moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielki finał za nami

Tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej tym razem wywalczyli uczniowie z liceum ogólnokształcącego w Rybniku. W nagrodę otrzymali puchar przechodni i zestaw trenażera pneumatycznego karabinka Beryl wz. 96. W II Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim uczestniczyły 142 drużyny. – Jestem pod wrażeniem wiedzy wszystkich uczestników turnieju – mówił płk Mirosław Bryś.

Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKlasa Wojskowa” został zorganizowany po raz drugi. W rywalizacji wzięła udział młodzież z oddziałów przygotowania wojskowego oraz programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, czyli programów edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, koordynowanych przez Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Do konkursu przystąpiły drużyny ze 142 placówek – w sumie 426 uczniów z całej Polski. W czwartek cztery najlepsze ekipy spotkały się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, by wziąć udział w finałowej rywalizacji.

 

Liczył się każdy punkt

Podczas dwóch półfinałów uczniowie zmierzyli się z sześcioma pytaniami z różnych dziedzin wiedzy ogólnowojskowej. Na wskazanie odpowiedzi za każdym razem mieli 10 s, jeśli odpowiedzieli prawidłowo – otrzymywali jeden punkt.

W pierwszym starciu zmierzyły się ekipy z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu (Zuzanna Malarz, Wiktoria Chełminiak, Katarzyna Kołodziej) oraz Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku należącego do Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach (Marta Wacławczyk, Oktawian Muras, Mateusz Mysłek). Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. konwencji genewskiej, taktyk stosowanych podczas natarcia czy technik celnego strzelania. Rozgrywka zakończyła się remisem 5:5, więc o przejściu do finału zadecydowało siódme pytanie, w którym liczyła się nie tylko poprawność, lecz także szybkość udzielenia odpowiedzi. W dodatkowym pytaniu: „co jest ważniejsze: zasady czy wymogi dowodzenia?” uczniowie z Rybnika prawidłowo wskazali na wymogi, co dało im przewagę nad rywalami.

Drugi z półfinałów rozegrał się pomiędzy drużynami z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim (Martyna Dąbrowska, Izabela Hermańska, Nadia Waliszewska) i Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu (Wiktoria Gabrielczyk, Weronika Szopa, Jakub Zduński). Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu m.in. manewrów ogniem pododdziału, budowy pocisku T-45 i czynności, jakie trzeba wykonać podczas celowania za pomocą przyrządów mechanicznych. Jednym punktem zwyciężyła ekipa z Golubia-Dobrzynia. I to jej uczniowie stanęli do wielkiego finału z kolegami z Rybnika.

Wielki finał

Sześć pytań padło także w rozgrywce finałowej. Tym razem młodzież musiała się wykazać wiedzą dotyczącą np. zarówno międzynarodowego prawa humanitarnego podczas konfliktów zbrojnych, jak i zasad działania busoli. Ostatecznie wynikiem 5:4 zwyciężyli uczniowie z Rybnika. Poza tytułem Mistrza EkstraKlasy Wojskowej otrzymali również puchar przechodni, który przekazała im Estera Bielecka z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, członkini zwycięskiego zespołu I edycji turnieju. Nagrodę główną, czyli zestaw trenażera pneumatycznego karabinka Beryl wz. 96, ufundowaną przez Fabrykę Broni „Łucznik”- Radom, wręczył zwycięzcom Wojciech Arndt, prezes zarządu spółki.

Wszyscy półfinaliści otrzymali puchary i medale. – Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami. Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej wiedzy o wojsku. Mam nadzieję, że wasz udział w konkursie, wasza pasja, sprawi, że w przyszłości zasilicie szeregi Wojska Polskiego – mówił do uczniów płk Mirosław Bryś, pełnomocnik MON-u do spraw utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Jak to się zaczęło

Po raz pierwszy turniej wiedzy o wojsku odbył się w 2021 roku. Do rywalizacji przystąpiło 99 szkół i niemal 300 uczniów. Jesienią ubiegłego roku ogłoszono nabór do drugiej edycji konkursu. Do udziału w rozgrywkach zakwalifikowały się 142 placówki, które we własnym zakresie wyłoniły trzyosobowe reprezentacje uczniów. Podczas pierwszego etapu eliminacji 426 uczniów sprawdzało swoje przygotowanie w ramach testów online. Najpierw odpowiadali oni indywidualnie (na 50 losowo wybranych przez komputer pytań), potem punkty każdej szkolnej ekipy były sumowane. W ten sposób spośród wszystkich reprezentacji zostało wyłonionych 16 najlepszych drużyn. Rozpoczęły one rozgrywki w systemie pucharowym i rywalizowały w ośmiu parach. Osiem ekip przeszło do następnego etapu, a jego czterech zwycięzców spotkało się w wielkim finale.

Rozgrywki zorganizowało Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” przy wsparciu Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Zbrojna.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem RP

dodaj komentarz

komentarze


Jeśli nie Jastrząb, to…
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Psiakrew, harmata!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Hiszpański palimpsest
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO