moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legia oficerska po raz drugi

Zakończył się pierwszy etap naboru ochotników na szkolenie oficerskie w ramach programu Legii Akademickiej. Wymogi formalne spełniło 219 osób, ale o tym, czy wezmą udział w szkoleniu ostatecznie zdecydują rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się pod koniec kwietnia. Zajęcia w jednostkach rozpoczną się w wakacje.

Po udanej pilotażowej wersji modułu oficerskiego Legii Akademickiej MON postanowiło kontynuować projekt szkolenia studentów – przyszłych podporuczników. Decyzję o naborze na szkolenie minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił w październiku. Aplikować mogli wyłącznie studenci mający stopień kaprala rezerwy. O ile w pilotażowej edycji szkolenia mogło wziąć udział niewiele ponad 50 ochotników, o tyle w tegorocznej – aż 250.

Przedstawiciele Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” czekali do końca stycznia na wnioski od osób zainteresowanych udziałem w szkoleniu. W lutym wszystkie nadesłane dokumenty przeanalizowała komisja kwalifikacyjna Biura. Poza wymogami formalnymi jednym z kryteriów branych pod uwagę był etap studiów, na którym znajduje się osoba aplikująca. Najwięcej punktów mogli zdobyć ci, którzy mają zaliczone osiem semestrów na jednolitych studiach magisterskich lub są absolwentami studiów II stopnia i obecnie kształcą się na kolejnym kierunku. Istotny był też kierunek studiów. – Komisja najwyżej punktowała kierunki techniczne, ekonomiczne, medyczne i prawnicze – informuje ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. programu „Zostań Żołnierzem RP”. Premiowani byli studenci na przykład WF czy kierunków humanistycznych.

Wybiorą najlepszych

Pierwszy etap kwalifikacji przeszło 219 osób. Pod koniec kwietnia zostaną one zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne w siedzibie Biura w Warszawie. Z ochotnikami spotka się komisja złożona między innymi z przedstawicieli Sztabu Generalnego WP, Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, a także Żandarmerii Wojskowej czy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, i oczywiście BdsPZŻ.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, kandydaci będą oceniani pod kątem prezentowanej postawy, w tym umiejętności prowadzenia konwersacji, płynności i logiczności wypowiedzi, kultury osobistej, ale też wiedzy o siłach zbrojnych. W ten sposób student będzie mógł zdobyć maksymalnie osiem punktów. Taka sama liczba punktów może być przyznana za motywację do służby. Tu ważnym atutem jest ukończenie na przykład certyfikowanej wojskowej klasy mundurowej czy ogólnokształcącego liceum lotniczego. Dodatkowe punkty otrzymają także dzieci, których rodzice żołnierze polegli w czasie służby. Maksymalnie osiem punktów będzie można zdobyć za uprawnienia przydatne w służbie (np. kurs ratownika pola walki) oraz osiągnięcia sportowe. Komisja oceni także (tu nie ma określonego limitu punktów), czy kandydat wcześniej angażował się w działania związane z obronnością, np. odbył służbę przygotowawczą czy terytorialną, działał w organizacjach proobronnych czy tych o charakterze ratowniczym, udzielał się jako wolontariusz, został honorowym dawcą krwi lub zdobył certyfikaty instruktorskie i językowe.

– W pierwszej edycji kandydaci naprawdę mieli czym się pochwalić: mieli ukończone kursy ratowników, SERE, szkolenia spadochronowe czy nurkowe. Liczymy, że podobnie będzie także teraz – mówi ppłk Krzyżanowski.

Wakacje w koszarach

Szkolenie rozpocznie się w lipcu w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Potrwa 47 dni i zakończy się egzaminami. Po ich pozytywnym zdaniu kandydaci z tytułem magistra zostaną awansowani do stopnia podporucznika rezerwy. Pozostali otrzymają mianowania po ukończeniu studiów i obronie pracy magisterskiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, część osób będzie mogła przejść szkolenie specjalistyczne. Ochotnicy, w zależności od posiadanego wykształcenia, będą się szkolić w jednostkach Żandarmerii Wojskowej, wojsk specjalnych oraz w Wojskowej Akademii Technicznej.

Program Legii Akademickiej jest realizowany od 2017 roku. W dotychczasowych czterech edycjach ponad 16 tys. studentów z prawie 70 uczelni ukończyło z sukcesem część praktyczną – zostało żołnierzami rezerwy. Obecnie trwa V edycja Legii. Program koordynuje Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO