moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przejdź szlakiem na Monte Cassino

„Nie idź na skróty”, przejdź śladem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i oddaj hołd walczącym o Monte Cassino – to hasło pierwszego marszu historycznym szlakiem na słynne wzgórze. W trekkingu, który się odbędzie 18 maja w 78. rocznicę bitwy, może wziąć udział każdy. Trasa prowadzi po ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

– Zapraszamy do poznania polskiej historii bez rutyny i choć w małym stopniu doświadczenia tego, co czuli żołnierze zdobywający 78 lat temu wzgórze Monte Cassino – mówiła Anna Putkiewicz, redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” i zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego podczas konferencji promującej pierwszy oficjalny marsz historycznym szlakiem słynnej bitwy.

Jak przypomniała redaktor podczas spotkania w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, idea ścieżki historyczno-edukacyjnej prowadzącej śladami walk żołnierzy 2 Korpusu Polskiego narodziła się trzy lata temu z inicjatywy WIW-u. – Chcieliśmy, aby każdy, kto znajdzie się na tych wzgórzach, dowiedział się o walkach Polaków w maju 1944 roku i poznał historię żołnierzy gen. Władysława Andersa – tłumaczyła Anna Putkiewicz. Dodała, że dzieje żołnierzy 2 KP odzwierciedlają polską historię w okresie II wojny: atak Rosji na nasz kraj, tragedię zbrodni katyńskiej, zesłanie do syberyjskich łagrów oraz walkę o wolną Polskę. – Dziś to przesłanie walki o wolność nabrało znów szczególnego znaczenia w świetle wojny, która toczy się na Ukrainie – zaznaczyła Anna Putkiewicz.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

18 maja 2021 roku ścieżkę edukacyjną otworzył Mariusz Błaszczak, minister obrony, podczas obchodów 77. rocznicy bitwy o Monte Cassino. – Ścieżka ta w sposób atrakcyjny upamiętnia bitwę i dzięki niej turyści mogą umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody walki – mówił wówczas szef MON-u. Dodał, że ta inicjatywa w nowoczesny sposób oddaje hołd polskim żołnierzom 2 KP.

Pierwszy oficjalny trekking historycznym szlakiem odbędzie się 18 maja w 78. rocznicę bitwy. – Szukając nowych sposobów opowiedzenia o naszej trudnej historii, połączyliśmy w tym marszu ideę edukacji historycznej i wyzwania sportowego – podkreślał podczas konferencji dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która sfinansowała powstanie historycznego szlaku. Zarzecki dodał, że możliwość przejścia ścieżką na Monte Cassino pozwoli w oryginalny sposób poznać dzieje polskich żołnierzy i lepiej zrozumieć, z jakim trudem zdobywali wzgórze.

– Zapraszam do obejrzenia na własne oczy miejsc, o które walczyli podkomendni gen. Andersa, i oddania czci polskim bohaterom – mówił prezes PFN-u. Jednocześnie podziękował ministrom: obrony Mariuszowi Błaszczakowi i kultury Piotrowi Glińskiemu za objęcie wydarzenia honorowym patronatem i umieszczenie marszu w programie oficjalnych obchodów 78. rocznicy bitwy.

O szczegółach trekkingu na Monte Cassino mówił jego organizator, olimpijczyk Bogusław Mamiński, prezes stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje. – Wyruszymy o dziesiątej rano z centrum Cassino, przejście 12-kilometrowej trasy zajmie około pięciu godzin – wyliczał. Po szlaku będzie oprowadzał Pino Valente, włoski pasjonat historii i przewodnik szlakiem bitwy. Uczestnicy marszu zatrzymają się przy każdej z 12 tablic, które zostały umieszczone w miejscach związanych z walkami o wzgórze. Podczas trekkingu będzie też można skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe, która przybliży wydarzenia, które toczyły się w mijanych miejscach. Sportowiec zapewniał, że w marszu może wziąć udział każdy – od dzieci po seniorów – ale ponieważ ścieżka prowadzi częściowo górskimi szlakami, warto się do tego wyzwania przygotować kondycyjnie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim obuwiu, ubraniu i zabraniu czegoś do jedzenia. Wodę na trasie zapewnia organizator. Jak poinformował Mamiński, swoją obecność zapowiedzieli już Włosi i żołnierze z bazy NATO spod Neapolu.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

– Zachęcam wszystkich, udział jest bezpłatny, trzeba tylko zarejestrować się w naszym punkcie informacyjnym w Cassino między 12 a 18 maja – zaznaczył Mamiński. Każdy, kto stawi się na szlaku, dostanie okolicznościowe koszulki, poczęstunek pod koniec trekkingu i zaproszenie na oficjalne uroczystości rocznicowe, które są zaplanowane na popołudnie 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Sportowiec zaprosił jednocześnie na bieg na Monte Cassino, który odbędzie się 15 maja. Więcej informacji o trekkingu i biegu znajduje się na stronie stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje.

Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że szlak nie powstałby bez współpracy i pomocy Włochów, szczególnie władz miasta Cassino. – Pamiętamy o dokonaniach Polaków. Zawsze bierzemy udział w obchodach rocznicy zdobycia wzgórza, a w tym roku pójdziemy również w marszu historycznym szlakiem polskich żołnierzy – mówił dr Enzo Salera, burmistrz Cassino w nagraniu przesłanym uczestnikom spotkania.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Trakt historyczno-edukacyjny na Monte Cassino prowadzi z centrum miasta Cassino zboczami wzgórza aż do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. Liczącą 12 km drogę oznakowano 12 tablicami ustawionymi w miejscach związanych z walką Polaków. Umieszczono na nich informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Oznaczono m.in. Drogę Polskich Saperów, czyli ścieżkę, którą jechał ciężki sprzęt i dostarczano zaopatrzenie; punkt wskazujący na wzgórze Widmo i wzgórze 575, zdobywane przez 5 Kresową Dywizję Piechoty, oraz Domek Doktora, stanowiący punkt opatrunkowy żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Ścieżka kończy się przy obelisku 3 DSK na wzgórzu 593.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO