moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Andrzej Duda z wizytą w Kijowie

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii pojechali do Kijowa, aby okazać swoje wsparcie walczącej Ukrainie. – To nie wojna, to terroryzm – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Duda. Natomiast Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, poinformował, że USA przekażą ukraińskiej armii warty 800 mln dol. sprzęt wojskowy, m.in. transportery opancerzone, haubice, śmigłowce.

Kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden zdecydował o przekazaniu objętemu wojną krajowi broni, amunicji i „innego rodzaju pomocy” o wartości 800 mln dol. – Ukraińskie wojsko wykorzystało dostarczaną przez nas broń z druzgocącym skutkiem. W miarę jak Rosja przygotowuje się do zintensyfikowania ataku w regionie Donbasu, Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie zdolności do samoobrony – poinformował w komunikacie na stronie internetowej Białego Domu. Pakiet uwzględnia m.in. systemy i pociski artyleryjskie, wyrzutnie Javelin, transportery opancerzone M113, a także śmigłowce Mi-17. – Nie możemy na tym poprzestać. Zapewniłem prezydenta Ukrainy, że naród amerykański będzie nadal towarzyszył odważnemu narodowi ukraińskiemu w walce o wolność – zaznaczył Biden.

 

O swoim wsparciu dla Ukrainy zapewniali dziś także prezydenci Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nausėda, Łotwy – Egils Levits i Estonii – Alar Karis, którzy pojechali do Kijowa. Wcześniej jednak byli w Buczy i Borodziance, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścili się zbrodni na ukraińskich cywilach. – Widzieliśmy dwa oblicza tej wojny – stwierdził prezydent Andrzej Duda. Mówił o obliczu wojskowym, gdy walczą ze sobą armie, lecz także cywilnym, czyli zbombardowanych osiedlach i budynkach. – Jeśli ktoś wysyła samoloty i żołnierzy, żeby niszczyli domy mieszkalne i zabijali cywilów, to nie jest wojna, to okrucieństwo. To jest terroryzm! – grzmiał.

Duda zaznaczył, że to co robi Rosja w Ukrainie, to złamanie nie tylko prawa międzynarodowego, lecz także wszelkich reguł. – Dla tych, którzy je łamią, nie ma dzisiaj miejsca w społeczności międzynarodowej – podkreślił. Odniósł się również do kwestii nakładania na Federację Rosyjską kolejnych sankcji, które jego zdaniem muszą być sankcjami wykluczającymi. – Po to, aby doprowadziły do zakończenia tej wojny, ale były też przykładem na przyszłość, że tak nie wolno postępować. Że to nie jest akceptowalne – zaznaczył.

W podobnym tonie podczas konferencji prasowej wypowiadali się także prezydenci państw bałtyckich. – Chcę podziękować tym wspaniałym liderom tych wspaniałych państw, którzy są zawsze z nami. Oni jako pierwsi wspierali Ukrainę, która ma stać się częścią europejskiej rodziny – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Ze względów bezpieczeństwa wizyta prezydenta Polski i przywódców państw bałtyckich w Kijowie była do ostatniej chwili utrzymywana w tajemnicy. Wcześniej Kancelaria Prezydenta informowała, że dziś zwierzchnik sił zbrojnych odwiedzi żołnierzy z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Mimo tego spotkanie się odbyło. Do Lublina, gdzie stacjonuje wielonarodowa jednostka, pojechała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON-u złożył wojskowym świąteczne życzenia, podziękował za ich służbę, mówił także o sytuacji w Ukrainie i cierpieniu cywilów, którzy nie mają możliwości, aby się bronić. – Mamy do czynienia ze zbrodniami wojennymi. Wszyscy liczymy na to, że sprawiedliwość dosięgnie oprawców – powiedział. Przypomniał także, że poprzedni dowódca LITPOLUKRBRIG walczy dziś w Donbasie, nie tylko za swoją ojczyznę, lecz także za wolność Polski, Europy i całego wolnego świata. – Nie ulega wątpliwości, że reżim Putinowski postępuje krok po kroku odtwarzając imperium zła. Mam nadzieję, że to imperium zła zostanie pokonane. Naszym zadaniem jest wspieranie tych, którzy walczą o wolność – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Ukraina broni się już 49 dzień. Jak informuje tamtejszy Sztab Generalny Sił Zbrojnych, Rosja prowadziła ataki rakietowe w obwodach charkowskim i zaporoskim, cały czas stara się też zdobyć Mariupol. Napięta sytuacja panuje również w rejonach Siewierodoniecka, Rubiżnego i Popasnej, gdzie trwają próby przeprowadzenia operacji szturmowych. Natomiast w okolicach Południowego Bugu Rosjanie prowadzą działania rozpoznawcze z pokładów statków powietrznych.

Armia przekazała także informację, iż w południowo-wschodniej Ukrainie operują jednostki wojskowe wroga składające się z osób zwerbowanych podczas przymusowej mobilizacji w obwodach donieckim i ługańskim. W ten sposób miało powstać pięć pułków strzelców zmotoryzowanych. Każdy liczy do pięciu batalionów, które zasila po 300 żołnierzy, jednak większość z nich nie ma doświadczenia bojowego. Brakuje im też broni i amunicji. Działaniami tych pododdziałów kierują oficerowie rosyjscy.

Na terytoriach zajętych przez Rosjan mieszkańcy są poddawani kontrolom osobistym, sprawdzane są także ich domy. W obwodzie charkowskim została zakłócona sieć komórkowa, ponadto w wielu miejscach trwają operacje propagandowe, podczas których rosyjscy wojskowi starają się przekonać lokalną społeczność do zaprzestania walk. – Wzywamy obywateli, aby nie wierzyli we wrogą propagandę i kontynuowali opór – zaapelowali do Ukraińców żołnierze.

Informacje o kolejnych krokach agresora przekazał dziś ukraiński wywiad wojskowy (GUR). „Rosja nakazała zniszczenie wszelkich dowodów zbrodni jej armii na Ukrainie” – napisano w mediach społecznościowych. W tym celu na terenie objętego wojną państwa miały się pojawić mobilne krematoria. Dziennikarze informowali już, że Rosjanie wykorzystują je do palenia zwłok żołnierzy poległych z rąk Ukraińców, tym razem mają być w nich jednak kremowane zwłoki cywilów. Dotychczas do takich sytuacji miało dojść m.in. w Buczy, Mariupolu, a także w obwodzie ługańskim i czernihowskim.

Mimo że sytuacja w kraju pozostaje trudna, ukraińscy żołnierze odnoszą także sukcesy. Dziś zestrzelili dwa rosyjskie myśliwce, a także zniszczyli kolumnę wojskowych pojazdów. Dotychczasowe straty Rosji to prawie 20 tysięcy żołnierzy, a także 739 czołgów, 1964 bojowe wozy opancerzone, 358 systemów artyleryjskich i 64 przeciwlotnicze, 158 samolotów, 143 śmigłowce.

Jak informuje agencja Reutera, Wołodymyr Zełenski zaproponował dziś Rosji, że może wymienić Wiktora Medwedczuka, prorosyjskiego polityka, przyjaciela Putina, na ukraińskich jeńców wojennych. Wczoraj zatrzymały go służby specjalne Ukrainy. – Medwedczuk nie jest obywatelem Rosji, nie ma nic wspólnego ze specjalną operacją wojskową i nie wiemy, czy w ogóle chce mieć z nią coś wspólnego – skomentował propozycję Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Rosji, cytowany przez agencję Nexta.

Medwedczuk znalazł się na liście kolejnych osób objętych sankcjami, które dziś ogłosiła Wielka Brytania. Dotyczą one łącznie 206 osób i firm, w większości bezpośrednio związanych lub zaangażowanych we wspieranie separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja obecnie koncentruje swoje działania militarne.

Na świecie nie milkną echa wczorajszej konferencji prasowej prezydenta Joe Bidena. Podczas spotkania z dziennikarzami nazwał on działania Rosji ludobójstwem. Jak informuje Reuters, powtórzył te słowa publicznie raz jeszcze. – Tak, nazwałem to ludobójstwem, ponieważ stawało się coraz jaśniejsze, że Putin po prostu próbuje wymazać ideę bycia Ukraińcem, dowody są coraz większe – mówił amerykański prezydent dziennikarzom.

Wiele wskazuje na to, że Pakt Północnoatlantycki wkrótce powiększy się o nowych członków. Po tym, jak Finlandia zapowiedziała, że jest bliska podjęcia decyzji o przystąpieniu do NATO, podobne plany ma także rząd w Sztokholmie – poinformowały dziś tamtejsze media.

MM

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO