moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moc artylerii

3 tys. żołnierzy z 19 armii i 80 różnego rodzaju systemów artyleryjskich. Cel: sprawdzić współdziałanie pododdziałów z różnych państw NATO i krajów partnerskich Sojuszu. W niemieckim Grafenwoehr trwają ćwiczenia „Dynamic Front ’22”, którymi kieruje dopiero co odtworzone 56 Dowództwo Artylerii US Army. W manewrach biorą również udział Polacy.

– „Dynamic Front” to najważniejsze ćwiczenia artyleryjskie w NATO. Od pierwszej odsłony w 2015 roku stopniowo je rozwijamy – podkreśla gen. dyw. Stephen Maranian, który stoi na czele 56 Dowództwa Artylerii US Army. – Myślę, że manewry nadal będą poszerzać naszą zdolność do prowadzenia operacji wielodomenowych. Działamy jak jeden zespół, wspólnie z naszymi sojusznikami i partnerami – dodaje. W tegorocznej edycji bierze udział 3 tys. żołnierzy. 1800 z nich wystawiła US Army. Pozostali pochodzą z 18 innych państw: zarówno członków NATO, jaki i krajów współpracujących z Sojuszem. Na poligonie w niemieckim Grafenwoehr pojawili się chociażby wojskowi z Gruzji czy Kosowa. To już tradycja, by szkolić się z partnerami spoza NATO. Wystarczy wspomnieć, że w ubiegłym roku do „Dynamic Front” dołączyły pododdziały z Ukrainy. Żołnierze 26 Berdyczowskiej Brygady Artylerii wyposażeni w holowane haubice Hiacynt-B otworzyli ogień na poligonie w Toruniu.

 

Tym razem w pole wyjechało 80 różnego typu systemów artyleryjskich. Wśród nich znalazły się też cztery Kraby z 5 Pułku Artylerii w Sulechowie. – Na czas ćwiczeń zostaliśmy przydzieleni do 4 Batalionu 319 Pułku Artylerii Polowej z USA, który dysponuje haubicami M777 – wyjaśnia por. Artur Ksel z 5 Pułku. Zgodnie ze scenariuszem głównym zadaniem Polaków jest udzielanie wsparcia operującym w polu jednostkom. Załogi Krabów działają m.in. na podstawie procedur Call for fire i Counter battery fire. Pierwsza polega na ostrzelaniu pozycji przeciwnika na wezwanie własnych pododdziałów, druga na zadaniu ciosu prowadzącej ostrzał nieprzyjacielskiej artylerii. – Na razie wykonujemy symulowane uderzenia i zgrywamy pododdziały. Niebawem czekają nas jednak zadania ogniowe – mówi por. Ksel. Załogi Krabów mają razić cele znajdujące się stosunkowo blisko, bo w odległości 6 km. Możliwości haubicy są dużo większe. Potrafi ona prowadzić skuteczny ogień na dystansie 40 km. Na poligonie w Ustce polscy artylerzyści wykonywali już strzelania do celów oddalonych o ponad 30 km. Ale i tak, jak podkreślają sami żołnierze, manewry w Grafenwoehr to cenny sprawdzian. – Przede wszystkim mamy okazję działać w międzynarodowym środowisku, zacieśniać więzy z oddziałami innych państw NATO, słowem: budować interoperacyjność, która przecież stanowi fundament Sojuszu – podkreśla por. Ksel.

Tegoroczna edycja „Dynamic Front” jest wyjątkowa, choćby dlatego że po raz pierwszy w historii poczynaniami żołnierzy kieruje 56 Dowództwo Artylerii z USA. Zostało ono odtworzone w listopadzie ubiegłego roku. Stacjonuje w Niemczech i podlega dowództwu US Army w Europie i Afryce. Jedno z przypisanych mu zadań polega na kierowaniu amerykańskimi pododdziałami, które dysponują wyrzutniami MLRS i HIMARS.

56 Dowództwo odgrywało jedną z kluczowych ról w czasach zimnej wojny. Podlegały mu wówczas wojska wyposażone w pociski Pershing z ładunkami nuklearnymi. Reaktywacja dowództwa ma zwiększyć zdolność amerykańskich wojsk w Europie do prowadzenia operacji wielodomenowych. Pod tym terminem kryją się operacje rozmieszczone w różnych środowiskach – na lądzie, morzu, w powietrzu, cyberprzestrzeni i kosmosie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 5 pa, Markus Rauchenberger / US ARmy

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1658924280
Artyleria to 25 % rozpoznanie, 25 % system kierowania ogniem, 25 % amunicja, 10% logistka . Działo na gąsienicach to końcówka. Ważna. p.s. Ostatnio zastanawiałem się , czy w Krabie jest wysoko wydajna klimatyzacja.......
C0-8E-8A-A5

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jak wyszkolić pilota F-16?
Szpej na miarę potrzeb
Hiszpański palimpsest
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ogień w podziemiu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Weterani i bokser „Master”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO