moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Giną cywile, płoną uniwersytety

Rosyjskie rakiety spadają na dzielnice mieszkalne miast w środkowej i południowej Ukrainie. W wyniku ostrzałów w Winnicy i Mikołajowie zginęło kilkadziesiąt osób, wśród ofiar są dzieci. Władze Ukrainy mówią o atakach terrorystycznych i proszą o powołanie trybunału, który będzie ścigał winnych zbrodni wojennych. Dziś Komisja Europejska nałożyła kolejne sankcje na Rosję.

Szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim opublikował dziś na Twitterze nagrania, na których widać wybuchy i kłęby dymu. Poinformował, że Rosjanie zniszczyli dwa tamtejsze uniwersytety. „Dziś rosyjscy terroryści zaatakowali dwa największe uniwersytety w Mikołajowie. Co najmniej 10 rakiet. Teraz biorą na cel naszą edukację. Wzywam uniwersytety wszystkich demokratycznych państw do nazwania Rosji po imieniu – państwem terrorystycznym”, napisał Kim. W ataku zginęły co najmniej cztery osoby. Dzień wcześniej, w czwartek 14 lipca, na miasto wystrzelono dziewięć rakiet, które zniszczyły hotel, dwie szkoły i stadion. Wówczas nie było żadnych ofiar. Mikołajów to ważny dla Ukrainy port i ośrodek przemysłu stoczniowego, położony nad Bohem, niedaleko jego ujścia do Morza Czarnego.

Wczoraj także rosyjskie wojska ostrzelały Winnicę, stolicę obwodu winnickiego w środkowej Ukrainie. Rakiety spadły na budynek, w którym znajdowały się biura, ale zniszczyły również centrum medyczne i okoliczne domy mieszkalne. Zabito 23 osoby, w tym dzieci, wiele osób wciąż jest zaginionych. Świat obiegły zdjęcia 4-letniej Lizy, która zginęła chwilę po tym, gdy jej mama umieściła na portalu społecznościowym nagranie, na którym widać, jak obie spacerują po Winnicy. „Czym to jest, jeśli nie otwartym aktem terroryzmu. To nie są ludzie. To państwo-zabójca. Państwo-terrorysta”, napisał prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych po ataku.

Tymczasem Kreml podkreśla, że nie atakuje obiektów cywilnych. W odpowiedzi wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował w programie telewizyjnym, że siły rosyjskie od początku wtargnięcia na Ukrainę nieco ponad 300 razy zaatakowały obiekty wojskowe, a obiekty cywilne aż 17 300 razy.

Analitycy amerykańskiego Instytut Badań nad Wojną uważają, że tzw. pauza operacyjna Rosjan wkrótce się skończy i rozpoczną oni prawdopodobnie szerszą i bardziej zdecydowaną ofensywę w obwodzie donieckim wzdłuż linii Słowiańsk  Siewiersk  Bachmut.

Zbrodnie trzeba rozliczyć

Dziś agencja Reuters poinformowała, że zmarł Brytyjczyk Paul Urey, pojmany w kwietniu przez prorosyjskich separatystów i oskarżany o walkę po stronie Ukrainy jako najemnik.

O rozliczeniu rosyjskich zbrodni mówili przedstawiciele państw Unii Europejskiej na konferencji w Hadze. W spotkaniu wziął udział online Wołodymyr Zełenski. – Wierzę, że Międzynarodowy Trybunał Karny nieuchronnie wymierzy karę za zbrodnie podlegające jego jurysdykcji: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne – wymieniał ukraiński prezydent. Prosił również, by w Hadze został powołany specjalny trybunał, który zajmowałby się tylko rosyjską inwazją na Ukrainę. Według Zełenskiego taki trybunał „powinien ścigać rosyjskie władze, ponieważ to im może być najłatwiej uniknąć odpowiedzialności. Nie można do tego dopuścić”. Jednocześnie prezydent Ukrainy podkreślał, że ważne jest nie tylko ukaranie sprawców, lecz także wspieranie ofiar. Dlatego zaapelował, aby zgromadzone za granicą pieniądze i inne aktywa wpływowych Rosjan zostały przekazane Ukrainie na odbudowę kraju. – Im szybciej uda się uruchomić taki mechanizm kompensacji i pieniądze państwa terrorystycznego, czyli Rosji, trafią do Ukrainy, tym lepiej – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Kolejne sankcje dla Rosji

Unia Europejska nie zaprzestaje nakładania sankcji na Rosję. Dziś Komisja Europejska przyjęła projekt nowych obostrzeń. „Nowy pakiet sankcji wprowadzi zakaz importu rosyjskiego złota, wzmacniając jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii”, czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. – Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie naszych mocnych unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Propozycja zostanie omówiona przez państwa członkowskie.

Między innymi o sytuacji w Ukrainie rozmawiał wicepremier Mariusz Błaszczak z gen. Robertem Briegerem, przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. 

Ważne spotkania polityczne dotyczące Ukrainy odbyły się dziś także w Warszawie. Między innymi o sytuacji naszego wschodniego sąsiada rozmawiał wicepremier Mariusz Błaszczak z gen. Robertem Briegerem, przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przywitał nowego ambasadora Ukrainy w Polsce. Wasyl Zwarycz zastąpił na tym stanowisku Andrija Deszczycę. Zwarycz w przeszłości pracował już w ambasadzie Ukrainy w Warszawie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO