moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Droga Hannibala wzięta!

Przerzut sił na dużą odległość to część manewrów „Defender Europe ’22”. Pojazdy 10 Brygady Kawalerii Pancernej dotarły na poligon w Drawsku, przejeżdżając ponad 330 km trudnej trasy, tzw. drogi Hannibala. W szybkim jej pokonaniu pomogli zachodniopomorscy terytorialsi. – Znamy ten teren, do takich działań zostaliśmy powołani – mówi płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 BOT.

Czołgi i transportery 10 Brygady Kawalerii Pancernej pokonały kilkusetkilometrową trasę w ciągu czterech dni. Wojskowe kolumny jechały m.in. tzw. drogą Hannibala. To zbudowana jeszcze w połowie ubiegłego wieku droga przeznaczona dla pojazdów gąsienicowych, łącząca poligony w Żaganiu i Drawsku. Większość trasy biegnie przez tereny leśne, poza tym żołnierze w czołgach i pojazdach inżynieryjnych musieli pokonać także przeprawę wodną.

Jednocześnie droga Hannibala krzyżuje się z drogami publicznymi, gdzie odbywa się normalny ruch, wojskowe wozy musiały więc przejechać także przez wioski i miasteczka. W sprawnym przeprowadzeniu kawalerzystów przez te tereny pomogli żołnierze 141 Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna, jednostki wchodzącej w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zorganizowali oni punkty kontrolne na trasie przejazdu pancernej kolumny przez województwo zachodniopomorskie. Wśród newralgicznych miejsc było miasteczko, w którym kolumna czołgów Leopard 2A4 i 2PL oraz wozów inżynieryjnych musiała przejechać przez centrum. W innym miejscu z kolei kawalerzyści przekraczali ruchliwą drogę krajową. – W kilkudziesięciu punktach wyznaczonych na trasie przejazdu kolumny nasi żołnierze dbali o bezpieczeństwo pieszych i pojazdów oraz sprawny przejazd wojska. Zabezpieczono skrzyżowania ulic i zadbano, aby nie pojawiły się na trasie inne pojazdy – mówi ppłk Maciej Paul, dowódca 141 Batalionu Lekkiej Piechoty. Posterunki były rozwijane i zwijane na krótko przed przejazdem kolumny, aby nie utrudniać normalnego ruchu pojazdów i pieszych. – Zadanie to wymagało zaangażowania niemal kompanii żołnierzy, uprzednio przeszkolonych pod kątem kierowania ruchem – dodaje oficer. Podczas przeprowadzania pancernych pojazdów terytorialsi współpracowali ze służbami porządkowymi, przede wszystkim policją czy strażami gminnymi.

Druga część operacji polegała na wsparciu rozładunku i przejazdu kolejnych pojazdów 10 Brygady Kawalerii Pancernej, które na poligon w Drawsku Pomorskim trafiły na kolejowych lawetach. Podobnie jak w przypadku przejazdu kolumny pancernej drogą Hannibala posterunki żołnierzy WOT-u zabezpieczały miejsce rozładunku sprzętu kawalerzystów, głównie bojowych wozów piechoty, a także trasę przejazdu konwoju. Tym razem również zadania wykonywane były we współpracy z Żandarmerią Wojskową i Strażą Ochrony Kolei.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy uczestniczyli w takim ćwiczeniu. – Nasz udział w tej operacji jest w pełni uzasadniony, bo do tego typu zadań zostaliśmy jako WOT stworzeni – podkreśla płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 BOT. – Wsparcie w poruszaniu się i manewrach wojsk to nasze zadanie. Żołnierze naszej brygady pochodzą stąd, znają teren i potrafią wskazać drogę oraz zapewnić sprawne poruszanie się wojsk w przydzielonym rejonie odpowiedzialności, którym w przypadku 14 BOT jest województwo zachodniopomorskie – dodaje dowódca.

Cała operacja była częścią rozpoczętych właśnie ćwiczeń „Defender Europe ’22”, w których bierze udział w sumie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 państw. A kluczowe części manewrów odbywają się m.in. na terenie drawskiego poligonu. Żołnierze 14 BOT po wprowadzeniu na poligon wojsk 10 Brygady Kawalerii Pancernej pozostaną na nim i będą dalej ćwiczyć z wojskami operacyjnymi.

Marcin Górka

autor zdjęć: Małgorzata Górka

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Grand Quadriga ‘24”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO