moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego

Kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zatwierdził dziś umowę, dzięki której polskie siły zbrojne otrzymają 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych tego sprzętu. Pierwsze jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców czy dronów. Pierwsza umowa na dostarczenie tego sprzętu dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził aneks do dokumentu, dzięki czemu siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne i wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że Pioruny, produkowane przez firmę Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały przekazane także Ukrainie jeszcze przed wybuchem wojny. – Okazało się, że Ukraińcy dzięki nim skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską – podkreślił. Minister zaznaczył także, że pierwsze egzemplarze zamówionego dziś uzbrojenia trafią do armii jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa. Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, żeby odstraszyć agresora – zaznaczył.

REKLAMA


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak powiedział także, że Polska, która dziś wydaje ponad 2% PKB na obronność (od przyszłego roku będzie to 3% PKB), jest obecnie jednym z liderów w tym zakresie wśród państw należących do NATO. Dodatkowe środki na zakupy ma zagwarantować także uruchomiony właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, co oznacza, że wkrótce można spodziewać się kolejnych zamówień uzbrojenia. – To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ. – Cieszymy się, że produkt z Meska jest dziś tak chwalony, choć ubolewamy, że ma to związek z konfliktem, jaki toczy się w Ukrainie – powiedział. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym. – Dlatego to dla nas bardzo ważne, aby szybko zostały dostarczone polskiej armii. Zwiększanie zdolności produkcyjnych, możliwości i tempa dostaw to obecnie najważniejszy element naszej działalności – podkreślił Sebastian Chwałek.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zwiad ze spadochronem
Polacy świętują z żołnierzami
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Katorżnik nie odpuszcza
O jeden most za daleko?
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Awanse w święto wojska
Raptory już w Polsce
Operacja „Śluza”
Akademia Abrams ruszyła!
Powrót do korzeni
Kask weterana może być twój!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Śladem profesjonalistów
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Nowy dowódca 18 Dywizji
AFN uderzył w Kołobrzegu
Szkolenie na klifie
Trzeci turnus na szkoleniu
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Raptory lecą do Polski
„Biorą inni, bierzmy i my”
Żołnierze świętowali
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wszystkiego najlepszego!
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
1 Kadrowa idzie w bój
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Kolektywna obrona to priorytet
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
CASA na pomoc rannym w wypadku
NATO zmienia priorytety
Ostatni rozdział generała
Wyjście z cienia
Wymiana ciosów w Ukrainie
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Przemysł idzie w OPL
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Młot na bolszewików
Desant do Jeziora Żywieckiego
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Armata nowej generacji dla Kormoranów
O pomocy dla Ukrainy
Wizyta w PKW Łotwa
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Włoscy lotnicy w Malborku
Pożegnanie z Iskrą
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Uratować rannego!
Rozkaz ludobójstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO