moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Udany debiut polskich kadetów

Bieg na orientację w labiryncie, tory przeszkód, konkurencje strzeleckie i z ratownictwa pola walki – m.in. z takimi wyzwaniami zmierzyli się uczestnicy II Międzynarodowych Mistrzostw Kadetów na Węgrzech. – To były wymagające zawody, jestem dumny z moich podopiecznych – mówi opiekun polskiej drużyny ppor. Paweł Żygliński, koordynator klas wojskowych w żywieckiej szkole średniej.

Podczas trzydniowych zawodów do rywalizacji przystąpiło w sumie 11 czteroosobowych zespołów uczniów klas wojskowych z Węgier, Czech, Serbii, Austrii i Rumunii. Do udziału w tych mistrzostwach, organizowanych przez węgierskie Ministerstwo Obrony przy współpracy z organizacją społeczną Honvédelmi Sportszövetség, po raz pierwszy zostali zaproszeni także Polacy. Na Węgry pojechali: Igor Mrowiec, Karol Piecha, Jakub Strączek i Kacper Piech, na co dzień uczniowie klas wojskowych w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy.

 

Na orientację po labiryncie

Polscy zawodnicy świetnie wypadli w biegu sztafetowym 4 x 1000 m z gumową repliką broni, dobrze poradzili też sobie na torach sprawnościowych, a także w połączonej z bieganiem konkurencji strzeleckiej z broni laserowej. Ta tylko pozornie była łatwa. – Zaczęło się od biegu na 400 m, potem było strzelanie z postawy stojącej, znowu bieg i strzelanie z pozycji klęczącej, a po ostatniej pętli ponownie strzelanie, tym razem na leżąco. Za każde nietrafienie zawodnik musiał biec rundę karną. To wymagająca konkurencja, bo w warunkach zmęczenia, oddanie celnego strzału bywa wyzwaniem – zauważa ppor. Paweł Żygliński, nauczyciel zajęć wojskowych i wychowania fizycznego, koordynator klas wojskowych i od ponad trzech lat żołnierz 13 Śląskiej Brygady OT.

Nieco słabsze wyniki polscy uczniowie osiągnęli podczas biegu na orientację w labiryncie oraz w rzucie granatem – ten wykorzystywany podczas zawodów był zupełnie inny i różnił się ciężarem od granatów RG 42, na których trenowali Polacy. Dużym zaskoczeniem dla polskiej ekipy było też zajęcie dopiero 9. lokaty w konkurencji z zakresu medycyny pola walki. – Można powiedzieć, że chłopaków zgubiło świetne wyszkolenie. Wobec poszkodowanego wykonali całą procedurę ratowniczą, np. sprawdzili, czy nie występują krwawienia z ran postrzałowych. Potem okazało się, że wymagane były jedynie najprostsze czynności, jak zdjęcie poszkodowanemu hełmu i kamizelki oraz sprawdzenie drożności dróg oddechowych. Liczyło się jak najszybsze ukończenie zadania, a nie dokładność w procedurach – mówi ppor. Żygliński.

Konkurencje niespodzianki

Podczas zawodów nie obyło się bez niespodzianek. Choć polscy kadeci przygotowali się pod konkurencje z zeszłego roku, na miejscu okazało się, że organizatorzy zaplanowali też nowe zadania – np. strzeleckie z wykorzystaniem paintballa, a konkurencja z przeszkodami wodnymi została zamieniona na dwa zadania z pływania łodzią. – Była ona ciężko sterowna i każdy manewr wymagał od nas sporego wysiłku oraz zgrania, którego z uwagi na brak treningów niestety nie mieliśmy. Szkoda, bo gdybyśmy wiedzieli o takim zadaniu, moglibyśmy wcześniej poćwiczyć i nauczyć się odpowiednio rozkładać siły w grupie. Była to więc dla nas zdecydowanie najtrudniejsza konkurencja – mówi Igor Mrowiec, członek uczniowskiej drużyny.

Cenne doświadczenia

Ostatecznie polscy uczniowie uplasowali się w połowie stawki. – Walczyli dzielnie, do samego końca i jak na pierwszy udział w tak trudnych i wymagających zawodach, jestem dumny z ich piątego miejsca – podkreśla ppor. Paweł Żygliński.
Igor z kolei zaznacza: – Mieliśmy apetyt na więcej, bo nasze ambicje sięgają znacznie wyżej. Zapewniam, że jeśli będzie nam dane ponownie wziąć udział w takich zawodach, będziemy celować w złoto – mówi uczeń. Przyznaje też, że sam udział w wydarzeniu był dla nich niesamowitą przygodą. – Mieliśmy okazję zintegrować się z kadetami z innych państw, podpytać ich, jak wygląda u nich nauka i szkolenie, a także zdobyć mnóstwo cennych doświadczeń, które na pewno zaowocują w przyszłości – podsumowuje.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Klasy Wojskowe - ZSAiO Żywiec-Moszczanica

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kurs z dzwonem
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO