moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żelazna Dywizja uczciła gen. Buka

Uczestnicy I Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wyruszyli w trasę rankiem 10 kwietnia ze Spały. Przebiegli w sumie 195 km i w poniedziałek rano zameldowali się przed Dowództwem 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. W ten sposób żołnierze z Żelaznej Dywizji upamiętnili generała Buka, dowódcę wojsk lądowych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Sztafetę dla uczczenia pamięci gen. broni Tadeusza Buka, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej, zorganizowano z inicjatywy gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. Dowodzona przez niego 18 Dywizja Zmechanizowana w 2019 roku przyjęła za patrona generała Buka. W poprzednich latach bieg upamiętniający dowódcę wojsk lądowych organizowali żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. – W ostatnich latach, z powodu pandemii, pancerniacy kontynuowali swoją akcję biegając na bieżni. My postanowiliśmy od tego roku zainicjować swoją sztafetę w nowej formule – tłumaczy gen. Gromadziński.

Biegacze sztafety 34 Brygady Kawalerii Pancernej pokonywali dystans ze Spały do Żagania przez dziewięć dni z przerwami na nocny wypoczynek oraz wizyty np. w szkołach, w których pancerniacy opowiadali uczniom o wojsku. Natomiast ideą siedleckiej sztafety jest bieg non stop. – Wyliczyliśmy, że przedstawiciele poszczególnych jednostek będą mieli do pokonania po około 38 km – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Trasa została podzielona na pięć odcinków. – Na pierwszym i ostatnim odcinku naszym żołnierzom towarzyszyli spadochroniarze z amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej – dodaje mjr Lipczyński.

Uczestnicy I Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wystartowali spod cmentarza w Spale, gdzie znajduje się grób patrona Żelaznej Dywizji. Sygnał do rozpoczęcia sztafety dał syn generała Buka – Mariusz.

Na pierwszym odcinku sztafety stawili się żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Po czterech godzinach przekazali pałeczkę reprezentantom 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Po nich na trasę wybiegli zawodnicy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Na czwartym odcinku pobiegli reprezentanci 18 Pułku Logistycznego z Łomży. W ostatnim etapie biegu uczestniczyli wojskowi z 18 Batalionu Dowodzenia i Dowództwa 18 DZ w Siedlcach. – Sztafeta o piątej rano dobiegła pod budynek sztabu Dowództwa 18 DZ i przekazała pałeczkę naszemu dowódcy – relacjonuje major Lipczyński.

Jednym z biegaczy był plut. Artur Błaszczyk z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który przebiegł 21 km. – Uczczenie w taki sposób pamięci naszego patrona było dla mnie zaszczytem – mówi plutonowy.

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka ma być cyklicznym przedsięwzięciem. – Na pewno będziemy się starali, aby uczestniczyło w niej jak najwięcej żołnierzy. Pozostaniemy przy równym podziale poszczególnych odcinków do pokonania przez ekipy z jednostek wchodzących w skład Dywizji – zapowiedział gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Generał dodaje, że chciałby wprowadzić też pewną formę rywalizacji. Dzięki temu co roku każda drużyna będzie mogła pobić swój rekord, a tym samym cała sztafeta pobiegnie szybciej. Dowódca Żelaznej Dywizji przypomniał też powiedzenie generała Buka, aby walczyć o osiągnięcie celu i dążyć do stworzenia zespołu, który będzie „pięścią powalającą przeciwnika, szybko i skutecznie”. 

SZUS

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto wojskowego sportu
Ocalały z transportu do Katynia
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO