodzaju uzbrojenia. Do końca tego roku ma być wyszkolonych ponad tysiąc terytorialsów.

Przeciwpancerne pociski kierowane Javelin mogą razić cele oddalone o 4750 m, a głowica ważąca nieco ponad 8 kg może przebić najgrubsze pancerze czołgów. Broń tego rodzaju doskonale sprawdza się podczas organizowania zasadzek na konwoje wozów opancerzonych lub czołgów.

Operatorów PPK Javelin przygotowuje Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Latem 2021 roku CSWOT zorganizowało pierwsze w WP bojowe strzelania PPK Javelin. Ogniowy test był zwieńczeniem procesu szkolenia pierwszej grupy instruktorów, techników i operatorów amerykańskiego systemu przeciwpancernego. – W ubiegłym roku koncentrowaliśmy się głównie na szkoleniu kadry instruktorskiej. Teraz szkolimy operatorów tego systemu na potrzeby brygad OT – mówi płk Edward Chyła, komendant CSWOT.

W 2021 roku toruńskie Centrum wyszkoliło w obsłudze wyrzutni Javelin kilkuset terytorialsów. – Dotychczas prowadziliśmy jeden kurs miesięcznie, ale w tym roku intensywność szkolenia operatorów wzrosła. Naszym celem jest przygotowanie ponad tysiąca żołnierzy. Miesięcznie będziemy szkolić cztery kilkudziesięcioosobowe grupy żołnierzy – dodaje ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CSWOT.

Kurs dla operatora PPK Javelin trwa dwa tygodnie, ale zanim terytorialsi zameldują się w Toruniu, muszą jeszcze przejść szkolenie e-learningowe. Podczas nauki zdalnej żołnierze dowiadują się o podstawach dotyczących budowy sprzętu i jego zastosowaniu. Przed rozpoczęciem zajęć w CSWOT kandydaci mają także obowiązek zaliczenia egzaminu ze sprawności fizycznej. – Musimy ocenić, czy mają wystarczająco dobrą kondycję, by móc dźwigać sprzęt ważący ponad 23 kg – wyjaśnia instruktor CSWOT. Tyle właśnie waży wyrzutnia z pociskiem, którą musi nosić operator PPK Javelin. Podczas egzaminu żołnierze muszą przebiec na czas 3 km z makietą, która wielkością i wagą odpowiada prawdziwej wyrzutni PPK Javelin.

Dopiero po zdaniu egzaminu sprawnościowego zaczyna się właściwe szkolenie. Na początek są to zajęcia teoretyczne. Podczas wykładów żołnierze uczą się o budowie broni i poznają dane taktyczno-techniczne wyrzutni. – Mówimy, do jakiego rodzaju celów można prowadzić ogień, a jakie cele uznaje się za priorytetowe. Wyjaśniamy też, z jakimi dysfunkcjami sprzętu mogą się spotkać w czasie pracy i jak powinni sobie z nimi radzić – przyznaje instruktor. Znaczna część kursu jest poświęcona nauce rozpoznawania sylwetek opancerzonych pojazdów i czołgów. – Pokazujemy kursantom zdjęcia sprzętu wojskowego, jakim dysponują państwa natowskie, a oprócz tego poznają uzbrojenie Federacji Rosyjskiej. Rozpoznawanie sylwetek sprzętu ćwiczymy również za pomocą modeli wykonanych w skali 1:285 – mówi wykładowca. – Terytorialsi z użyciem lornetki muszą rozpoznawać modele z odległości kilku metrów. To odpowiada patrzeniu na rzeczywiste pojazdy oddalone o 2000 lub 2500 m – dodaje.

Natomiast podczas zajęć praktycznych kandydaci na operatorów PPK Javelin szkolą się na trenażerze. Instruktorzy zapewniają, że ćwiczebna wyrzutnia i panel sterujący wyglądają tak samo jak te bojowe, dzięki czemu kursanci zyskują pewność, że poradzą sobie w czasie działań na polu walki. Żołnierze wykonują symulowane strzelania według różnych scenariuszy, a na koniec kursu muszą zaliczyć tzw. gunner skills test.

Do takiego testu przygotowuje się między innymi „Leny”. Żołnierz w terytorialnej służbie wojskowej jest od trzech lat. – Mimo że obsługa wyrzutni jest dość prosta, nawet intuicyjna, to, jak we wszystkim, i tu potrzebna jest duża wprawa. Na początku największą trudność sprawiało mi obsługiwanie manualne wyrzutni, która jest dość ciężka – przyznaje żołnierz.
Operatorzy Javelinów w WOT mają służyć w pododdziałach przeciwpancernych, tzw. grupach niszczycieli czołgów.

Wprowadzenie do służby rakiet Javelin jest częścią procesu modernizacji armii i wzmacniania zdolności do obrony kraju. W pierwszej kolejności w tę broń mają być wyposażone jednostki ulokowane na wschodzie kraju. Obecnie sprzęt ten znajduje się w wyposażeniu toruńskiego Centrum.

Z amerykańskich Javelinów korzystają armie Australii, Czech, Estonii, Francji, Gruzji, Jordanii, Norwegii, Nowej Zelandii, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii oraz Ukrainy, gdzie Javeliny wykorzystywane są do walki z kolumnami rosyjskich czołgów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO