moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

82. rocznica zbrodni katyńskiej

W całej Polsce obchodzony jest dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W czasie Apelu Pamięci w Warszawie został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy. „My, Polacy, nigdy nie wierzyliśmy w kłamstwo o zbrodni, chociaż o prawdzie nie wolno było głośno mówić” – podkreślał zwierzchnik sił zbrojnych. W uroczystościach wziął udział m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.

W Muzeum Katyńskim w Warszawie odbył się Apel Pamięci, podczas którego Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odczytał list zwierzchnika sił zbrojnych. Andrzej Duda nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ponieważ jest w drodze do Kijowa. Swoje przesłanie skierował między innymi do rodzin oficerów zmordowanych w Katyniu. „Rocznicę ujawnienia mordu w Katyniu – 13 kwietnia – już po raz piętnasty obchodzimy jako święto państwowe. Ale dzisiaj ta rocznica i tamto ludobójstwo przemawiają do nas jeszcze mocniej niż zazwyczaj. W ostatnich tygodniach nazwy miejsc związanych z zagładą polskich elit znów rozbrzmiały głośno – w dramatycznych informacjach zza wschodniej granicy” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Przez Starobielsk w obwodzie ługańskim, gdzie w klasztorze byli uwięzieni nasi oficerowie, przetoczyły się działania w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. Bomby rosyjskie spadły na cmentarz w Piatichatkach, gdzie pochowano zamordowanych przez charkowskie NKWD. Nekropolia w Bykowni we wschodniej części Kijowa dzieliła losy ostrzeliwanej stolicy Ukrainy. Wreszcie, przed 10 dniami świat dowiedział się o masakrze w Buczy i innych miejscowościach odzyskanych z rąk Rosjan przez siły ukraińskie. I podobnie jak działo się to w 1943 roku, niewątpliwi sprawcy znów wyparli się swoich czynów, kłamiąc w żywe oczy” – podkreślał prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, jak długo i w jaki sposób Moskwa wypierała się odpowiedzialności za mord w Katyniu. „Przez pół wieku usiłowała zrzucić z siebie winę, podtrzymując własną kłamliwą wersję przebiegu zbrodni. Tam, gdzie sięgało sowieckie władztwo, nakazywano wierzyć w fałsz historyczny i wpajać go dzieciom w szkołach, powielano go w publikacjach i podręcznikach. Ale my, Polacy, nigdy w to kłamstwo nie wierzyliśmy, chociaż o prawdzie nie wolno było głośno mówić”. Na koniec prezydent podkreślił zasługi badaczy i intelektualistów w ujawnieniu prawdy, a nade wszystko Rodzin Katyńskich, które zawsze przechowywały pamięć o swoich bliskich – bohaterach Niepodległej. „Dziękuję im dziś za to w imieniu naszej Ojczyzny” – napisał w liście Duda. Jak zapewnił, jest przekonany, że sprawcy aktów bestialstwa dokonywanych na Ukrainie zostaną potępieni i nazwani zbrodniarzami. „Będzie to początek kary, która ich dosięgnie” – zakończył swój list Andrzej Duda.


W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej polecamy lekturę naszego okolicznościowego wydawnictwa.
Mecenasem folderu jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

 

Kwiaty, filmy i wystawy

Uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej odbywają się dziś w całym kraju. W Warszawie kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani w Katyniu, złożył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Katyń jest symbolem zbrodni dokonanej na Polakach, którzy zostali wymordowani na skutek rozkazu z Kremla, żeby wyeliminować nasze elity, zniszczyć naród. To było ludobójstwo – powiedział szef MON-u.

O zbrodni katyńskiej przypominają szczególnie dziś również instytucje kultury. W Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się wernisaż wystawy „Ostaszków, skrzynka pocztowa nr 37”, przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Ekspozycja jest poświęcona losom polskich obywateli uwięzionych w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie i zgładzonych w Katyniu. Wystawa jest opatrzona cytatami w języku polski i rosyjskim. W Opolu natomiast zorganizowano wystawę dotyczącą Katynia. Przed budynkiem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu do 11 maja można będzie oglądać zdjęcia i publikacje prasowe na temat polskich jeńców w ZSRR. Wystawie towarzyszy cykl zajęć edukacyjnych „Katyń – prawda i kłamstwo”, które są prowadzone w muzeum i szkołach.

W związku z rocznicą zbrodni katyńskiej filmy na jej temat można za darmo zobaczyć na platformie 35MM.ONLINE oraz w serwisie Ninateka. Na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych i jego profilu na Facebooku została zamieszczona elektroniczna wersja publikacji „Katyń. Listy ekshumacyjne i dokumenty Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża 1943–1944” oraz kilka wystaw, które można zobaczyć online.

Jak narodziło się kłamstwo katyńskie

Wiosną 1940 na polecenie Biura Politycznego KC WKP(b) funkcjonariusze NKWD zamordowali prawie 22 tys. polskich obywateli, głównie oficerów Wojska Polskiego i policji, którzy dostali się do sowieckiej niewoli. Celem było m.in. zniszczenie polskich przedwojennych elit. Egzekucje przeprowadzone zostały w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, Twerze, Kijowie i Mińsku. Ślady mordu w katyńskim lesie odkryli polscy przymusowi robotnicy, których Organizacja Todt wysłała na okupowane tereny ZSRR. Rosyjscy chłopi opowiadali im o rozstrzeliwaniach i masowych grobach w głębi lasu.

11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała informację o odkryciu masowego grobu ze zwłokami polskich oficerów w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia stał się symboliczną rocznicą zbrodni katyńskiej.

Ale Sowieci nie zamierzali przyznać się do winy. „Masowych rozstrzeliwań Polaków w Lesie Katyńskim dokonywał niemiecki urząd wojenny, ukrywający się pod umowną nazwą „Sztab 537 batalionu roboczego” – brzmiała konkluzja raportu przygotowanego przez sowiecką komisję Nikołaja Burdenki. Dokument stał się fundamentem tzw. kłamstwa katyńskiego.

Do popełnienia mordu na polskich oficerach Moskwa przyznała się dopiero wiosną 1990 roku. 

KE

autor zdjęć: Maciej Nędzyńsk / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO