moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT organizuje szkolenia w wakacje

Zamiast wakacyjnych wycieczek – szkolenie wojskowe na poligonie. Blisko 500 osób zdecydowało się spróbować swoich sił w zajęciach dla kandydatów na żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Przed nimi 16 dni nauki taktyki, łączności, strzelania i udzielania pierwszej pomocy. Podstaw żołnierskiego rzemiosła będą ich uczyć instruktorzy z WOT-u.

Ruszyła kolejna odsłona projektu „Wakacje z WOT”. Dzięki niemu uczniowie szkół średnich, którzy ukończyli 18 lat oraz studenci mogą wykorzystać wakacyjną przerwę na szkolenie podstawowe i rozpocząć służbę w wojskach obrony terytorialnej. To też okazja dla osób, które tylko w okresie wakacji mogą poświęcić czas armii, np. nauczyciele. W tym roku pierwsze kursy w ramach programu będą realizowane w czterech województwach: małopolskim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim. Łącznie przystąpi do nich niemal 500 osób.

Ponad dwa letnie tygodnie spędzi w WOT m.in. 150 kandydatów do służby w 11 Małopolskiej Brygadzie OT. – W szkoleniu rozpoczętym 25 czerwca nie wszyscy mogli wziąć udział ze względu na wakacyjne plany. Między innymi dla takich osób 16 września odbędzie się kolejny kurs – mówi por. Adam Trębacz, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady OT. – To będzie też dobry czas, by szkolenie przeszli studenci oraz wykładowcy akademiccy – dodaje oficer. W 13 Śląskiej Brygadzie OT na „szesnastkę” stawiło się 88 osób, natomiast w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT na razie 140 osób. – Nasze szkolenie rozpocznie się dopiero 12 sierpnia, więc ochotników prawdopodobnie będzie więcej.

REKLAMA

Rekruterzy spodziewają się około 200 osób – mówi por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Z kolei w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie OT wakacyjne zajęcia rozpoczną się 8 lipca. – Do tej pory zgłosiło się do nas 80 chętnych – informuje kpt. Marcin Kowal, oficer prasowy brygady. – Przygotowaliśmy również ćwiczenia w drugim terminie, dla tych, którzy z jakichś powodów nie mogą się u nas stawić w lipcu. Odbędzie się ono na początku września – dodaje oficer. W 10 Świętokrzyskiej Brygadzie OT równolegle z wakacyjnymi kursami będą prowadzone zajęcia praktyczne dla studentów z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Rzeszowie oraz Politechniki Świętokrzyskiej, którzy biorą udział w programie „Legia Akademicka”. Żołnierze będą uczyć ochotników taktyki, strzelectwa i podstaw dowodzenia. – Po raz pierwszy sprawdzimy się w roli instruktorów zajęć praktycznych, do tej pory prowadziliśmy tylko teoretyczne – wyjaśnia kpt. Kowal.

Uczestnicy programu „Wakacje z WOT” odbędą 16-dniowe szkolenie, które rozpocznie się od rozmowy z psychologiem, następnie kandydaci na żołnierzy przejdą kurs BHP i otrzymają umundurowanie oraz sprzęt. W ciągu kolejnych dni nauczą się podstaw taktyki, łączności, obsługi broni i udzielania pierwszej pomocy. „Szesnastka” zakończy się egzaminem – pętlą taktyczną, a ci, którzy go zdadzą, złożą przysięgę wojskową.

Projekt „Wakacje z WOT” powstał w 2019 roku. Do tej pory ze szkoleń organizowanych w czasie wakacji skorzystało ponad 8000 ochotników.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Śluza”
 
Wizyta w PKW Łotwa
O pomocy dla Ukrainy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przemysł idzie w OPL
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Akademia Abrams ruszyła!
Awanse w święto wojska
Polacy świętują z żołnierzami
CASA na pomoc rannym w wypadku
Zwiad ze spadochronem
„Biorą inni, bierzmy i my”
Raptory lecą do Polski
Katorżnik nie odpuszcza
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Pożegnanie z Iskrą
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Nowy dowódca 18 Dywizji
Żołnierze świętowali
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Raptory już w Polsce
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Śladem profesjonalistów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Kolektywna obrona to priorytet
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
1 Kadrowa idzie w bój
Wszystkiego najlepszego!
Trzeci turnus na szkoleniu
O jeden most za daleko?
Młot na bolszewików
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Rozkaz ludobójstwa
Ostatni rozdział generała
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Włoscy lotnicy w Malborku
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Kask weterana może być twój!
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Powrót do korzeni
Szkolenie na klifie
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
AFN uderzył w Kołobrzegu
NATO zmienia priorytety
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wymiana ciosów w Ukrainie
Dwa złota w jeden dzień
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Desant do Jeziora Żywieckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO