moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!

Powstaniec warszawski, Marian Popek „Bokser”, otrzyma wsparcie, m.in. na leczenie, dzięki aukcji charytatywnej płk. rez. Szczepana Głuszczaka, laureata Buzdygana Internautów. Oficer nagrodę „Polski Zbrojnej” przekazał na licytację już po raz dziesiąty, tym razem ostatni. Dzięki dotychczasowym licytacjom udało się zebrać ponad 60 tys. zł i pomóc m.in. weteranom misji.

Dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego płk rez. Szczepan Głuszczak przekazał Buzdygan zwycięzcom ostatniej licytacji. – Kiedy w 2019 roku odbierałem nagrodę Buzdygana Internautów, obiecałem, że nie będzie się kurzyć na półce. I dotrzymałem słowa, bo nagroda zmieniła właściciela aż dziesięć razy – mówi płk rez. Szczepan Głuszczak. Tym razem otrzymali ją zwycięzcy licytacji zorganizowanej dla Mariana Popka „Boksera”, powstańca warszawskiego, żołnierza Zgrupowania „Reduta Kaliska”, który 1 sierpnia 1944 roku brał udział w zwycięskim ataku na „Antonin” (warszawski budynek księży orionistów), opanowany przez oddział SS z Dywizji Hermana Goeringa, a do 9 sierpnia bronił fabryki Monopol Tytoniowy.

Bohater powstania dziś jest bardzo schorowany i ma duże trudności z poruszaniem się. Pieniądze zebrane dzięki licytacji zostaną przeznaczone na pobyt powstańca w sanatorium oraz poprawę jego warunków mieszkaniowych. – Pomysł wsparcia pana Mariana podsunęli mi motocykliści z mundurowego klubu Smoking Barrels – przyznał Głuszczak.

Internetowa licytacja zakończyła się zwycięstwem aż trójki osób: Krystyny Hebdy, Jerzego Ciszewskiego i Rafała Ciszewskiego. Łącznie udało się zebrać 14,5 tys. zł. Zwycięzcy aukcji nie pierwszy raz wsparli inicjatywę Szczepana Głuszczaka. – Zarówno Krystyna Hebda, jak i Jerzy Ciszewski od początku biorą udział w licytacjach – mówi płk Głuszczak. Skąd chęć wsparcia właśnie tej idei? Jerzy Ciszewski przyznaje, że ujął go pomysł Głuszczaka. – Bardzo podobało mi się to, że swoją nagrodę spożytkował w najlepszy możliwy sposób, czyli pomagając potrzebującym. A dzięki temu, że każdy kolejny zwycięzca aukcji przekazywał ją z powrotem właścicielowi, mogła znów trafić na licytację i ta idea wciąż żyła – mówi zwycięzca licytacji.

Co dalej z Buzdyganem? Na pewno nie będzie już przedmiotem licytacji. Płk Szczepan Głuszczak zapewnia, że to definitywnie jego ostatnia aukcja. – Pomysł już się wyczerpał, postanowiłem zamknąć ten etap, kiedy zauważyłem, że w licytacjach biorą udział te same osoby. Czas na coś nowego – mówi pułkownik. Być może nagroda zostanie eksponatem Muzeum Powstania Warszawskiego lub Muzeum Wojska Polskiego, jednak decyzje jeszcze nie zapadły.

Historia licytacji Buzdygana Szczepana Głuszczaka zaczyna się w 2019 roku. Pułkownik, wówczas dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, otrzymał Buzdygan Internautów, nagrodę „Polski Zbrojnej”, przyznawaną przez naszych czytelników. Docenili oni oficera za zorganizowanie „Projektu Wojownik”, czyli cyklu zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem sportowych mistrzów. Płk Głuszczak postanowił wtedy wystawić Buzdygan na aukcji charytatywnej i w ten sposób wspomóc finansowo potrzebujących. Licytację wygrali żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dzięki którym ponad 2 tys. zł trafiło do Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Terytorialsi nie zachowali jednak Buzdygana dla siebie. Zwrócili go właścicielowi, a ten znów otworzył licytację. I tak trwało to do dziś!

Buzdygan był dotychczas licytowany dziesięć razy, dzięki temu do potrzebujących trafiło ponad 64 tys. zł. Pomoc otrzymali m.in. Piotr Ziębakowski, niewidomy weteran z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Bruno, syn byłego żołnierza Formozy, oraz „Tasior”, weteran misji w Afganistanie. Wsparcie wielokrotnie trafiało również do fundacji zajmujących się pomocą dla weteranów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO