moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wodne szkolenie zwiadowców

Trenują umiejętności pływackie w umundurowaniu i z bronią, nurkują, uczą się pływania ze skrępowanymi rękoma, desantują się do wody z rozpędzonych łodzi oraz ćwiczą zasady ratownictwa. Z takimi wyzwaniami mierzą się żołnierze pododdziałów rozpoznawczych, którzy nad Jeziorem Tarnobrzeskim biorą udział w szkoleniu wodnym.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim trwa coroczne szkolenie wodne dla pododdziałów rozpoznawczych 18 Dywizji Zmechanizowanej. Kurs prowadzą instruktorzy z plutonu rozpoznania inżynieryjnego 16 Tczewskiego Batalionu Saperów. W zajęciach biorą udział zwiadowcy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 18 Batalionu Rozpoznawczego z Przasnysza, w sumie kilkudziesięciu wojskowych. – Żołnierze z pododdziałów rozpoznawczych muszą być przygotowani do prowadzenia działań także w środowisku wodnym – mówi dowódca zgrupowania kpt. Marcin Janta-Lipiński z 16 Batalionu. – Ćwiczenia organizujemy co roku. Dla niektórych żołnierzy to pierwsze szkolenie wodne, dla innych utrwalenie zdobytych wcześniej umiejętności – dodaje oficer.

Zwiadowcy szkolą się w trybie rotacyjnym, każda grupa przez pięć dni. Trenują pływanie z bronią, a także w pełnym umundurowaniu i w wojskowych butach, ćwiczą pływanie łodziami saperskimi, rozpoznawczymi i jednoosobowymi. Dodatkowo uczą się pracy z podstawowym sprzętem do nurkowania. Takie nurkowe ABC tworzą maska, fajka oraz płetwy.

– Głównym celem tych ćwiczeń jest oswajanie zwiadowców z wodą. Elementy niebieskiej taktyki nie są zbyt powszechne w wojskach lądowych, dlatego trzeba tę wiedzę systematycznie utrwalać – mówi mjr Łukasz Dzięcielski, zastępca dowódcy 18 Batalionu Rozpoznawczego. Oficer dowodził niegdyś kompanią rozpoznawczą z 1 Brygady Pancernej. Był to pierwszy pododdział spoza 21 BSP, który w 2020 roku wziął udział w wodnym szkoleniu podhalańczyków. Teraz w zajęciach uczestniczą jego podwładni z 18 Batalionu. – Zależy mi na nawiązaniu współpracy szkoleniowej pomiędzy pododdziałami rozpoznawczymi 18 Dywizji. Dzięki tego typu treningom żołnierze będą posługiwać się takimi samymi technikami i procedurami – dodaje. Mjr Dzięcielski przyznaje, że najwięcej emocji w czasie kursu budzi zawsze pływanie w umundurowaniu ze skrępowanymi z tyłu rękami. – W pierwszej chwili człowiek ma wrażenie, że się topi, bo pływanie bez użycia rąk nie jest proste. Kluczowe w tym przypadku jest opanowanie strachu – mówi zastępca dowódcy 18 Batalionu.

To jednak nie wszystko. Żołnierze trenują również działanie w sytuacjach awaryjnych. Na przykład gdy dojdzie do przewrócenia pontonu. Uczą się nie tylko tego, jak obrócić łódkę, lecz także zasad ratownictwa wodnego. – Mówimy im, jak należy podpłynąć do tonącej osoby i jak udzielić jej pomocy, by nie stała się ona dla swojego ratownika zagrożeniem. Zwiadowcy trenują holowanie poszkodowanego, wyciągają go na brzeg, a następnie udzielają pierwszej pomocy – mówi jeden z instruktorów.

Jednym z trudniejszych elementów szkolenia są skoki z łodzi do wody. Zwiadowcy wykonują je z rozpędzonej do ponad 30 km/h motorówki. – Przy tym zadaniu bardzo ważne jest zgranie, bo żołnierze wyskakują w tym samym momencie z obu burt – wyjaśnia kpt. Janta-Lipiński z 16 Batalionu. – Żeby nie zaczepić bronią o łódź, muszą się mocno wybić i skoczyć jak najdalej. Ważne jest także to, by do wody wchodzili pod lekkim kątem, wtedy zderzenie z taflą nie będzie bolesne – dodaje dowódca zgrupowania.

Na zakończenie pięciodniowego szkolenia żołnierze biorą udział w zawodach. Podczas drużynowej rywalizacji muszą np. obrócić łódź w wodzie, a następnie ją holować. Oceniane jest również desantowanie się z łodzi do wody, a także nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu ABC.

Równolegle do szkolenia żołnierzy z pododdziałów rozpoznawczych na Jeziorze Tarnobrzeskim trwają ćwiczenia zwiadowców-nurków z 16 Batalionu. Wojskowi trenują nurkowanie i doskonalą techniki zwiadu podwodnego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Psiakrew, harmata!
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hiszpański palimpsest
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Weterani i bokser „Master”
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO