moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych

W piątek, 10 czerwca, w świnoujskim Porcie Wojennym, miała miejsce uroczystość przekazania dowodzenia 2 Dywizjonem Okrętów Transportowo-Minowych. Ze stanowiska ustąpił komandor Marek Obrębski, który przez ostatnie 4 lata dowodził jednostką i został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w COM - DKM. Nowym dowódcą dywizjonu został komandor porucznik Piotr Mazurek.

– Największą wartością tej jednostki są ludzie, którzy tworzą jej potencjał i wizerunek. W dniu dzisiejszym z całą stanowczością i świadomością powtarzam to raz jeszcze. To Wy oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej stanowicie sól tej jednostki […] Zawsze widziałem u Was zapał, chęć współpracy, zaangażowanie, szacunek do drugiego człowieka i kulturę osobistą. Utrzymujcie dalej taką postawę, a potencjał jakim dysponujecie będzie nadal pomnażał sukcesy dywizjonu – tymi słowami ustępujący ze stanowiska komandor Marek Obrębski pożegnał się z podwładnymi, życząc jednocześnie swojemu następcy wielu służbowych sukcesów oraz dowódczego szczęścia.

Nowy dowódca komandor porucznik Piotr Mazurek w swoim okolicznościowym przemówieniu podziękował za zaufanie przełożonym oraz zwrócił się bezpośrednio do podległych mu żołnierzy: „Stojącym przede mną oficerom, podoficerom i marynarzom 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo Minowych, mogę obiecać, że nie będę wymagał więcej niż wymagam od samego siebie, będę pracował tak ciężko jak Wy służycie dla naszej jednostki. Obiecuję zdobyć i utrzymać szacunek dla siebie jako Dowódcy i co istotniejsze zaufanie do decyzji, które będę musiał podejmować […] Obiecuję również dołożyć wszelkich starań żebyście byli ze mnie dumni, tak jak ja jestem dumny z Waszej służby i profesjonalizmu, którego jestem świadkiem, na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat służby na okrętach dywizjonu i w jego sztabie.”

REKLAMA

Następnie w obecności komandora Włodzimierza Kułagina, dowódcy 8.FOW, podpisane zostały protokoły  zdania  i objęcia dowodzenia jednostką. Z okazji objęcia obowiązków dowódcy dywizjonu na wszystkich jednostkach pływających dywizjonu podniesiono wielką galę banderową.

Komandor porucznik Piotr Mazurek jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po ukończeniu studiów w 2003 roku rozpoczął służbę w 2. Dywizjonie Okrętów Transportowo - Minowych. Przeszedł wszystkie szczeble kariery na okręcie, od dowódcy działu poprzez zastępcę dowódcy okrętu, aż po dowódcę okrętu. Przez ponad 6 lat dowodził okrętem ORP Lublin. Pełnił również służbę w sztabie dywizjonu oraz w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Od 2017 roku zajmował stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu - szefa sztabu 2.dOTrM. Z dniem 6 czerwca 2022 roku został mianowany na stopień komandora porucznika i wyznaczony na stanowisko dowódcy 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych.

2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych jest oddziałem taktycznym 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu odpowiedzialnym za transport drogą morską wojsk i sprzętu technicznego oraz stawianie obronnych zagród minowych przeciwko pojedynczym okrętom i zespołom. Okręty dywizjonu posiadają możliwości załadunku oraz wyładunku techniki wojskowej zarówno w porcie, jak i na nieuzbrojonym brzegu. Jednym z zadań jest także zapewnienie platformy dowodzenia międzynarodowymi zespołami okrętów składającymi się z okrętów walki przeciwminowej różnych klas. W skład dywizjonu wchodzi 5 okrętów transportowo-minowych, 3 kutry transportowe oraz okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

Tekst: Sekcja Prasowa 8 FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Pożegnanie z Iskrą
 
Powrót do korzeni
Kask weterana może być twój!
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ostatni rozdział generała
Desant do Jeziora Żywieckiego
„Biorą inni, bierzmy i my”
Zwiad ze spadochronem
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uratować rannego!
Trzeci turnus na szkoleniu
O pomocy dla Ukrainy
AFN uderzył w Kołobrzegu
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Młot na bolszewików
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Przemysł idzie w OPL
Operacja „Śluza”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Śladem profesjonalistów
Polacy świętują z żołnierzami
Szkolenie na klifie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Akademia Abrams ruszyła!
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
O jeden most za daleko?
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wyjście z cienia
Wizyta w PKW Łotwa
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Włoscy lotnicy w Malborku
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Kolektywna obrona to priorytet
Raptory lecą do Polski
1 Kadrowa idzie w bój
Wszystkiego najlepszego!
CASA na pomoc rannym w wypadku
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Katorżnik nie odpuszcza
Wymiana ciosów w Ukrainie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Raptory już w Polsce
Awanse w święto wojska
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
NATO zmienia priorytety
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Rozkaz ludobójstwa
Nowy dowódca 18 Dywizji
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Żołnierze świętowali
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO